Gniazda i kokony dla niemowląt: jak wybrać i używać?

W poprzednim tekście poświęconym gniazdom i kokonom dla maluchów, wyjaśniliśmy, co to za produkty i jakie mają zastosowania. Poniżej podpowiadamy, czym się kierować wybierając gniazdo dla niemowlaka

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przede wszystkim na rozmiar wewnętrzny. Najbardziej popularne modele mają wymiary 70×30 cm. Do regulacji rozmiaru służą troczki, którymi związujemy okalające materacyk wypełnienie. Z reguły kokon służy dzieciom od narodzin do około 6. miesiąca życia. Kolejna ważna, szczególnie dla mam, cecha to możliwość prania gniazda w pralce, przy jednoczesnym zachowaniu jego pierwotnego kształtu.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Noworodki i niemowlęta dość często borykają się z problemem ulewania pokarmu, a nawet jeśli tak nie jest, kokon – podobnie, jak inne niemowlęce tekstylia – trzeba będzie często prać. Warto więc sprawdzić warunki prania i trwałość wykonania przed zakupem, aby przedmiot ten posłużył nam długo. Zwróćmy uwagę na to, aby tekstylia, z których gniazdo jest wykonane, miały atesty i certyfikaty gwarantujące bezpieczeństwo w kontakcie z niemowlęciem.

Używanie gniazd a SIDS

Omawiając taki produkt, jak gniazdo czy kokon dla dzieci, nie sposób pominąć kwestii SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, o której ostatnio mówi się coraz częściej. Dotyka ona 0,03% niemowląt, najczęściej między 1. a 3. miesiącem życia.

Przyczyny SIDS nie są dokładnie znane, opracowany został natomiast szereg zaleceń, które mogą pomóc zapobiec temu tragicznemu wydarzeniu. Należą do nich m.in. nocne spanie dziecka samodzielnie w łóżeczku ustawionym przy łóżku rodziców, ale nie razem, pusta przestrzeń w tymże dziecięcym łóżeczku, a także odpowiednio twardy materac.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Ze względu na ryzyko SIDS, bądźmy ostrożni z używaniem w otoczeniu malutkiego dziecka np. ochraniaczy na szczebelki łóżka, maskotek, baldachimów, zbyt obszernych kołder, kocyków, czy poduszek, jednym słowem wszystkiego, w co maluch może się “wtulić” i zablokować sobie dopływ powietrza. Pamiętajmy, że noworodek nie potrafi sam odrzucić nawet kołderki, która przykryje mu główkę, dlatego najbezpieczniejsze do spania dla maluszków są śpiworki. Z bardziej dekoracyjnymi tekstyliami warto poczekać, aż dziecko trochę podrośnie.

Czy w takim razie należałoby raczej zrezygnować z gniazd?

Raczej w dzień, niż w nocy

Absolutnie nie. Gniazdo może być bardzo pomocne – jako miejsce, w którym niemowlę będzie miało swoją enklawę bezpieczeństwa, ale korzystajmy z niego mądrze. Maluszek spokojnie może w nim spać w wózku na spacerze, czy nawet w ciągu dnia w domu, kiedy jest pod stałą obserwacją rodziców czy opiekunów, którzy dopilnują, aby główka nie dostała się w grube, poduszkowe brzegi. Jednak  w nocy korzystajmy z łóżeczka, które jest dla naszej pociechy najbezpieczniejszym miejscem do spania.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty