Czy należy unikać chemii domowej podczas ciąży?

29 listopada 2022

Kobietom w ciąży szczególnie zaleca się zdrowy styl życia. Ciężarnym na wizytach udziela się zaleceń dotyczących najbezpieczniejszych dla ich zdrowia i zdrowia rozwijającego się w nich maleństwa zachowań. Dotyczą one tego jak się odżywiać, które aktywności fizyczne są polecane, jakich leków nie przyjmować i wielu innych prozdrowotnych aspektów. A jak jest ze stosowaniem chemii domowej w ciąży? 

Jeżeli czujesz, że masz niedostateczną wiedzę w zakresie tego, jakich środków czystości powinnaś używać i jakie działanie na zdrowie Twoje i maleństwa mają detergenty domowe, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, czy powinnaś unikać chemii domowej w ciąży i na co zwrócić uwagę przy wyborze środków czystości. Przy okazji tematów dotyczących chemii domowej takiej jak np. Domestos w ciąży i jego szkodliwości, poruszymy również problematykę ryzyka zatrucia chlorem i innymi substancjami chemicznymi przez wdychanie oparów. Zapraszamy do zapoznania się z zasadami dotyczącymi stosowania chemii domowej w ciąży.

Ciąża a codzienne obowiązki 

Pomimo, że ciąża dla kobiety to stan niezwykły i czas wyjątkowej troski zdrowie, to przyziemne obowiązki trudno jest wyeliminować z życia codziennego. Sprzątanie domu, zmywanie i pranie to czynności, przed którymi trudno uciec. Oczywiście najkorzystniej, jeżeli większość z nich weźmie na siebie partner. Choć nie zawsze jest taka możliwość, by ktoś inny odpowiadał za sprzątanie. Ale, nawet jeżeli to nie Ty zajmujesz się porządkami w domu i sama nie korzystasz z detergentów, to ważne byś miała świadomość, że użyte przez kogoś innego produkty, mają wpływ na pozostałych domowników, więc także i na ciebie.

Stosowanie chemii domowej w ciąży

Powinnaś być ostrożna podczas stosowania w ciąży środków czystości oczywiście ze względu na twoje zdrowie, kondycję twojej skóry, ale przede wszystkim ze względu na zdrowie rozwijającego w tobie maleństwa. U dzieci, których mamy w ciąży, narażone były na działanie środków chemicznych, w tym tych chemii do pielęgnacji domu występuje zwiększone ryzyko astmy i świstu oddechowego oraz alergii.

Silnie działające substancje chemiczne, na przykład na bazie chloru lub rozpuszczalniki mogą powodować wyjątkowo niebezpieczne konsekwencje. Powinnaś szczególnie uważać i nie narażać się na kontakt z tymi substancjami. Zatrucie chlorem przez wdychanie chociaż nie jest częste jest zdecydowanie groźne. Nie ryzykuj i nie przebywaj w nieprzewietrzonym miejscu, w którym taki środek został użyty.

Szczególne potrzeby skóry kobiety w ciąży 

W wyniku rewolucji hormonalnej zachodzącej naturalnie u ciężarnych, funkcja ochronna skóry może być zachwiana. Dzieje się to za sprawą zmian w płaszczu hydrolipidowym skóry. W tym wyjątkowym czasie, skóra staje się często sucha i skłonna do podrażnień, może dokuczać pieczeniem i zaczerwienieniem. Jej pielęgnacja niekiedy wymaga od kobiety zmiany kosmetyków i rytuałów.

Możesz zauważyć, że teraz skóra buntuje się przeciw tej samej, pielęgnacji, która wcześniej jej służyła. Podobnie jest w przypadku innych substancji, których stosowanie wymaga styczności ze skórą lub błonami śluzowymi, więc również chemii domowej.

Składniki chemii gospodarczej nie są obojętne i jej stosowanie przez kobietę w ciąży może mieć wpływ na zdrowie rozwijającego się płodu.

Wyprawkę dla noworodka wyposażamy w kosmetyki przeznaczone dla dzieci od pierwszego dnia życia. Są to produkty bardzo delikatne, o ph zbliżonym do obojętnego, z krótkim składem – dzięki czemu minimalizujemy ryzyko wystąpienia alergii. Weźmiemy pod uwagę, że to z czym kontakt ma kobieta w ciąży i to co wdycha może przenikać do maleństwa. Dotyczy to oczywiście również chemii domowej. Zachowaj więc ostrożność, by nie dopuścić np. do ryzyka zatrucia chlorem w przez wdychanie jego oparów.

Najkorzystniej, jeżeli jeszcze przed ciążą, wyposażysz się w środki czystości o jak najbardziej delikatnym składzie. Oczywiście dbaj, by pomieszczenia, w których przebywasz były czyste i higieniczne, ale niech dzieje się to za sprawą bezpiecznych preparatów, ponieważ środki takie jak Domestos w ciąży nie są obojętne, jeśli chodzi o ich szkodliwość..

Zwróć uwagę na to co napisane jest na etykiecie środka chemicznego 

Przeczytaj jakie zostały tam umieszczone ostrzeżenia i wskazówki dotyczące bezpiecznego stosowania. Niektóre będą przestrzegać przed stosowaniem ich przez kobiety w ciąży, ale brak takiej uwagi nie oznacza, że środek jest dla ciężarnej bezpieczny.

Warto pamiętać, że przed dopuszczeniem preparatu chemii domowej na rynek, nie prowadzi się badań, w jakich dawkach jest on zdrowy dla ciężarnych, ile czasu ciężarna może przebywać w jego oparach ani jak reaguje z różnymi innymi produktami. Koniecznie zachowaj ostrożność.

Uważaj na silnie działającą chemię domową 

Wśród chemii domowej znajdują się preparaty, które kobiety w ciąży zdecydowanie powinny odstawić. Do tej grupy należą te silnie działające, wybielające, żrące. Te detergenty można zastąpić delikatniejszymi lub ich stosowanie przekazać innemu z domowników.

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Jeżeli nie ma innego wyjścia i ciężarna musi sięgnąć po taki preparat, powinna robić to w rękawicach i masce, w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Tak by nie narażać się na uwalniające się z nich substancje toksyczne. Zatrucie na przykład oparami chloru przez wdychanie, może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Nie przebywaj w pomieszczeniu, w którym zostały użyte środki silnie działające zanim nie zostanie przewietrzone.

Domestos w ciąży: szkodliwość chemii domowej

A jak jest ze stosowaniem popularnego Domestosa w ciąży? Czy korzystanie z niego w ciąży grozi zatruciem chlorem np. poprzez wdychanie wydzielających się oparów? Chemię domową typu Domestos, którego silne działanie odbywa się za sprawą wybielacza na bazie chloru, zwarto odstawić na czas ciąży.

Chlor ma działanie drażniące. Jest niebezpieczny dla dróg oddechowych i skóry, przenika do organizmu. W bardziej zaawansowanych sytuacjach, jego użycie może generować nawet ryzyko zatrucia oparami chloru przez wdychanie. Poza tym, chlor może toksycznie reagować także z innymi preparatami, a nawet z moczem.

A może w ogóle – nie tylko w ciąży – zrezygnować z tak silnego środka w codziennej pielęgnacji domu?

Ostrożność w trakcie stosowania chemii domowej w ciąży

Nawet stosując delikatniejsze niż np. Domestos środki czystości w trakcie ciąży należy uważać. Słabiej działająca chemia domowa, również może wywołać reakcje niepożądane u kobiet w ciąży.

Preparaty, których używasz do zmywania, mycia powierzchni, okien nie są uznawane za silnie działające, ale w ich przypadku  także trzeba uważać. Stosowanie rękawic ochronnych będzie dobrym pomysłem i pozwoli zminimalizować ryzyko podrażnień skóry lub reakcji alergicznych, pomimo że środki te nie są tak szkodliwe dla skóry jak Domestos.

Rekomendowane produkty

Ewa Kamińska

Specjalista farmakolog, Główny ekspert w zakresie opiniowania kosmetyków, wyrobów medycznych, środków do prania i płukania oraz produktów biobójczych, Instytut Matki i Dziecka

Niebezpieczne rezultaty łączenia różnych substancji chemicznych

Musimy również pamiętać, że środki chemiczne mogą reagować z innymi, które stosujemy. To sytuacje, które tak naprawdę trudno przewidzieć. Nawet jeżeli masz zaufanie do konkretnego preparatu do zmywania naczyń, ten – stosowany w bliskiej odległości na przykład z płynem do mycia okien – może spowodować nieprzewidziane reakcje niepożądane.. Pomimo że oddzielnie stosowane, takich reakcji nie powodują.

Pamiętaj również, że pomimo obfitego spłukiwania, niektóre chemiczne substancje zostają na powierzchniach po czyszczeniu. Później poddawane np.  działaniu ciepła, mogą emitować toksyczne substancje. Warto mieć to na uwadze, gdyż mimo że tego, że preparat zastosowałaś używając rękawic, a po sprzątaniu przewietrzyłaś pomieszczenie, to pozostałości po środku czystości, na przykład na kuchence indukcyjnej, mogą oddawać niebezpieczne opary pod wpływem ciepła przy gotowaniu.

Niebezpieczne opary i zagrożenie ukryte w odświeżających aerozolach

Już wspominaliśmy o niebezpieczeństwie zatrucia chlorem przez wdychanie jego oparów. Powinnaś jednak w ciąży również zachować ostrożność w przypadku substancji pozostających w powietrzu po sprzątaniu. Dotyczy to oparów po silnie działających środkach, tych o mocnej chemicznej woni, ale także tych pachnących przyjemnie za sprawą kompozycji zapachowych w składzie. Te również stanowią są groźne dla zdrowia rozwijającego się płodu.

To co wdycha mama, może przenikać do maleństwa i negatywnie wpływać na jego zdrowie i rozwój. Jeżeli w pokoju użyto środków chemicznych z tej grupy, ciężarna nie powinna w nich przebywać zanim pomieszczenie nie zostanie starannie przewietrzone.

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Zwróć szczególną uwagę na aerozole. Do tej grupy należą nie tylko odświeżacze powietrza ale również środki czystości rozpylane za pomocą sprayu. Nie przebywaj w pomieszczeniu, w którym użyty został taki środek. Nawet te, które pozostawiają piękny zapach, dostają się do dróg oddechowych. Warto z nich zrezygnować lub korzystać, ale koniecznie z ochroną dróg oddechowych, po czym dokładnie wietrzyć pomieszczenie.

Rozcieńczaj koncentraty chemii domowej, wyjdzie to na zdrowie 

Płyn do zmywania lub do podłóg i koncentraty do mieszania z woda warto rozcieńczyć mocniej niż proponuje producent. Pozostanie mniejszy chemiczny ślad w powietrzu i na powierzchniach w domu i w mniejszym stopniu będzie oddziaływać na organizm domowników.

Twój dom nie musi być sterylnie czysty. Środowisko będzie wdzięczne jeżeli zmienisz środki czystości na delikatniejsze.

Wymiana syntetycznej chemii domowej na preparaty ekologiczne jest wartym uwagi rozwiązaniem. Coraz więcej takich produktów jest dostępnych na rynku, chociaż zawsze warto wczytać się dokładnie w ich skład. Niekiedy trudno rozszyfrować etykiety na produkcie. Niestety też zdarza się też, producenci tych preparatów wprowadzają w błąd. Pomimo, że na etykiecie, nie ma substancji, które według naszej wiedzy są szkodliwe, mogły zostać zastąpione innymi o niepożądanych właściwościach.

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie samodzielnie środków do czyszczenia powierzchni. Popularne receptury opierają się na sodzie oczyszczonej, occie, spirytusie i olejkach eterycznych. Dbanie o środowisko kiedy jesteśmy w ciąży nabiera innego wymiaru. W tym czasie robimy to z myślą o naszych dzieciach.

Para jako alternatywa dla chemii domowej w ciąży 

Ciekawą propozycją mniej groźnego chemicznie sposobu czyszczenia powierzchni jest para. Myjki parowe są bezpieczne i skuteczne w walce z drobnoustrojami.

W ciąży zazwyczaj zwracamy baczną uwagę na to co jemy, uciekamy od dymu papierosowego, wybieramy najlepsze preparaty witaminowe i rezygnujemy z substancji groźnych, to wszystko dla dobra rosnącego w nas maleństwa. Uwaga na to co ma kontakt z naszą skórą, powietrze, którym oddychamy, pomieszczenia, w których przebywamy w ciąży jest równie istotne. Nawet jeżeli naszymi nawykami nie zmniejszymy znacząco zanieczyszczenia środowiska, to powietrze, którym oddychamy w naszym domu zależy w dużej mierze od naszych działań.

Autor

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję