Jaki szampon do włosów dla dzieci?

28 marca 2022

Jak wybrać dobry szampon do włosów dla dzieci? Czy noworodkom trzeba myć włosy? Czy używać preparatów 2 w 1? Na jakie składniki szamponu zwrócić szczególną uwagę? Czy łatwo znaleźć naturalny szampon dla dzieci? Jaki szampon dla starszych dzieci będzie również dobry dla całej rodziny? Jaka konsystencja kosmetyku będzie najlepsza dla dziecka? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te oraz inne pytania.

Przygotowując wyprawkę dla maluszka, młodzi rodzice mają prawo czuć się zagubieni. Z jednej strony, sklepowe półki uginają się pod ciężarem kosmetyków, z  drugiej rodzice słyszą, że składy wielu z nich pozostawiają sporo do życzenia. Często marki uznawane za wiodące również zawodzą. Rozrzut cenowy także jest ogromny, co więcej – szampon może kosztować zarówno kilka, jak i kilkadziesiąt złotych i wcale nie oznacza to, że im droższy, tym lepszy. Jak więc podejść do tematu szamponu do włosów dla dzieci, aby zaopatrzyć się w taki, który jest najlepszy? I czy na pewno szampon jest niezbędny u niemowlaka?

Skóra niemowlęcia: co powinniśmy wiedzieć?

Skóra niemowlęcia jest znacznie cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia, niż skóra dorosłego człowieka. Poszczególne warstwy naskórka, a zwłaszcza jego warstwa rogowa (stratum corneum), są mniej zwarte i łatwiej przepuszczalne dla substancji drażniących i alergenów. Podstawowa bariera ochronna, jaką stanowi płaszcz hydrolipidowy, jest jeszcze słabo rozwinięta ze względu na małą aktywność gruczołów łojowych. Budowa i funkcjonalność skóry zaczynają być podobne do skóry dorosłego dopiero około 3. roku życia dziecka.

Tak delikatna i narażona na podrażnienia skóra wymaga starannie dobranych kosmetyków i wyjątkowo troskliwej pielęgnacji.  Przed rodzicami stoi więc trudne zadanie. Muszą wybrać produkt, który będzie delikatnie oczyszczał skórę, jednocześnie ją nawilżając i natłuszczając.

Dobry szampon dla dzieci, czyli jaki?

Kluczową rolę, świadczącą o tym, czy szampon jest odpowiedni dla malucha, odgrywają zastosowane w nim substancje powierzchniowo czynne. To właśnie one odpowiadają za oczyszczanie skóry z nadmiaru sebum czy potu oraz za pienistość szamponu, a nawet łatwość rozczesywania włosów. Są więc niezbędne w preparatach myjących, a jednocześnie niektóre z nich – te o szczególnie agresywnym działaniu – wymywają lipidy bariery naskórkowej (czyli usuwają i tak już cienki płaszcz hydrolipidowy) oraz składniki NMF – naturalnego czynnika nawilżającego. Prowadzi to do przesuszenia, podrażnienia i szorstkości skóry oraz ułatwia przenikanie obcych substancji przez niedojrzałą skórę niemowląt i małych dzieci.

Ewa Kamińska

Specjalista farmakolog, Główny ekspert w zakresie opiniowania kosmetyków, wyrobów medycznych, środków do prania i płukania oraz produktów biobójczych, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Należy wiedzieć, że połączenia niektórych z tych związków ze znacznie łagodniej działającymi substancjami powierzchniowo czynnymi (np. betaina, glukozyd), podobnie jak dodanie soli magnezowych, pozwala uzyskać łagodne działanie takiej mieszaniny na skórę. Z tego powodu np. MLS (Magnesium Laureth Sulfate), który jest solą magnezową, nie działa tak drażniąco na skórę jak sól sodowa, jaką jest SLES. Za najbardziej drażniące skórę składniki szamponów uważane są siarczany alkilowe, a także – choć w nieco mniejszym stopniu – ich pochodne etoksylowe.

W szamponach do włosów dla dzieci, nie powinny się więc znajdować takie substancje powierzchniowo czynne z grupy związków anionowych, jak np.:
 • SLS (Sodium Lauryl Sulfate);
 • TEA – Lauryl Sulfate;
 • MEA – Lauryl Sulfate;
 • SCS (Sodium Coco Sulfate);
 • ALS (Ammonium Lauryl Sulfate);
 • SLES (Sodium Laureth Sulfate);
 • MIPA – Laureth Sulfate;
 • Sodium Myreth Sulfate.

To tylko niektóre substancje, gdyż lista nieodpowiednich dla dzieci środków powierzchniowo czynnych jest dość długa.

Jakie składniki będą bezpieczne dla maluchów?

Za najłagodniej działające substancje powierzchniowo czynne uważane są związki o budowie niejonowej: pochodne cukrów (np. Coco Glucoside, Decyl Glucoside, Lauryl Glucoside)  i pochodne aminokwasów (np. glicyny, alaniny, kwasy glutaminowego). Łagodnie działają na skórę także związki amfoteryczne, np. betainy.

Z całą pewnością możemy także sięgnąć po bardziej naturalny szampon dla dzieci, który zawiera ekstrakty roślinne, np. z lnu (Linum usitassimum), kwiatów rumianku (Chamomilla recutita), arniki (Arnica montana), bawełny (Gossypium herbaceum), czy mączkę owsianą (Avena sativa) lub sok z aloesu.

Szampony mogą też zawierać glicerynę, pantenol, kwas mlekowy, które działają nawilżająco na skórę głowy i włosy. W składzie szamponów do włosów dla dzieci  możemy niekiedy znaleźć denatonium – wyjątkowo gorzką substancję dodawaną do kosmetyków dla dzieci (zwłaszcza kolorowych i atrakcyjnie wyglądających), aby jej gorzki smak zapobiegał połknięciu płynu przez maluchy.

Najczęściej stosowanymi konserwantami w szamponach dla dzieci są benzoesan sodu i sorbinian potasu, niekiedy fenoksyetanol. Szampony dla najmłodszych nie powinny zawierać barwników i kompozycji zapachowych, szczególnie tych, w których występują alergeny wymienione na końcu etykiety szamponu, takie jak np. linalol, limonene itp. Czytajmy więc składy kosmetyków oraz sięgajmy po opinie ekspertów. Szukajmy w sieci miejsc publikujących rankingi kosmetyków. Przy zakupie szamponu dla dzieci taki ranking będzie bardzo pomocny.

A może 2 w 1?

Skóra noworodków i niemowląt jest bardzo delikatna i nie wymaga codziennej kąpieli. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami, w początkowym okresie życia wystarczy kąpiel 2-3 razy w tygodniu, a mycie główki 1-2 razy w tygodniu.

Maluszki często mają na główce bardzo delikatny meszek. Nie ma więc potrzeby mycia włosów szamponem dla dzieci. Najlepiej robić to wodnym roztworem płynu, w którym kąpiemy malucha. Można rozważyć użycie preparatu “dwa w jednym” – płyn do mycia ciała i główki, a po szampon sięgnąć dopiero, gdy dziecko ukończy pierwszy rok życia (takie są obecnie zalecenia), kiedy włoski są już dłuższe i  mocniejsze.

Ewa Kamińska

Specjalista farmakolog, Główny ekspert w zakresie opiniowania kosmetyków, wyrobów medycznych, środków do prania i płukania oraz produktów biobójczych, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Pamiętajmy, aby myjąc główkę nie wylewać bezpośrednio na nią szamponu. Najpierw rozetrzyjmy szampon na swoich dłoniach i dopiero przenieśmy go na główkę malucha. Ważna, szczególnie w przypadku młodszych dzieci, jest również technika mycia. Nie należy szorować skóry, lecz delikatnie masować ją opuszkami palców. Taki delikatny masaż może sprawić, że kąpiel będzie bardziej przyjemna. Jeśli u dziecka występuje ciemieniucha, należy na około godzinę przed umyciem główki natłuścić ją oliwką lub specjalnym preparatem na ciemieniuchę, a po tym czasie wyczesać delikatnie łuski. Jeśli będzie to nieskuteczne, należy natłuścić włosy dziecka na całą noc, zabezpieczając je czapeczką, chroniącą pościel przed zabrudzeniem.

Producenci kosmetyków prześcigają się w zaskakiwaniu nas nowinkami. Wybierając dobry szampon dla dzieci, poza składem, możemy także wybrać różną jego  konsystencję:
 • żele – najbardziej popularne;
 • olejki – polecane dla szczególnie suchej skóry, także z ciemieniuchą;
 • pianki – najbardziej delikatne, łagodzące podrażnienia, polecane do skóry atopowej.

Należy wziąć pod uwagę, że dla malucha lepszy będzie szampon o konsystencji pianki lub żelu, ponieważ mniejsze jest ryzyko, że dostanie się do oczu dziecka.

Delikatność to podstawa

Delikatność w kontekście szamponu do włosów dla dzieci jest kwestią kluczową. Ale poza odpowiednim składem równie istotne jest to, aby szampon nie szczypał w oczy. Aby tak było, musi mieć on pH zbliżone do pH ludzkich łez, czyli około 7,0. Dla dzieci powyżej pierwszego roku życia pH szamponów wynosi około 5,5, a dla starszaków –  około 5,0.

Dla całej rodziny, czyli mycie włosów szamponem dla dzieci

Wygodnie, ekologicznie i ekonomicznie byłoby, gdyby cała rodzina mogła używać tego samego szamponu. Czasami jednak mycie włosów szamponem dla dzieci może być problematyczne. Może się on bowiem okazać za zbyt delikatny dla włosów osób dorosłych, szczególnie jeżeli używamy kosmetyków do stylizacji. Z kolei kosmetyki dla dorosłych mogą podrażniać skórę niemowląt.

Rekomendowane produkty

Ewa Kamińska

Specjalista farmakolog, Główny ekspert w zakresie opiniowania kosmetyków, wyrobów medycznych, środków do prania i płukania oraz produktów biobójczych, Instytut Matki i Dziecka

Na rynku dostępne są jednak szampony polecane do używania przez całą rodzinę, warto więc zrobić rozpoznanie i wypróbować taki produkt. Możemy również sprawdzić ofertę sklepów z ekologicznymi kosmetykami, bazującymi na naturalnych składnikach, które również usuwają zanieczyszczenia, ale mają łagodny, niedrażniący skórę skład i dzięki temu mogą być używane przez wszystkich domowników.

Sięgając po delikatne kosmetyki pamiętajmy, aby nie nadużywać preparatów do skóry atopowej, jeżeli nie ma ku temu wyraźnych wskazań.

Szampon do zadań specjalnych

Mycie włosów malucha zajmuje zaledwie chwilę, jednak w przypadku starszaków trzeba tej czynności poświęcić nieco więcej czasu. Zastanawiając się nad tym, jaki  szampon kupić dla starszych dzieci, a szczególnie szampon dla dziewczynki, warto pomyśleć o  takim, który wyeliminuje problemem niezbyt przyjemnego rozczesywania dłuższych włosków. Wybierając szampon dla dziewczynki z długimi włosami, zdecydujmy się na kosmetyk, który w składzie ma składniki ułatwiające rozczesywanie, czym na pewno producent pochwali się na etykiecie.

Problemy z łupieżem

Drugi problem, z którym możemy się zetknąć u dzieci w wieku szkolnym, zwłaszcza w okresie dojrzewania, jest łupież. Może on być efektem działania drożdżaków, ale najczęściej jest spowodowany podrażnieniem skóry głowy przez nieodpowiedni szampon, niedostatecznym spłukaniem włosów po umyciu, używaniem suszarki do włosów, łojotokowym zapaleniem skóry czy zmianami atopowymi.

Decydując o tym, jaki szampon kupić dla starszych dzieci z problemami skórnymi, sięgnijmy po szampon przeciwłupieżowy, ale przeznaczony specjalnie dla dzieci, który zawiera witaminę A, złuszczający kwas salicylowy i/lub substancję grzybobójczą. Nie stosujmy szamponów przeciwłupieżowych dla dorosłych, będą one zbyt agresywne dla delikatnej skóry dziecka.

Jak wybrać dobry szampon dla dzieci?

Jak się okazuje, wybór dobrego szamponu dla dzieci może sprawiać kłopot. Warto wziąć pod uwagę rady rodziców, dermatologów, kosmetologów, specjalistów zajmujących się naturalnymi kosmetykami. Moda na ekologiczne produkty i świadome wybory sprawiła, że coraz częściej przeglądamy składy kosmetyków i poszukujemy informacji o substancjach zawartych w środkach myjących.

Szukamy naturalnych szamponów czy kosmetyków dla dzieci, ale także dla siebie. Dużym zainteresowaniem cieszą się strony internetowe, profile na portalach społecznościowych, które oceniają popularne kosmetyki, oraz wynajdują ekologiczne perełki, które często dostępne są w małych sklepikach, czy poprzez zakupy online.

Korzystajmy z dobrodziejstw internetu, również kupując szampon dla dzieci. Przejrzyjmy rankingi tych kosmetyków opracowane przez specjalistów w swojej dziedzinie, gdyż mogą one rozwiać nasze wątpliwości i pomóc dokonać dobrego wyboru. Nie przyjmujmy jednak bezkrytycznie każdej informacji zamieszczonej w internecie.

 

Autor

Ewa Kamińska

Specjalista farmakolog, Główny ekspert w zakresie opiniowania kosmetyków, wyrobów medycznych, środków do prania i płukania oraz produktów biobójczych, Instytut Matki i Dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję