Co dla dziecka pod choinkę?

Mikołajki już za nami, za chwilę choinka, a pod nią kolejne prezenty. W pogoni za coraz to nowymi zabawkami i gadżetami dla naszych pociech, zapominamy często, jak ważny staje się moment przygotowań i wspólnego tworzenia znaczeń dla wzajemnego obdarowywania się prezentami.

Razem piszemy list do Mikołaja

Tradycyjne listy do św. Mikołaja najlepiej przygotowywać wspólnie z dzieckiem, odpowiednio wcześniej – wówczas możemy pomysły na prezenty wspólnie przedyskutować, coś podpowiedzieć, coś innego odradzić. Rodzeństwo możemy zachęcać, aby list do św. Mikołaja był ich wspólnym dziełem – wówczas może się tam znaleźć prezent do wspólnego użytku – taki, który będzie łączył, a nie dzielił.

 

 

Justyna Cieślińska
Justyna Cieślińska
Psycholog pracujący w Instytucie Matki i Dziecka

Gdy nasz maluch marzy o drogiej zabawce, warto mu wytłumaczyć, że św. Mikołaj ma bardzo dużo dzieci, które musi obdarować i dużą pomocą ze strony dziecka byłoby, by przeznaczony dla niego prezent nie wykraczał poza dostępną dla Mikołaja (rodzica) kwotę. Jest to więc dobry moment na rozmowę o uczynności, ale także na wspólne zastanowienie się nad przyszłością, celami i potrzebami naszej pociechy.

Co za dużo, to niezdrowo

Najmłodszym dzieciom można podpowiedzieć 2-3 propozycje (nie może ich być za dużo, ponieważ  dwu- lub trzy-letni maluch może nie poradzić sobie z większym wyborem). Co do zasady – nie przesadzajmy z ilością – zbyt dużo prezentów naraz nie pozwoli dziecku w pełni się nimi nacieszyć, a przesyt może szybko skutkować znudzeniem.

Prezenty z pomysłem i duszą

Przy wyborze prezentów weźmy również pod uwagę budowanie więzi rodzinnych i zaangażowania – podarunkiem może być np. wspólne wyjście do jakiegoś ciekawego miejsca (kino, centrum nauki, muzeum techniki, sala zabaw) lub przedmiot o charakterze symbolicznym (dziecko może samodzielnie przygotować podarunki dla bliskich: ozdobić pierniczki, wykonać ozdoby choinkowe z papieru lub narysować portrety członków rodziny).

Justyna Cieślińska
Justyna Cieślińska
Psycholog pracujący w Instytucie Matki i Dziecka

Kupując zabawki dla dzieci, wybierajmy te sprzyjające interakcji, które mogą zaangażować rodziców i dzieci (gry planszowe, modele samolotów lub aut do składania, klocki), a także te stymulujące używanie wyobraźni i aktywność ruchową (zestaw do gry w badmintona, kosz do gry w koszykówkę).

Zabawki powinny być dostosowane do wieku dziecka – warto poszukać czegoś wielofunkcyjnego, co zostanie z maluchem na dłużej (zabawkowa kuchnia sprawdzi się dla dziecka w wieku żłobkowym, jak i przedszkolnym).

Ostrożnie z elektroniką

Stojąc przed wyborem popularnych elektronicznych gadżetów, o których marzą dzieci, zastanówmy się, czy będą one zaspokajać konkretną potrzebę, czy raczej staną się kolejnym „złodziejem” czasu, od którego trudno będzie naszą pociechę odciągnąć. Korzystanie z wielu tego typu zabawek sprzyja przestymulowaniu, negatywnie wpływając na dziecięcą psychikę i rozwój emocjonalny.  Warto sięgnąć po pomysły sprawdzone od wielu pokoleń, np. zabawkowy telefon, który wydaje pojedyncze dźwięki. Dzięki  prowadzenie toku zabawy wymagało od dziecka użycia wyobraźni lub odtworzenia scenariusza zaobserwowanego z życia codziennego.

 Pod choinką

W chwili rozpakowywania prezentów na negocjacje czy uzgodnienia nie ma już ani czasu, ani miejsca – choć na pewno dobrze robić to wspólnie, aby obserwować reakcje i zachowania naszych pociech i w razie potrzeby pomóc mu w trudnej emocjonalnie sytuacji. Zadbajmy również, aby prezenty były dla wszystkich – każdy bez wyjątku powinien coś dostać.

Dla młodszych pociech – oprócz „dużego” prezentu, warto przygotować coś na tu i teraz, czym dziecko będzie mogło pobawić się od razu (np. piasek kinetyczny, ciastolinę lub piłeczkę sensoryczną). Taka natychmiastowa gratyfikacja pozwoli wyciszyć emocje, zająć uwagę, ew. pocieszyć w przypadku nie do końca spełnionych oczekiwań. W przypadku większych spotkań rodzinnych pod choinką pomyślmy o czymś, co zainicjuje wspólną zabawę i zaangażuje zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty