Jaki krem na zimę dla niemowlaka i przedszkolaka?

Skóra dzieci jest bardzo delikatna i wymaga właściwej ochrony. Zimowa pogoda może prowadzić do nadmiernego wysuszania skóry, podrażnień, a nawet miejscowych odmrożeń. Dlatego podpowiadamy, w jaki sposób dbać o skórę naszych pociech w czasie zimy. To szczególnie ważne w pierwszych miesiącach i latach życia dzieci. 

 

Po co krem na zimę?

Dobry krem na zimę dla dzieciaków to podstawa. Skóra naszych małych urwisów jest bowiem zdecydowanie cieńsza i delikatniejsza niż u dorosłych, a co ciekawe – zimą przez skórę tracimy dwa razy więcej wody niż latem

Mróz, wiatr oraz częste zmiany temperatur (na przykład, gdy wychodzimy z ciepłego domu na spacer, a następnie wsiadamy do auta lub wchodzimy np. do sklepu), nie sprzyjają właściwej ochronie naszego ciała. Takie warunki powodują, że skóra dzieci jest szczególnie narażona na wysuszenie. 

 

Bariera ochronna skóry – jak działa?

Książkowa definicja,  znana z lekcji biologii w szkole, mówi, że bariera ochronna skóry to zewnętrzna (rogowa) warstwa naskórka, która składa się m.in. z wody, lipidów, białek, ceramidów oraz wolnych kwasów tłuszczowych. Nie bez powodu woda jest wymieniona  tutaj na pierwszym miejscu. To właśnie utrzymanie odpowiedniego nawilżenia zapewnia nam ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Niskie temperatury i obniżona wilgotność powietrza mogą przyczyniać się do wysuszania skóry, a w konsekwencji do niedostatecznej ochrony naszego organizmu. 

 

Czym jest krem do skóry?

Odpowiedzią na niekorzystne warunki pogodowe może być dobór właściwego kremu do skóry i jego regularne stosowanie. Wybór dobrego kosmetyku nie jest jednak zadaniem łatwym.

Ewa Kamińska
Ewa Kamińska
farmakolog, główny ekspert w zakresie opiniowania m.in. kosmetyków i środków do prania w Instytucie Matki i Dziecka

Na rynku mamy wiele rodzajów kremów – najczęściej mają dziś postać emulsji (oleju w wodzie lub wody w oleju – w zależności od zastosowanej proporcji składników). Tradycyjny podział na kremy tłuste i nawilżające odchodzi już do lamusa – coraz częściej w nazwach używa się określeń opisujących konsystencję (krem lekki lub bogaty) oraz korzyści dla skóry (krem ochronny, odżywczy, regenerujący, łagodzący). Kremy na zimę mają za zadanie przede wszystkim chronić skórę, dostarczając jej niezbędnych lipidów. Odpowiednia warstwa lipidowa zapobiega bowiem utracie wody.

 

Jak wybrać dobry krem?

Wybierając krem dla naszych pociech, patrzmy przede wszystkim na listę składników produktu, który właśnie zamierzamy kupić. Zasada jest prosta: im krótszy skład, tym lepszy. Należy uważać na kompozycje zapachowe i olejki eteryczne, które mogą działać alergizująco Starajmy się wybierać takie produkty, które zawierają:

  • oleje roślinne (np. oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, ze słodkich migdałów, makadamii, jojoby)
  • filtr mineralny
  • antyoksydanty, np. witamina A i E. 

 

Naturalne oleje o dobrze poznanych właściwościach działają normalizująco, nawilżająco, natłuszczająco i regenerująco, filtr mineralny – dzięki obecności dwutlenku tytanu oraz tlenku cynku – zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV, zaś antyoksydanty zapobiegają utlenianiu składników lipidowych. 

W przypadku najmłodszych dzieci sprawdźmy, czy krem ma odpowiednie dla nich oznaczenie wiekowe (np. od pierwszego dnia lub miesiąca życia). 

Warto zwrócić również uwagę na to, żeby krem był hipoalergiczny. W języku greckim przedrostek “hypo” oznacza “mniej”. Krem hipoalergiczny to zatem mniejsze ryzyko uczuleń, choć – biorąc pod uwagę wszystkie możliwe reakcje alergiczne, nie ma kosmetyku, który byłby tego ryzyka całkowicie pozbawiony. Niestety, producentom zdarza się nadużywać wspomnianego przymiotnika, również w odniesieniu do kremów. 

 

Jak stosować krem na zimę? 

  • Po pierwsze – krem dla dzieci powinniśmy stosować zawsze, gdy na dworze panuje mróz lub gdy temperatura powietrza oscyluje w granicach zera. Dodatkowym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest silny wiatr, który może szybciej wysuszać i podrażniać skórę naszych maluchów. 
  • Po drugie – krem zawsze nakładamy po umyciu rąk. Zwróćmy szczególną uwagę na te części ciała dziecka, które są narażone na kontakt z ostrym, zimowym powietrzem. Dokładnie posmarujmy zwłaszcza nos, policzki i brodę dziecka. 
  • Po trzecie – pamiętajmy, że jednorazowa akcja nic nie da. Krem należy stosować regularnie, przez cały okres jesienno-zimowy. Wtedy skóra naszych pociech będzie odpowiednio zabezpieczona. 
  • Po czwarte – po powrocie do domu pamiętajmy o umyciu buzi dziecka, szczególnie jeśli używamy kremu o bogatej konsystencji. Najlepiej użyć do tego wody z dodatkiem dziecięcego mydła.

 

Zadbajmy nie tylko o zabezpieczenie skóry, ale i właściwy ubiór naszej pociechy – w końcu zima to piękna pora roku, a lepienie bałwana, jazda na sankach czy zabawa w śnieżki mogą przynieść wiele radości całej rodzinie.  

 

Autor: Zespół ePozytywna.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty