Gniazda dla niemowląt – kiedy się przydają?

Gdy na świat ma przyjść nasze dziecko, szczególnie to pierwsze, często poruszamy się w dziecięcym asortymencie trochę po omacku. Nie mamy jeszcze doświadczenia, nie wiemy co jest naprawdę potrzebne, a co niekoniecznie. Z drugiej strony, tak jak rodzice są różni, tak i niemowlęta mają swoje indywidualne preferencje. Nierzadko zdarza się, że to, co sprawdziło się przy jednym dziecku, przy drugim może okazać się kompletnie zbędne. Dotyczy to chociażby przedmiotów służących do wypoczynku niemowlęcia. Do wyboru mamy otulacze, rożki, śpiworki, kocyki, gniazda… Dużo tego, prawda? Dzisiaj skupimy się na gniazdach, zwanych również kokonami i podpowiemy, kiedy mogą być przydatne i jak ich używać.

Gniazdo dla niemowląt, czyli co?

Gniazdo dla niemowląt to nic innego, jak materacyk połączony z wysokimi, miękkimi brzegami wypełnionymi styropianem, lub antyalergiczną gąbką. Materiał wierzchni to najczęściej wysokogatunkowa, bezpieczna dla najmłodszych dzieci bawełna, czasami welur, lub tkanina minky.

Do leżenia, spania i nie tylko

Zastosowań gniazda jest kilka:

  • Przyjemna i bezpieczna przestrzeń do leżenia dla maluszka. Pamiętajmy, że nasza pociecha przebywała 9 miesięcy w dość ciasnym środowisku matczynego łona. Położenie go nagle w ogromnym dla niego, dziecięcym łóżeczku, może wzbudzać lęk. Gniazdo jak kokon – przyjemnie otula maleństwo z każdej strony, dając mu poczucie bezpieczeństwa. Stopień otulenia możemy regulować za pomocą sznureczków (troczków).
  • Przytulne miejsce do spania. Gniazdo, otulając dziecko z każdej strony, daje mu poczucie bezpieczeństwa, to zaś może wpływać na lepszy sen niemowlęcia. Dodatkową jego zaletą jest to, że taki kokon możemy położyć w łóżeczku niemowlęcym, na łóżku “dorosłym” czy nawet w wózku. Otulenie, które zapewnia, stworzy przyjazne warunki do snu w różnych miejscach.
  • Miejsce do przewijania. Swobodnie możemy w nim przebierać niemowlę, bez konieczności przenoszenia na przewijak. Ilość miejsca wewnątrz z pewnością na to pozwoli, pamiętajmy tylko, aby zabezpieczyć je przed zabrudzeniem.
  • Przenośne łóżeczko. Gniazdo nie jest najmniejszym przedmiotem, ale dość łatwo go zwinąć i wsadzić do dołączonego worka. Dzięki temu łatwo możemy je przenieść i używać w dowolnym miejscu.

Nie bez znaczenia dla młodych mam jest również to, że taki kokon, jest przedmiotem bardzo estetycznym. Istnieje niezliczona ilość wzorów, którą ogranicza tylko ludzka wyobraźnia, z pewnością więc młodzi rodzice wybiorą coś co pasuje do ich wnętrza.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

W kolejnym tekście na temat gniazd dla niemowląt podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie i jak bezpiecznie z nich korzystać.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty