Konserwanty w kosmetykach dla dzieci – tak czy nie?

Produkt kosmetyczny udostępniony na rynku powinien być bezpieczny dla zdrowia ludzi. Istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa odgrywają konserwanty (substancje konserwujące). W przypadku kosmetyków dla niemowląt i małych dzieci warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj i zawartość takich substancji, bowiem niektóre mogą mieć niekorzystny wpływ na niedojrzały organizm. Poniżej podpowiadamy, które konserwanty są bezpieczne dla najmłodszych, a których lepiej unikać, wybierając produkty do pielęgnacji dziecięcej skóry.

Po co konserwanty w kosmetykach?

Kosmetyki zawierają wiele składników, będących dobrą pożywką dla bakterii i grzybów, których namnażanie się jest niekorzystne, a nawet niebezpieczne dla zdrowia ludzi oraz powoduje obniżenie jakości produktu.

Ewa Kamińska
Ewa Kamińska
Kierownik Zakładu Farmakologii w Instytucie Matki i Dziecka

Szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie drobnoustrojami są kosmetyki o dużej zawartości wody, np. emulsje. Aby zapewnić najskuteczniejszą ochronę konsumenta i wyrobu, producenci stosują często jednocześnie kilka konserwantów w odpowiednich stężeniach.

Jakie konserwanty w kosmetykach dla dzieci?

Dobór odpowiednich konserwantów i ich zawartość w produkcie są szczególnie ważne w przypadku kosmetyków przeznaczonych do stosowania u niemowląt i małych dzieci, bardziej niż osoby dorosłe wrażliwych ze względu na niedojrzałość organizmu pod względem budowy i funkcjonowania. Za najbardziej wskazane  konserwanty uważa się:

  • kwas benzoesowy (Benzoic acid) i sorbowy (Sorbic acid) oraz ich sole ( Sodium benzoate, Potassium sorbate),
  • etyloheksyloglicerynę (Ethylhexylglycerin),
  • alkohol benzylowy (Benzyl alcohol),
  • estry kwasu p-hydroksybenzoesowego, tzw. parabeny.

Kontrowersyjne parabeny

Te ostatnie obwiniane są w ostatnich latach o bardzo niekorzystne oddziaływanie na układ hormonalny człowieka, jednak wyniki dotychczasowych badań nie są w tej kwestii jednoznaczne. W chwili obecnej za bezpieczne uważa się tylko Methylparaben i Ethylparaben, natomiast w skład kosmetyków dla dzieci poniżej 3 lat, stosowanych pod pieluszkę, nie mogą wchodzić Propylparaben i Butylparaben. Inne parabeny są zakazane.

Infografika - parabeny w kosmetykach dla dzieci

Ewa Kamińska
Ewa Kamińska
Kierownik Zakładu Farmakologii w Instytucie Matki i Dziecka

Za bezpieczny do stosowania w kosmetykach dla niemowląt i dzieci uważa się też fenoksyetanol (Phenoxyethanol). Kilka lat temu na wniosek Francji ponownie badano kwestię jego bezpieczeństwa w kremach pod pieluszkę u dzieci poniżej 3 lat, jednak międzynarodowy panel ekspertów nie zmienił dotychczasowych zaleceń i fenoksyetanol może być nadal stosowany w tych produktach.

Autor: Krystyna Sosnowska, Zakład Farmakologii, Instytut Matki i Dziecka

W kolejnym tekście poświęconym konserwantom w kosmetykach dla dzieci, wskażemy, które substancje mogą działać uczulająco.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty