Farby do pokoju dziecka: czym się kierować przy zakupie?

14 września 2022

Pokój każdego dziecka jest miejscem, w którym powinno ono zdrowo oddychać i bezpiecznie się rozwijać. To, jaka farba do pokoju dziecięcego będzie najlepsza, zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest bezpieczeństwo. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z rekomendacjami potwierdzającymi odpowiedni skład produktu. Warto wziąć także pod uwagę nie tylko wiek dziecka, ale i skłonność do alergii. Następnie możemy przejść do  kwestii kolorystycznych i dekoracyjnych.

Jakich oznaczeń szukać na opakowaniach i jakie właściwości mają poszczególne rodzaje farb? Jaka farba do malowania łóżeczka dla niemowlaka, a jaka do innych mebli? Czego unikać i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Farby bezpieczne dla dzieci: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Bezpieczne farby do pokoju dziecięcego to takie, które wyróżniają się najniższym z możliwych stężeniem lotnych związków organicznych (LZO), do których zalicza się m.in. aceton czy węglowodory aromatyczne. Wystarczy zwrócić uwagę, czy widnieje na opakowaniu certyfikat gwarantujący właściwy skład farb do malowania. Do najpopularniejszych należą:

 • PTA – Polskie Towarzystwo Alergologiczne;
 • EU Ecolabel (Europejska Stokrotka), obowiązujący w 25 krajach Unii Europejskiej;
 • Błękitny Anioł (Blue Angel, Blauer Engel) – Niemcy;
 • Nordycki Łabędź (Nordic Swan) – kraje skandynawskie.

Tak oznaczone bezpieczne farby do pokoju dziecięcego są rozcieńczane wodą, dzięki czemu nie zawierają toksycznych substancji i są prawie bezzapachowe, co znacznie skraca okres sezonowania (wysychania). Są to farby emulsyjne, do których zaliczamy m.in. farby akrylowe, lateksowe, winylowe, ceramiczne.

Jaka farba będzie najlepsza do pokoju dziecka z alergią?

Oprócz już wspomnianej rekomendacji PTA dla osób szczególnie wrażliwych, ze skłonnościami do alergii, warto zwrócić uwagę na farby fotokatalityczne. Mają one właściwości antyalergiczne i działają bakteriobójczo. Jako farby bezpieczne dla dzieci wyróżniają się wśród innych (dzięki zawartości dwutlenku tytanu) unikalną zaletą, jaką jest samooczyszczanie. Jakie jeszcze możliwości posiadają? Otóż farby fotokatalityczne:

 • oczyszczają powietrze podczas zetknięcia z zanieczyszczeniem;
 • zabezpieczają przed wilgocią;
 • są paroprzepuszczalne;
 • zapobiegają rozwojowi grzybów i pleśni;
 • usuwają nieprzyjemne zapachy, np. dym papierosowy.

Czy zapach farby jest szkodliwy dla dziecka?

Ewa Kamińska

Specjalista farmakolog, Główny ekspert w zakresie opiniowania kosmetyków, wyrobów medycznych, środków do prania i płukania oraz produktów biobójczych, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Pomimo tego, że farby do pokoju dziecięcego oznaczone są atestem, to każda emulsja w postaci płynnej paruje. Oznacza to, że zapach mokrej substancji jest dużo silniejszy niż suchej. W momencie odparowywania mokrych składników mogą uwalniać się szkodliwe lotne związki organiczne (LZO). Nawet po całkowitym wyschnięciu farba może emitować związki chemiczne. Zaleca się więc wietrzenie świeżo malowanego pomieszczenia – minimum 72 godziny po zakończeniu prac.

Bezpieczne farby do pokoju dziecięcego: czym malować i jak czyścić?

Zakup farby bezpiecznej dla dzieci powinien być poprzedzony wstępną analizą. Pamiętajmy, aby nie kupować farb rozcieńczanych rozpuszczalnikami organicznymi i bez odpowiednich atestów, lecz farby emulsyjne, które są rozcieńczane wodą, i mają atest. W następnej kolejności możemy zastanowić się, które z nich będą najlepiej pomagały utrzymać czystość. Obecność maluchów jest tu dość istotnym czynnikiem, ponieważ to one najintensywniej użytkują wszystkie pomieszczenia w domu. Podczas zakupu zwróćmy więc uwagę na to, jaka farba do pokoju dziecka będzie odporna na trwałe zabrudzenia.

Farba akrylowa

Emulsja akrylowa ma łatwą przyczepność do ścian i sufitu oraz stosunkowo dużą odporność na szorowanie. Nie jest jednak najlepszym wyborem do pomieszczeń o dużym stopniu zabrudzenia.

Emalia akrylowa

W przeciwieństwie do emulsji akrylowej ta farba jest dużo odporniejsza na czyszczenie. Można ją stosować do drewna i materiałów drewnopodobnych i elementów stalowych (np. grzejnik, okno, meble). Świetnie sprawdza się jako farba do pokoju dziecięcego, w którym zwykle panują utrudnione warunki wietrzenia pomieszczenia.

Jaka farba do pokoju dziecka ma podobne właściwości? Emalia alkidowa (ftalowa), która dodatkowo jest odporniejsza na wilgoć, temperaturę czy szorowanie. Niestety, jest farbą rozpuszczalnikową, więc nie zaleca się jej stosowania w pokoju dziecięcym.

Farba lateksowa

Ten rodzaj emulsji jest wzbogacony żywicą polimerową. Dzięki temu malowana powierzchnia uzyskuje efekt subtelnego połysku. Farba lateksowa jest bezpieczna i rzadko uczula. Jest wydajniejsza i odporniejsza na ścieranie niż farba akrylowa i przez wiele lat można się cieszyć nieblaknącym odcieniem. Łatwiej też nanosi się ją na ściany, ponieważ nie ścieka z wałka. Taki rodzaj farby do pokoju dziecięcego najlepiej sprawdzi się dla niemowlaka albo starszaka w wieku szkolnym.

Farba winylowa

Zawartość polichlorku winylu lub polioctanu sprawia, że ściana pomalowana farbą winylową jest podatna na czyszczenie, ale też łatwo się brudzi. Jest farbą bezpieczną dla dzieci i tańszym, szybko schnącym odpowiednikiem farby lateksowej. Warto zwrócić uwagę, że najlepiej się sprawdza w pomieszczeniach o niskiej wilgotności.

Farba ceramiczna

Jest odmianą farby winylowej. Komponenty ceramiczne w farbie sprawiają, że pomalowana powierzchnia jest niezwykle gładka. Wskutek tego taka ściana jest antystatyczna oraz nie przyciąga kurzu i innych zanieczyszczeń. Jest to najbardziej odpowiednia farba do pokoju dziecięcego, który wymaga częstego czyszczenia ścian. Pomalowane powierzchnie można z powodzeniem czyścić nawet mieszanką z detergentem.

Jaka farba do malowania łóżeczka dla niemowlaka jest bezpieczna?

Dziecko od najmłodszych lat rozpoczyna poznawanie świata ustami, wkładając wszystkie napotkane rzeczy do buzi. Meble w pokoju niemowlaka są szczególnie narażone na obgryzanie, dlatego tak ważne jest, aby substancje użyte do zmiany koloru tych przedmiotów nie stanowiły żadnego zagrożenia dla maluszka.

Ewa Kamińska

Specjalista farmakolog, Główny ekspert w zakresie opiniowania kosmetyków, wyrobów medycznych, środków do prania i płukania oraz produktów biobójczych, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Jaka farba do malowania łóżeczka niemowlaka sprawdzi się najlepiej? Ta, która jest oznaczona certyfikatem z normą EN 71-3 „Bezpieczeństwo zabawek”. Wtedy mamy gwarancję, że taka emulsja posiada wyłącznie naturalne pigmenty i jest nietoksyczna. Spośród farb bezpiecznych dla dzieci należy wyróżnić te, które mają w swoim składzie kredę. Zawartość naturalnych minerałów nie zaszkodzi maluchom nawet w przypadku pogryzienia jakichś elementów. Farby kredowe dostępne są w wielu odcieniach, sporządzonych na bazie naturalnych pigmentów. Preparaty te są nietoksyczne i bezzapachowe.

Jaka farba do pokoju dziecka będzie jeszcze odpowiednia? Wcześniej już wspomniana emalia akrylowa na bazie wody. Farby te lepiej kryją niż kredowe, które wymagają nałożenia kilku warstw, aby osiągnąć pożądany efekt.

Jaka farba do malowania łóżeczka dla niemowlaka będzie podkreślała naturalną fakturę drewna? Dla wielbicieli klasycznego wyglądu także istnieje alternatywa. Jest nim lakier akrylowy, który jest przezroczysty i odporny na czynniki zewnętrzne oraz nie wydziela silnego zapachu. Przed malowaniem wystarczy odpowiednio przygotować łóżeczko.

Jaka farba do pokoju dziecięcego poniżej 3. roku życia?

Wiemy już, jaka farba do malowania łóżeczka niemowlaka i pokoju dziecięcego sprawdzi się najlepiej. Teraz warto pomyśleć o dobraniu odpowiedniej szaty kolorystycznej. Do tego przyda się wiedza, co tak naprawdę widzą maluchy do 3. roku życia.

Świat w oczach noworodka to tylko rozmyte obrazy. Dzieci w pierwszym miesiącu życia najżywiej reagują na czarno-białe kontrasty, bo tylko to mogą dostrzec. Maluchowi będzie wszystko jedno, czy pomalujemy pokój na zielono, czy różowo. Różnice w barwach będą dostrzegać dopiero później. Wzrok będzie się rozwijał bardzo intensywnie do 3. roku życia.

A więc jaka farba do pokoju dziecka będzie właściwym wyborem? Zastosowanie kontrastowych barw albo dekoracji w pokoju niemowlęcia może być doskonałym pomysłem. Odpowiednio dobrane odcienie mogą przyciągnąć na dłuższą chwilę uwagę maluszka. W pierwszych latach życia dziecko nie będzie tak szybko brudziło ścian jak przedszkolak. Nie trzeba więc przywiązywać większej uwagi do tego, czy ściana pomalowana tą farbą będzie łatwa do czyszczenia.

Rekomendowane produkty

Ewa Kamińska

Specjalista farmakolog, Główny ekspert w zakresie opiniowania kosmetyków, wyrobów medycznych, środków do prania i płukania oraz produktów biobójczych, Instytut Matki i Dziecka

O czym warto pamiętać przy zakupie farby do pokoju dziecięcego?

Podsumowując, wybór bezpiecznej farby do pokoju dziecięcego będzie bardzo prosty, jeżeli zapamiętamy poniższe wskazówki:

 • farby bezpieczne dla dzieci muszą być wodorozcieńczalne;
 • dla dzieci z alergią wybierajmy emulsje oznaczone atestem PTA;
 • zwróćmy uwagę na wiek dziecka i wymagania co do potencjalnego czyszczenia pomalowanej powierzchni;
 • stosujmy farby odpowiednie do mikroklimatu w pomieszczeniu (duże nasłonecznienie czy wysoka wilgoć);
 • do malowania mebli stosujmy tylko farbę z widocznym na opakowaniu certyfikatem zgodności z normą EN 71-3 „Bezpieczeństwo zabawek”.

Jeśli weźmiemy pod uwagę powyższe zalecenia, zakup bezpiecznej farby do pokoju dziecięcego z pewnością przebiegnie znacznie szybciej. W zależności od zakresu prac dobrze jest zawczasu oszacować koszty materiałów i ich uniwersalność. Niektóre farby dobrze kryją powierzchnię po pierwszym malowaniu, a inne nie. Przed podjęciem decyzji dobrze jest uwzględnić wszystkie parametry.

Autor

Ewa Kamińska

Specjalista farmakolog, Główny ekspert w zakresie opiniowania kosmetyków, wyrobów medycznych, środków do prania i płukania oraz produktów biobójczych, Instytut Matki i Dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję