Co warto wiedzieć o domowej dezynfekcji?

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną związaną z COVID-19, wszędzie słyszymy zalecenia, aby bardziej niż zwykle dbać o czystość i higienę oraz stosować dezynfekcję. Poniżej podpowiadamy, co i jak należy dezynfekować  – zwłaszcza, gdy chcemy należycie zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci.

Dlaczego dezynfekcja jest ważna?

Naukowcy nie są w 100% zgodni co do tego, jak długo koronawirus wywołujący COVID-19 jest w stanie funkcjonować poza zakażonym organizmem. Wiadomo jednak, że w naszym otoczeniu – na różnych przedmiotach i powierzchniach, w tym również ubraniach, może przetrwać od kilku godzin do kilkunastu dni (w zależności od rodzaju powierzchni, temperatury i wilgotności). Pojawia się w związku z tym pytanie – w jaki sposób dezynfekować to, co znajduje się wokół nas i naszych pociech?

Jak dezynfekować powierzchnie i przedmioty ?

Zgodnie z zaleceniami WHO do dezynfekcji powierzchni płaskich i przedmiotów codziennego użytku nadają się detergenty, które pozwalają pozbyć się większości drobnoustrojów.

Preparaty do dezynfekcji, które posiadają pozytywną opinię Instytut Matki i Dziecka, zostały dodatkowo zbadane pod kątem bezpieczeństwa użytkowania w otoczeniu niemowląt i małych dzieci.

Co dezynfekować najczęściej?

Wśród przedmiotów codziennego użytku, które należy poddawać częstej dezynfekcji, wymienia się zwłaszcza:

  • telefony komórkowe
  • zegarki i biżuterię
  • klucze
  • okulary
  • pilot do telewizora

Warto pamiętać, że wymienionymi przedmiotami lubią bawić się maluchy, co powinno nas jeszcze bardziej zdopingować do częstej dezynfekcji. Nie zapominajmy, oczywiście, o dezynfekcji zabawek naszych pociech. Tekstylne przytulanki pierzmy regularnie – można je również odświeżać przy użyciu gorącej pary, zaś inne zabawki myjmy w gorącej wodzie z niewielkim dodatkiem detergentu  – pamiętając, aby go dokładnie spłukać.

W domu powinniśmy regularnie dezynfekować następujące powierzchnie:

  • w pokoju dziecięcym – wszystkie często dotykane elementy, np. szczebelki łóżka, oparcia krzeseł, wyłączniki światła, kontakty, półki, blaty i szafki, klamki, a w przypadku raczkujących maluchów również podłogę;
  • w łazience/ubikacji – wszystkie elementy wyposażenia (kabinę prysznicową, wannę, umywalkę, krany, muszlę i deskę sedesową, płytki na ścianie i podłodze, klamki);
  • w kuchni – blat kuchenny, zlew, lodówkę i szafki, klamki;
  • w sypialni – łóżko, klamki.

Jak dezynfekować odzież?

Jeżeli chodzi o ubrania dorosłych, wystarczy pranie w standardowych detergentach, w miarę możliwości w wysokiej temperaturze. W przypadku niemowląt i małych dzieci, pamiętajmy o używaniu bezpiecznych dla nich detergentów, wielokrotnym płukaniu i rezygnacji z płynów do płukania. Bardzo istotne jest również prasowanie – zarówno ubranek, jak i innych tekstyliów, z którymi mają bezpośredni kontakt (np. pościel, kocyki). Można w tym celu skorzystać z generatorów pary, ułatwiających wygładzanie tkanin, również w pozycji pionowej.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty