Przytulanka: najlepszy przyjaciel dziecka

1 czerwca 2023

Wydawać by się mogło, że niemowlęciu do pełni szczęścia potrzebne są pełne miłości ramiona rodziców, tymczasem ze sklepowych półek, na każdym kroku czyhają na nas pułapki w postaci maskotek, gryzaków, książeczek, grzechotek, itp., które wydają się przyszłym rodzicom niemal niezbędne. Czy w istocie tak jest? Oczywiście, że nie. Nie negując potrzeby stymulowania dziecka nowymi bodźcami, warto do zakupów dla maluszków podejść z rozsądkiem. Istnieje jednak pewna grupa zabawek, które już od wielu pokoleń towarzyszą w dzieciństwie niemal każdemu. To oczywiście przytulanki dla dzieci.

Ulubiona przytulanka naszej pociechy spełnia dwojaką rolę. Po pierwsze, daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, dzięki któremu, może łatwiej uspokoić się czy zasnąć, zaś po drugie – jest wspaniałym towarzyszem zabaw. Poniżej podpowiadamy, jaka przytulanka do spania czy zabawy jest warta uwagi, a także dlaczego różnego rodzaju maskotek i innych zabawek nie powinno w otoczeniu dziecka być zbyt dużo.

Jaka przytulanka dla niemowlaka

Wybór przytulanek, pluszaków i innych maskotek jest ogromny. Możemy dowolnie przebierać w rozmiarach, fakturach, wykończeniu, kolorach.

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Przytulankami dla niemowląt i starszych dzieci mogą być klasyczne, pluszowe misie, ale nie tylko. Ważne jest, aby misie i inne pluszowe zwierzęta przeznaczone dla maluchów nie były wykonane z pluszu o długim włosiu, które łatwiej może się oderwać i trafić do dziecięcej buzi.

Zabawki dla najmłodszych maluchów przede wszystkim powinny być dla nich bezpieczne. Dlatego kupując przytulanki dla niemowląt zwróćmy uwagę na:

  • bezpieczeństwo chemiczne, czyli atesty potwierdzające, że użyte materiały nie zawierają substancji, które mogłyby np. podrażnić skórę i błony śluzowe dziecka, czy wywołać u niego reakcję alergiczną;
  • rodzaj tkanin, dzianin, pluszu czy futra – w przytulankach dla niemowląt (do 1. roku życia) włosie powinno być krótkie, aby nie oddzielało się nawet przy częstym praniu i intensywnym użytkowaniu, inaczej może trafić do ust dziecka;
  • jakość wykonania, czyli przede wszystkim trwałość i staranność wykończenia – aby podczas zabawy żaden element nie oderwał się, ani nie odpadł, stając się zagrożeniem dla malucha np. w razie połknięcia, czy włożenia do nosa lub ucha. Z tego względu nie należy wybierać przytulanek z nadmierną ilością ozdób.

Zastanawiając się, jaka przytulanka dla niemowlaka będzie najlepsza, pamiętajmy również o konieczności utrzymania jej w czystości.

Przytulanka do spania dla niemowląt

Przytulenie z otuleniem

Ciekawą grupę przytulanek dla niemowląt, stanowią te z tzw. kocykiem. Nie chodzi tu o klasyczny koc, ale o mięciutki, niewielki kawałek materiału, do którego przytwierdzona jest najczęściej sama główka misia lub innego zwierzątka. Całość jest niewielkich rozmiarów, więc z łatwością można zabrać ją na spacer, czy w podróż – przyda się, żeby w razie potrzeby okryć czy utulić malucha. Te zabawki mają kilka funkcji: w niektórych można np. „magazynować” zapach rodzica, gdy ten musi gdzieś wyjść, inne posiadają węzełki na końcach, by zamocować smoczek lub gryzak.

Rekomendowane produkty

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Szum na uspokojenie i uśpienie

Istnieje jednak taka grupa przytulanek dla dzieci, która została stworzona właśnie jako uspokajacz dla maluszków i zarazem pomoc dla rodziców. Jej zadaniem jest ukojenie płaczu maleństwa. Są to misie (ew. inne pluszaki) z umieszczonym wewnątrz szumiącym modułem na baterie. Po włączeniu urządzenia, maluszek się uspokaja i łatwiej zasypia. Pilnujmy tylko, aby dźwięk nie był zbyt głośny.

Dobre zabawki tego typu wyłączają się automatycznie, gdy dziecko zasypia. Emitowane dźwięki mają za zadanie imitować szum, który dziecko słyszało przebywając w brzuchu mamy. Więcej o wpływie szumu i szumiących zabawkach pisaliśmy tutaj.

Na rynku dostępne są różne modele tego rodzaju przytulanek dla dzieci, również w opcji zawieszek np. na wózek. Oczywiście ilu rodziców, tyle opinii o szumiących misiach, warto jednak, jeżeli mamy dość wymagające maleństwo w domu, spróbować sobie pomóc, tym bardziej, że zabawka może służyć długo. Gdy maluch podrośnie, można wyjąć szumiący moduł i staje się ona wówczas klasyczną przytulanką.

Muzyczne ukojenie

Podobnie rzecz się ma z przytulankami, np. misiami, które mają zainstalowany moduł z muzyką. Najczęściej jest to bardzo spokojna, idealnie nadająca się do zaśnięcia muzyka, która ma za zadanie kojąco wpłynąć na maluszka. Niektóre z tych pluszaków mają także wbudowany projektor, wyświetlający na suficie gwiazdki itp. kształty.

Niezależnie od rodzaju, każda przytulanka do spania dla niemowląt, zwłaszcza tych najmłodszych, musi być używana z rozwagą – nie należy jej kłaść w łóżeczku blisko głowy dziecka. Szumiące czy muzyczne zabawki często wyposażone są w uchwyty, dzięki którym można powiesić je w bezpiecznej odległości.

Przytulanki do zabawy

Od kilku lat mamy na rynku bardzo dużo dziecięcych maskotek, w kolorach kontrastowych, np. czarno-biało-czerwonych. Bardzo często mają one rączki, uszy, bądź nóżki wypełnione szeleszczącym materiałem, sprawdzą się więc doskonale jako maskotki do zabawy, ale jako pomoc w zaśnięciu już raczej nie.

Jeśli chodzi o kolorystykę, kombinacja czerni i bieli, a także duże, wyraźne kształty i proste wzory sprawdzają się zwłaszcza w przypadku noworodków i młodszych niemowląt, ponieważ do ok. 2. miesiąca życia dziecko nie odróżnia innych kolorów i widzi niezbyt wyraźnie (zatarte kontury).

Przytulanki w domu i w podróży

Przytulanka, którą dziecko szczególnie polubi, może stać się jego przyjacielem i towarzyszem zabaw na najbliższych kilka lat. Dziecko będzie czuło się przy niej bezpiecznie, zarówno podczas zasypiania w domu, jak i podczas podróży, np. do babci i dziadka – szczególnie jeśli zostaje u nich na noc. Warto wówczas, aby miało przy sobie  ulubionego misia czy królika.

Jakie przytulanki dla dzieci wybierać i jak o nie dbać?

Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na jakość i wykonanie przytulanek dla dzieci – zwłaszcza, jeśli chcemy, by posłużyły na dłużej.

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Przytulanki dla niemowląt i dzieci powinny być miękkie i przyjemne w dotyku, a jednocześnie trwałe, tak aby można było wyprać je w pralce – wszak będą mocno eksploatowane. Zwróćmy także uwagę na to, by wszystkie ich elementy były właściwie przymocowane – nic, co nasz maluch mógłby połknąć, nie może urwać się, nawet w trakcie intensywnego użytkowania. Podobnie, jak w przypadku wszystkich dziecięcych zabawek i tekstyliów, sprawdźmy, czy użyte surowce są dla maluchów bezpieczne – potwierdzają to atesty niezależnych jednostek badawczych.

Jeśli częste pranie przytulanki w wyższej temperaturze nie wchodzi w grę, możemy zadbać o ich czystość za pomocą generatorów pary, które pozwalają na odświeżenie i usunięcie przykrych zapachów z różnego rodzaju tekstyliów, zachowując ich pierwotny wygląd.

Przytulanka: jedna zamiast wielu

Wielokrotnie wspominaliśmy w naszych artykułach o tym, jak bardzo przeładowany jest rynek produktów dla dzieci. Poczynając od podstawowych – takich, jak artykuły higieniczne, łóżeczka, wózki, poprzez wszelkiego rodzaju dodatki, elementy garderoby, wystroju dziecięcego wnętrza, aż po… zabawki.

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Oczywiste jest, że żadne przedmioty, w tym również zabawki, nie zastąpią maluchowi naszego czasu i uwagi. Zadbajmy zatem o obopólną przyjemność z efektywnego spędzania wspólnego czasu, którego nie ma przecież na co dzień wiele, ale – w myśl zasady, że liczy się jakość, a nie ilość –  wykorzystajmy go maksymalnie dobrze. Dzięki takiemu podejściu, okaże się, że nasza pociecha wcale nie potrzebuje ogromnej liczby zabawek i przytulanek, tym bardziej że nie zawsze są one mądre, kreatywne i pouczające. Świecące i grające plastikowe, pstrokate zabawki, zwrócą uwagę naszego malucha tylko na chwilę.

Sztuką bowiem jest to, aby nie ulegać presji ciągłego kupowania nowych rzeczy, lecz bazować i wykorzystywać na różne sposoby to, co już mamy. Zresztą, mając ograniczoną ilość zabawek, dzieci same będą wymyślać dla nich różne zastosowania. Zamiast zmieniać wciąż na nową, będą myśleć co jeszcze mogą zrobić z tą, którą już posiadają.

Dlaczego mniej znaczy więcej?

Jest wiele argumentów na rzecz tego, aby nie przesadzać z liczbą kupowanych dziecku przytulanek i innych zabawek. Oto kilka z nich:

  • Dużą liczbę zabawek trudno utrzymać w porządku. Pomijając względy estetyczne, nieuporządkowane zabawki po prostu zabierają miejsce, które można wykorzystać na zabawę;
  • Łatwiej znajdujemy zabawki, z których chcemy korzystać, ponieważ nie są przysypane stertą innych;
  • Mając ograniczoną liczbę zabawek, dzieci dłużej bawią się jedną z nich, co sprzyja nauce koncentracji;
  • Mniejsza liczba sprawia, że dzieci uczą się bardziej szanować posiadane rzeczy oraz chętniej dzielą się nimi z rodzeństwem, czy rówieśnikami;
  • Kupowanie ponadczasowych zabawek pozwala nam zadbać o domowy budżet. Nie poddawajmy się modom na bohaterów z bajek, którzy zmieniają się przecież bardzo często. Rozmawiajmy z dzieckiem, spędzajmy z nim czas, pokazując w ten sposób, że pluszowy miś, który jest z nimi od dawna, to wciąż doskonały kompan do zabaw.

„Uzbrojeni” w powyższe wskazówki, możemy wyruszyć na poszukiwania i samodzielnie zdecydować, jaka przytulanka dla niemowlaka i starszego dziecka będzie najlepsza – a być może nawet stanie się jego ulubioną.

Autor

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję