Higiena i dezynfekcja rąk podczas ciąży

Niedawno omawialiśmy, jak dbać o higienę rąk u dzieci, biorąc pod uwagę utrzymujące się zagrożenie epidemiologiczne. Kwestia ta jest równie ważna dla przyszłych mam, które nierzadko zadają sobie pytanie, czym najlepiej myć ręce i czy powszechnie stosowane preparaty do dezynfekcji są bezpieczne w ich stanie?

Dlaczego higiena w ciąży jest ważna?

Dzięki odpowiedniej higienie w okresie ciąży możemy zapobiegać wystąpieniu infekcji, a w efekcie ograniczyć ryzyko ciążowych powikłań. Zasady higieny pozostają takie same, jak w innych okresach życia, ale warto na niektóre kwestie zwrócić większą uwagę – zwłaszcza dotyczy to rąk, ale również jamy ustnej oraz okolic intymnych.

Mycie rąk, czyli podstawa

Za pośrednictwem rąk przenoszone są liczne pasożyty, bakterie i wirusy, w tym również koronawirus – winowajca trwającej pandemii. Najprostszym, a jednocześnie najskuteczniejszym sposobem utrzymania rąk w czystości jest ich częste i dokładne mycie, przy użyciu ciepłej wody i mydła – obowiązkowo po skorzystaniu z toalety, powrocie do domu, czy przed posiłkami. Oczywiście, zasady te powinny być przestrzegane przez wszystkich domowników, zwłaszcza dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. W tej grupie wiekowej najczęściej występują zarówno choroby zakaźne, jak i pasożytnicze. Dlatego będąc w ciąży, warto pamiętać o myciu rąk, również po wspólnej zabawie ze starszymi dziećmi.

Co do mycia?

Podczas ciąży w naszym organizmie zachodzi wiele zmian, które mogą sprawić, że będziemy inaczej reagować na stosowane kosmetyki. Na pewno nie jest to dobry moment na eksperymentowanie z nowymi, nieznanymi preparatami, choć może też okazać się, że ulubione mydło czy żel, który wcześniej bardzo sobie chwaliłyśmy, przestanie nam służyć.  Częstym zjawiskiem w okresie ciąży jest  nietolerancja intensywnych zapachów, dlatego warto wybierać kosmetyki  jak najmniej perfumowane lub bezzapachowe. Można sięgnąć po preparaty o właściwościach hipoalergicznych, łagodzących ew. podrażnienia skóry. W razie wątpliwości lepiej wybrać preparat o prostym i jak najkrótszym składzie – mniej znaczy w tej sytuacji nie tylko więcej, ale  i bezpieczniej.  Więcej o pielęgnacji skóry w okresie ciąży można znaleźć tutaj.

Czy i jaka dezynfekcja?

Stosowanie środków do dezynfekcji rąk powinno dotyczyć wyłącznie sytuacji, w której nie ma możliwości ich dokładnego umycia.

Ewa Kamińska
Ewa Kamińska
Kierownik Zakładu Farmakologii w Instytucie Matki i Dziecka

W okresie ciąży zaleca się unikanie stosowania zbyt wielu produktów kosmetycznych – ze względu na specyficzne reakcje organizmu, w tym m.in. nadwrażliwość na określone zapachy, czy substancje wchodzące w skład środków do mycia i pielęgnacji. Jeżeli istnieje konieczność dezynfekowania skóry rąk, używajmy do tego  preparatów o najprostszym składzie – z zawartością 70% etanolu, bez niepotrzebnych dodatków. Powinno to jednak dotyczyć  szczególnych sytuacji – na co dzień bowiem najlepsze jest mydło i woda.   

Poza domem, przy braku możliwości umycia rąk, można nosić przy sobie preparat do dezynfekcji w niewielkim opakowaniu – zamiast korzystać z ogólnodostępnych w przestrzeni publicznej środków o nieznanym składzie i pochodzeniu.  Pamiętajmy przy tym, aby nie popadać w przesadę – czystość i higiena to jedno, ale przesadna dezynfekcja i nadmierna sterylność mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego, zwiększając podatność na  alergie czy infekcje.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty