Jak dbać o higienę rąk u dzieci?

Troska  o czyste ręce – zarówno nasze własne, jak i naszych dzieci – stała się w ostatnim czasie szczególnie aktualna. W warunkach zagrożenia epidemiologicznego konieczne staje się przestrzeganie bardziej rygorystycznego reżimu sanitarnego.  Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób najlepiej dbać o higienę dziecięcych rąk – nie tylko w dobie koronawirusowej pandemii.

Higiena,  nie przesada

Jak pokazują  dotychczasowe wyniki badań – u dorosłych z higieną, nie tylko rąk, bywa różnie, czego konsekwencją jest brak odpowiednich nawyków u młodszego pokolenia, które najłatwiej uczy się, obserwując naśladując rodziców, czy opiekunów.  Jednak, gdy w domu pojawia się małe dziecko (zwłaszcza pierwsze w rodzinie), zdarza się, że troska o jego zdrowie wpędza domowników  w drugą skrajność. Wiedząc  o potrzebie zachowania czystości w otoczeniu malucha i chcąc zapewnić mu jak najlepsze warunki,  łatwo  popaść w higieniczną przesadę – zbyt często kąpiąc i  przecierając nawilżanymi chusteczkami, co chwila wyparzając smoczek, nie pozwalając na wkładanie kciuka do buzi, dezynfekując  wszystko wokół, itp.  Nie tędy droga.

Nadmierna sterylność szkodzi

Przesadne dbanie o czystość wcale nie wpływa dobrze na dziecięce zdrowie – wręcz przeciwnie. Przez takie działanie pozbawiamy bowiem nasze pociechy kontaktu  z bakteriami i innymi drobnoustrojami oraz alergenami, co negatywnie wpływa na odporność młodego organizmu, który nie ma szans nauczyć się z nimi walczyć. Higieniczna nadgorliwość (zwłaszcza przy użyciu środków dezynfekujących)  sprzyja rozwojowi  alergii, które stają się coraz poważniejszym problemem u dzieci.

Najlepsza woda z mydłem

Nawet uwzględniając obecną sytuację, w której cały świat zmaga się z COVID-19, z myślą o dzieciach warto propagować przede wszystkim dokładne  mycie rąk, przy użyciu przeznaczonego dla nich mydła i ciepłej wody.  Prawda jest taka, że gdybyśmy na  co dzień pamiętali o kilku prostych zasadach dotyczących higieny rąk i wpajali je naszym pociechom, dodatkowa ich dezynfekcja – poza takimi sytuacjami, jak np.  zranienie lub otarcie skóry – nie byłaby właściwie potrzebna.

Infografika - Nauczmy dzieci myć ręcę

Dezynfekować ręce, czy nie?

Kwestia stosowania środków dezynfekujących u dzieci zawsze budziła kontrowersje – eksperci nie zalecają ich stosowania na co dzień, zwłaszcza w warunkach domowych. Problem w tym, że maluchy mają tendencję do dotykania różnych powierzchni i częstego dotykania twarzy oraz wkładania palców i przedmiotów do buzi. Nie ma jednak na to lepszej i bezpieczniejszej metody niż częste mycie rąk. Przebywając poza domem, w miarę możliwości warto również dopilnować, aby nasze pociechy nie dotykały  np. klamek, przycisków od domofonu, słupków itp. Starszym dzieciom spróbujmy spokojnie wytłumaczyć, dlaczego  nie powinny tego robić.

Ewa Kamińska
Ewa Kamińska
Kierownik Zakładu Farmakologii w Instytucie Matki i Dziecka

W czasie obecnej epidemii w zupełności wystarczające u dzieci jest mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, najlepiej w płynie, które ma na etykiecie informację, że może być stosowane u dzieci. Obecne w nim substancje powierzchniowo czynne rozpuszczają otoczkę lipidową SARS-CoV-2, przyczyniając się do jego zniszczenia – pod warunkiem, że mycie rąk jest dokładne i trwa nie krócej niż 30 sekund.

Należy wziąć pod uwagę, że płyny i żele dezynfekujące zawierają zazwyczaj 70% alkoholu (mniejsze stężenia są nieskuteczne przeciw drobnoustrojom), który działa drażniąco i wysuszająco na skórę, zwłaszcza u dzieci do 6 lat. Zbyt  częste stosowanie alkoholu u małych dzieci może prowadzić do poparzeń skóry, a nawet działać toksycznie. Nie znaczy to jednak, że w przypadkach tego wymagających (np. pobyt dziecka w szpitalu) nie używa się środków dezynfekujących, ale odbywa się to w sposób kontrolowany, pod nadzorem personelu.

Uczmy zdrowych nawyków

Podsumowując,  dbanie o czystość rąk naszych dzieci i wpajanie im dobrych nawyków w zakresie higieny to nasz rodzicielski obowiązek. Warto poświęcić czas i uwagę, aby maluchy nie tylko myły ręce we właściwy sposób, ale robiły to często.  Uważajmy jednak, aby nie popaść w przesadę, utrzymując zbyt sterylne warunki i nadużywając środków dezynfekujących, bo możemy osiągnąć skutek odwrotny do zamierzonego.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Więcej o dezynfekcji w warunkach domowych można znaleźć tutaj.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty