Kreatywne zabawy z dzieckiem

30 listopada 2021

Twoje dziecko, jak doskonale wiesz, potrzebuje nie tylko Twojego czasu i uwagi, ale również zaangażowania w proces poznawania przez nie świata. Dla swojego dziecka jesteś pierwszym i najważniejszym nauczycielem, od którego czerpie wiedzę o tym, co go otacza, uczy się i naśladuje. Na każdym etapie rozwoju inna aktywność rozwija funkcje poznawcze dziecka. W wieku przedszkolnym jest to przede wszystkim zabawa. 

Doskonałym sposobem na aktywne i zaangażowane spędzanie czasu z dzieckiem są kreatywne zabawy dla dzieci, które dla Twojej pociechy będą zajmującą przygodą, a dla Ciebie staną się budującą więź z dzieckiem, ciekawą aktywnością. Kreatywne zabawy dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, które nie wymagają specjalnego przygotowania, z powodzeniem da się zorganizować w domu, w każdym momencie. Nie masz pomysłu, jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem w biegu codzienności? Przygotowaliśmy dla Ciebie pięć pomysłów na kreatywne zabawy w domu.

Zabawa w teatr – rozwijanie wyobraźni dziecka

Kilkuletnie dzieci bardzo chętnie angażują się w odgrywanie scenek, przedstawień i ról. Wielu rodziców myśli jednak, że takie zajęcia sprawdzą się jako kreatywne zabawy na świetlicy czy w przedszkolu, a w domowych warunkach już niekoniecznie. Nic bardziej mylnego; co prawda, w grupie dzieci łatwo jest zaangażować, skupić ich uwagę i obdzielić rolami, jednak tego rodzaju zabawę kreatywną dla dziecka można przygotować w domowych warunkach. Wystarczy nieco zmodyfikować jej formę, by stała się absorbującym i rozwijającym zajęciem dla naszej pociechy także w domu.

Kreatywne zabawy dla dzieci opierają się na tym, by zainspirować dziecko do przejęcia inicjatywy, przedstawiania swoich pomysłów i dążenia do ich realizacji. Aby zachęcić dziecko do tej zabawy, można zaproponować mu wspólne odgrywanie scenek z jego ulubionych bajek i filmów animowanych. Dziecko na ogół bardzo chętnie wciela się w bohaterów swoich ukochanych historii. Zadaniem rodzica będzie wtedy odegranie roli innej postaci, by rozpocząć zabawę. Wcielenie się w swojego idola od razu uruchamia wyobraźnię i kreatywność dziecka, gdyż samo musi wymyślić dialogi i zachowanie postaci. Scenki mogą być przypomnieniem dokładnych scen z bajki, ale mogą także być własną wersją zapamiętanej treści. 

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Im więcej twórczości, tym więcej kreatywności – po takim wstępie łatwo jest pociechę wciągnąć w rozwijanie zabawy – a nawet sama do tego dąży. Można na przykład wymyślać wspólnie alternatywne losy znanych z bajki bohaterów, pasujące do czasów współczesnych, ale nie wychodząc z ich roli, czy też razem stworzyć inspirowane ich wyglądem proste, ręcznie wykonane kostiumy, a nawet wystawić miniprzedstawienie dla innych domowników czy w czasie odwiedzin dalszej rodziny.

Scenki można nagrać telefonem, aby później razem do nich wracać i je kreatywnie zmieniać. Aby dziecku nie znudziło się odgrywanie tego samego teatrzyku, warto wymyślać z przedszkolakiem nowe odcinki, nawiązujące do zdarzeń z minionego tygodnia czy problemów dziecka, oswajania strachu i podobnych sytuacji.

Artysta wielu sztuk – rozwój umiejętności manualnych dziecka

Organizując kreatywne zabawy w domu nie zapominajmy, że dzieci lubią zajęcia i prace manualne, o charakterze plastyczno-technicznym. Ten sposób spędzania czasu to kolejny sposób na zaangażowanie dzieci, aby ćwiczyć zdobyte umiejętności, ale i rozwijać inwencję. Rysowanie kredkami, malowanie farbami, lepienie z plasteliny lub masy plastycznej, solnej to proste zabawy kreatywne, które chętnie podejmuje większość dzieci. Materiałów do aktywności tego rodzaju mogą dodatkowo dostarczyć produkty spożywcze – typu makaron, kasze, ryż, a także opakowania po nich – zużyte butelki z plastiku, korki od butelek, czy rolki od papieru. Prace mogą być także wykonane z resztek włóczki, różnej faktury materiałów, czy papierów. Dołożone do tego materiały przyrodnicze – zasuszone kwiaty liście, nasiona dopełnią dzieła. Sposób na to, by dzieciom nie nudziły się zajęcia i zabawy plastyczne, to kreatywne łączenie technik, pozwolenie dziecku na wybór materiałów czy tematu prac. Temat może nawiązywać do pogody, zbliżających się świąt, ważnych wydarzeń w życiu rodziny czy doświadczeń z przedszkola. Wspólnie można przygotować drobne upominki czy niespodzianki dla domowników, rodziny, czy koleżanek i  kolegów z przedszkola. Pomysłów na takie prace jest bardzo dużo. Kolejnym elementem, który czyni kreatywne zabawy w domu bardziej atrakcyjnymi dla dzieci, jest tworzenie wokół nich historii. Wystarczy podsunąć pomysł dziecku, by dało upust swojej wyobraźni. Dobrym przykładem może tu być wzięcie dużego arkusza papieru i narysowanie na środku jednej postaci. Dalej można zacząć snuć o niej historię i razem dorysowywać wokół niej elementy rzeczywistości, które dziecko wymyśla samo lub przy wsparciu rodzica. Warto też sięgać po kolorowanki edukacyjne z różnych dziedzin, na przykład przyrodnicze, geograficzne, o cudach i zdobyczach techniki, zawodach ludzi, przeszłości i historii itd. Co ważne, można zaproponować dziecku tematykę kolorowanek, którą zna i lubi, ale nie stronić również od obszarów jeszcze nieodkrytych przez malucha. 

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Wspólnie czytając opisy i analizując poszczególne obrazki – przekazujemy dziecku wiedzę o tym, co koloruje, a jednocześnie nasza pociecha ćwiczy napięcie mięśni krótkich paluszków, przygotowując je do nauki pisania w szkole. Kreatywna zabawa z malowankami może polegać na wycinaniu ich i naklejaniu na oddzielnej kartce, by stworzyć własny obraz czy kompozycję. Można stworzyć niewielkie przedmioty użytkowe z wykorzystaniem rysunków – np. zakładki do książek, wyklejane rysunkami z malowanek. Warto też pokusić się o stworzenie dziennika rodzinnego, z wyklejanych obrazkowych wspomnień.

Występy taneczne – rozwijanie sprawności ruchowej dziecka

Warto pamiętać, że kreatywne zabawy dla dzieci w wieku szkolnym to także zabawy ruchowe. Mając to na uwadze, nie tylko dbamy o kreatywność i rozwój umysłowy dziecka, ale także o jego sprawność i aktywność fizyczną. W warunkach domowych można wymyślać bardzo absorbujące zabawy ruchowe dla dziecka z wykorzystaniem tańca. Jednym z pomysłów jest wspólne odwzorowywanie układów tanecznych z teledysków, czy z konkretnych gier tanecznych, a także zachęcanie dziecka do wymyślania własnych choreografii do jego ulubionych piosenek. Wciągając się w zabawę, dziecko ma okazję nie tylko poczuć się jak prawdziwa gwiazda, ale przede wszystkim spożytkować swoją energię, rozwijać wyobraźnię, a także poprawiać motorykę i ogólną sprawność. Ta kreatywna zabawa w domu może też bardzo przypaść do gustu rodzicom, którzy dzięki aktywności z dzieckiem będą mieli niezbędną dawkę ruchu, zwłaszcza przy pracy zdalnej lub braku czasu na własną aktywność sportową. Wyćwiczone układy warto nagrać telefonem, by do nich sięgać w późniejszym czasie, modyfikować je i doskonalić. Za parę lat będą stanowiły bardzo atrakcyjną i dynamiczną pamiątkę.

Zabawa w ogrodnika – edukacja przyrodnicza dziecka

Kreatywne zabawy dla dzieci w wieku szkolnym można także realizować przy okazji pielęgnacji roślin domowych lub przydomowego ogródka. Dzieci na ogół chętnie biorą udział w zajęciach typu tworzenie kwietników, przesadzanie roślin do nowych doniczek czy hodowla własnych roślin.  Łatwo je zaangażować w to zadanie, opowiadając im o świecie roślin i ich roli w przyrodzie oraz tłumacząc, po co hoduje się rośliny w domu. Warto przy okazji wyjaśnić dziecku kwestie ekologii i ważności tlenu, który produkują rośliny. Do ciekawych zajęć przyrodniczych należy na przykład sadzenie roślin cebulowych, obserwacja kolejnych etapów wzrastania, dbania o podlewanie i czekanie na efekt końcowy. Przygotowując się do sadzenia kwiatów, można wspólnie z dzieckiem ozdobić doniczki wybraną techniką, co będzie dodatkową kreatywną zabawą dla dziecka. Warto przypisać którąś z roślin dziecku i uczynić go za nią odpowiedzialnym, zachęcając tym samym do samodzielnej hodowli. Można także spróbować botanicznych eksperymentów, na przykład próby wyhodowania awokado z pestki czy sałaty z oberwanej, bezlistnej łodygi. Kreatywną zabawą, a zarazem pożytecznym i rozwijającym zajęciem, jest wspólna domowa uprawa ziół kuchennych, jak mięta czy bazylia. Można zaproponować dziecku stworzenie dzienniczka małego ogrodnika, zachęcając go do dokumentowania rysunkami lub zdjęciami postępów w prowadzonej hodowli. Gdy mięta czy bazylia urośnie – łatwo o kolejną kreatywne zajęcie dla dzieci, czyli zabawy w kuchni.

Mały szef kuchni – nauka smaków i zachęcanie do urozmaicenia diety

Kreatywne zabawy dla dzieci, chętnie urządzane przez rodziców w domu, to także różnego rodzaju zabawy w kuchni. Zabawy podczas gotowania i pieczenia, przygotowywania wspólnych posiłków z dzieckiem, pozwalają mu w atrakcyjny sposób zapoznawać się z nowymi smakami, ułatwiają także oswojenie się z tymi produktami, które dziecko powinno jeść, a niekoniecznie chce to robić. Do najprostszych zabaw kreatywnych w kuchni z dzieckiem należy przygotowywanie pięknych, kolorowych kanapek, prostych sałatek (na bazie kilku składników) czy musów (smoothie) z ulubionych owoców i warzyw. Z produktów przeznaczonych do ich przygotowania można wycinać różne kształty, układać je we wzory, a dodatkowo stymulować wyobraźnię dziecka i zachęcać je do tworzenia swoich kompozycji, w oparciu o własne pomysły. Bardziej zaawansowane gotowanie bez obaw można włączyć do kreatywnych zabaw dla dzieci w wieku szkolnym. Można chociażby wspólnie upiec ulubione ciastka lub zdrowe muffinki, a później razem je ozdobić – jak tylko wyobraźnia podpowie. Można też zachęcać pociechy do wymyślania własnych przepisów w oparciu o bazowe składniki, a później razem przygotować i zjeść na przykład sałatkę według autorskiego przepisu dziecka. Nowe przepisy, które się sprawdziły, warto uwiecznić na zdjęciach, czy też zapisać w domowym przepiśniku”.

Rekomendowane produkty

Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Codzienne czynności a rozwój kreatywności

Pamiętaj, że do domowych, kreatywnych zabaw z dziećmi wcale nie potrzebujesz szczególnych przygotowań. Wystarczy dobrze obmyślić konkretną rolę dla dziecka, aby mogło aktywnie uczestniczyć w czynnościach codziennych, co stymuluje jego pomysłowość. Wielofunkcyjne zabawki edukacyjne nie są tanie, zaś zabawy wymagające dużego zaangażowania w ich  przygotowanie (i posprzątanie po nich), choć ogromnie wartościowe i ważne, trudno organizować na co dzień – jako rodzice nie zawsze mamy bowiem dla najmłodszych tyle wolnego czasu i sił, ile byśmy chcieli. Wówczas  doskonałym rozwiązaniem są kreatywne zabawy dla dzieci w domu, do których nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Opisane wyżej pomysły kreatywnych zabaw dla młodszych i starszych pociech w domu mogą być podpowiedzią, jak zorganizować dziecku ciekawe zajęcie bez dużych nakładów, kiedy mamy za sobą stresujący dzień w pracy, nie dysponujemy dodatkową dawką energii, a chcielibyśmy wypełnić mu czas w pomysłowy i stymulujący sposób.

Autor

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję