Konserwanty w kosmetykach dla dzieci – czy mogą uczulać?

Wybierając produkty do pielęgnacji skóry niemowląt i małych dzieci, powinniśmy uważnie analizować ich skład. O dozwolonych i zakazanych substancjach konserwujących w dziecięcych kosmetykach pisaliśmy niedawno tutaj. Dziś przyjrzymy się konserwantom z punktu widzenia możliwych podrażnień i uczuleń.

 Niekorzystne działanie konserwantów

Niestety, konserwanty – obok kompozycji zapachowych i barwników – są najczęstszą przyczyną występowania reakcji alergicznych i podrażnień skóry oraz błon śluzowych, ponadto mogą wykazywać inne niepożądane działanie. Z tego powodu pewnych substancji nie powinno się stosować w kosmetykach przeznaczonych dla dzieci.

Które konserwanty mogą uczulać?

Do takich składników zalicza się substancje uwalniające formaldehyd, tj.:

  • imidazolidynylomocznik (Imidazolidinyl urea),
  • DMDM hydantoinę (DMDM Hydantoin),
  • diazolidynylomocznik (Diazolidinyl urea).

Niewskazane jest także stosowanie:

  • kwasu salicylowego (Salicylic acid) i jego soli (np. Calcium salicylate),
  • pochodnych fenolu (np. Sodium o-phenylophenol),
  • metylodibromoglutaronitrylu (Methyldibromo glutaronitrile),
  • związków jodu (Iodopropynyl butylcarbamate),
  • triklosanu (Triclosan).
Ewa Kamińska
Ewa Kamińska
Kierownik Zakładu Farmakologii w Instytucie Matki i Dziecka

W ostatnich latach pojawiły się kontrowersje dotyczące metyloizotiazolinonu (Methylisothiazolinone), ze względu na coraz częstsze przypadki alergii na tę substancję, którą zaczęto stosować zamiast parabenów – na skutek niepotwierdzonych informacji o ich szkodliwości. W związku z tym nie zaleca się stosowania metyloizotiazolinonu w kosmetykach dla dzieci.

„Nie zawiera konserwantów” – czy na pewno?

Na etykietach produktów można często spotkać hasła „nie zawiera konserwantów”, „bez konserwantów” itp. Zawierają one jedynie informację, że w składzie produktu nie ma substancji konserwujących, wymienionych w oficjalnym wykazie konserwantów dozwolonych do stosowania w kosmetykach, załączonym do Rozporządzenia Unii Europejskiej, tj. takich, których podstawową rolą jest konserwowanie produktu. Nie znaczy to jednak, że te produkty nie zawierają żadnych konserwantów. Wśród składników kosmetyków jest wiele takich, które obok swoich podstawowych funkcji, wykazują także właściwości konserwujące. Są to np. olejki eteryczne i ekstrakty roślinne, np. z lawendy, tymianku, męczennicy i innych roślin. Należy jednak pamiętać o tym, że olejki i ekstrakty wykazują działanie silnie alergizujące.

Autor: Krystyna Sosnowska, Zaklad Farmakologii, Instytut Matki i Dziecka

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty