Jak pielęgnować bliznę po cięciu cesarskim?

27 czerwca 2022

Cięcie cesarskie jest operacją umożliwiającą bezpieczne urodzenie dziecka w sytuacji braku możliwości porodu naturalnego. Zabieg polega na warstwowym przecięciu skóry oraz tkanek podskórnych i otwarciu jamy brzusznej, a następnie przecięciu mięśnia macicy, aby wydobyć noworodka. 

Każde naruszenie powłoki skórnej oraz narządów wewnętrznych, skutkuje powstaniem blizn, związanych z procesem gojenia rany. W tym artykule, podpowiadamy przyszłym mamom: jak wyglądają szwy rozpuszczalne po cc, przybliżamy proces leczenia rany oraz wskazujemy co najlepiej zastosować na bliznę po cc. Zapraszamy do lektury.

Cesarskie cięcie a proces rekonwalescencji 

Istnieje wiele czynników, które wpływają na przebieg cięcia cesarskiego, a także na trudność jego wykonania i tym samym ewentualne komplikacje związane z procesem rekonwalescencji. Do takich czynników należą m.in.:

 • charakter zabiegu;
 • tryb wykonania zabiegu, czyli czy jest on wykonywany w trybie pilnym, czy planowym;
 • czy jest to pierwsza operacja z otwarciem jamy brzusznej, czy kolejna;
 • oraz w którym tygodniu ciąży odbywa się cięcie cesarskie.

Różne są również drogi otwarcia jamy brzusznej. Mamy możliwość: nacięcia poprzecznego, tuż nad spojeniem łonowym oraz obecnie rzadziej wykonywanego: nacięcia podłużnego, w pionie w linii pośrodkowej ciała.

Blizna pooperacyjna po cesarskim cięciu 

Czymś, co łączy wszystkie rodzaje cięć cesarskich jest blizna pooperacyjna. Ta najbardziej namacalna i widoczna na skórze, budzi najwięcej zainteresowania.

Warto pamiętać, że blizna po cięciu cesarskim dotyczy również narządów położonych poniżej i w jamie brzusznej. Tych, które zszyto w trakcie operacji, jak również tych, które będąc w bliskiej okolicy mogą tworzyć zrosty pooperacyjne. Jako przykład można podać pęcherz moczowy i tkanki go otaczające.

Proces gojenia się rany po każdej operacji to istotny temat, nie tylko z estetycznego punktu widzenia.

Na wygląd blizny po cięciu cesarskim wpływa nie tylko sam przebieg operacji i doświadczenie operatora, ale również proces gojenia, ewentualne powikłania zapalne w obrębie rany oraz indywidualne predyspozycje do nieprawidłowego gojenia ran. Można jednak w różnym stopniu wpłynąć na ten proces oraz poprawić jakość i wygląd tej blizny, o czym opowiemy w dalszej części tekstu.

Katarzyna Opuchlik

Specjalista położnictwa i ginekologii, Klinika Położnictwa i Ginekologii, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

W trakcie operacji cięcia cesarskiego dochodzi do przecięcia kolejnych warstw ściany jamy brzusznej, w tym do uszkodzenia nerwów obwodowych. Struktury te goją się długo, nawet do 6 miesięcy, a uczucie odrętwienia skóry w tym obszarze, może utrzymywać się dłuższy czas po operacji. Normalny może być również świąd miejscu blizny, który najczęściej samoistnie ustępuje z czasem.

Bliznowce a proces gojenia rany po cc

U niektórych osób występuje tendencja do tzw. bliznowców. Jest to nieprawidłowe gojenie się rany, polegające na przeroście tkanki łącznej w miejscu blizny. Bliznowce są z reguły wypukłe, twarde, pogrubiałe, często szersze niż pierwotna blizna. Istnieją różne metody leczenia nieprawidłowości w obrębie blizn po cięciu cesarskim.

Co na bliznę po cc: leczenie 

Zapewne, będąc w ciąży, zastanawiałaś się choć raz, co najlepiej stosować na bliznę po cc. Metod leczenia blizn jest wiele, należą do nich między innymi:

Zabiegi silikonowe

Żele lub plastry silikonowe mają właściwość stopniowego zmniejszania widoczności blizn.

Steroidy

Podawane miejscowo mogą pomóc uzyskać efekt spłaszczenia blizny. Najczęściej potrzebne jest wykonanie kilku iniekcji, stosowanych co miesiąc.

Terapia laserowa

Pomaga zmniejszyć uwypuklenie blizny oraz sprawić, że blizna staje się miękka, bardziej współgrające ze zdrową skórą dookoła.

Rewizja blizny

To chirurgiczne wycięcie starej blizny i zszycie skóry na nowo. Zabieg daje szansę na prawidłowe zagojenie rany. Zwłaszcza, gdy czynnik utrudniający gojenie był tymczasowy, jak np. infekcja rany, nieprawidłowo kontrolowana cukrzyca, czy leczenie immunosupresyjne. W innym przypadku, niestety istnieje ryzyko, że przerost blizny lub bliznowiec wystąpi i tym razem.

Rekomendowane produkty

Ewa Kamińska

Specjalista farmakolog, Główny ekspert w zakresie opiniowania kosmetyków, wyrobów medycznych, środków do prania i płukania oraz produktów biobójczych, Instytut Matki i Dziecka

Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu?

Myśląc o tym, co zastosować na bliznę po cc, musisz mieć świadomość, że niektóre powikłania, w procesie gojenia, nie są zależne od postępowania z raną pooperacyjną. Wiemy jednak, że szereg błędów, w dbaniu o miejsce nacięcia, może znacząco pogorszyć ostateczny jej stan i wygląd. Jak zapobiegać nieprawidłowemu gojeniu rany, czyli jak dbać o bliznę po cięciu cesarskim?

Odpowiednia higiena rany pooperacyjnej

Bardzo ważne jest dbanie o czystość skóry w tym miejscu oraz stosowanie się do zaleceń lekarza wykonującego zabieg. Zakażenie rany jest nie tylko zagrożeniem dla zdrowia, ale powoduje nieprawidłowe gojenie i w efekcie nieestetyczny wygląd blizny.

Oszczędzający tryb życia

We wczesnym okresie pooperacyjnym, należy prowadzić oszczędzający tryb życia z wysiłkiem dostosowanym do możliwości organizmu. Nadwyrężanie okolicy blizny, rozciąganie skóry, czy nadmierna aktywność fizyczna na wczesnym etapie gojenia, gdy blizna po cc jest jeszcze świeża, może utrudnić prawidłowe zrastanie się tkanek. Ważne jest także unikanie podnoszenia przedmiotów cięższych od dziecka. Nie oznacza to jednak całkowitego unikania wysiłku fizycznego. Pozostanie aktywnym wiąże się z lepszym przepływem krwi w tkankach, co między innymi usprawnia proces gojenia.

Optymalne nawodnienie i zdrowa dieta

To nie zwykły frazes, a ważne zalecenie pooperacyjne. Wiemy, że dostarczenie organizmowi odpowiednich mikro i makroelementów jest kluczowe do właściwego jego funkcjonowania, w tym także do prawidłowego zagojenia rany.

Katarzyna Opuchlik

Specjalista położnictwa i ginekologii, Klinika Położnictwa i Ginekologii, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Bardzo ważnym elementem opieki pooperacyjnej jest wczesna rehabilitacja blizny po cc. Ze względu na charakter zabiegu jakim jest cięcie cesarskie, nieprawidłowości formowaniu się blizny w tym obszarze mogą odpowiadać za dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, miednicy, czy nawet głowy. 

Proces gojenia rany po cięciu cesarskim 

Gojenie rany jest procesem kilkuetapowym. Dla właściwej rehabilitacji blizny wyróżnia się trzy fazy, ze względu na różnorodność metod postępowania:

 • Faza zapalenia – pierwsza faza to faza zapalenia, która trwa do pięciu dni po operacji;
 • Etap proliferacji – druga faza, nazywana etapem proliferacji trwa do około 6-8 tygodni po operacji;
 • Faza modelowania – ostatnia to faza modelowania. Trwa od pół roku do 2 lat po zabiegu.

Warto zaznaczyć, że blizna nigdy nie osiąga pełnej wytrzymałości mechanicznej skóry przed nacięciem. Jej maksymalna wytrzymałość po zagojeniu wynosi ok 80 % wytrzymałości nieuszkodzonej skóry.

Katarzyna Opuchlik

Specjalista położnictwa i ginekologii, Klinika Położnictwa i Ginekologii, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Wczesna rehabilitacja blizny po cięciu cesarskim zapobiega powstawaniu zrostów lub pomaga je rozluźnić, jeśli zdążyły już się pojawić. Pracę z blizną można zacząć po około 4-5 tygodniach od zabiegu, lecz nie ma górnej granicy jej rozpoczęcia. Dlatego zawsze po operacji warto skonsultować się z fizjoterapeutą.

Zamykanie powłok jamy brzusznej

Jak zamykane są powłoki jamy brzusznej po operacji cięcia cesarskiego? Do zamknięcia nacięcia skóry po cięciu cesarskim mogą być używane szwy nierozpuszczalne, wchłanialne, rzadziej zszywki i kleje chirurgiczne. Szwy nierozpuszczalne i zszywki wymagają usunięcia po około 7 dniach.

Zastanawiasz się jak wyglądają i czym są tak naprawdę szwy rozpuszczalne po cc?

Szwy rozpuszczalne są nićmi, które po różnym okresie podtrzymywania tkanek w zbliżeniu, ulegają stopniowej biodegradacji. Czas rozpuszczania zależy od materiału, z którego są wykonane. Mieści się on w zakresie od 2 tygodni do 2-3 miesięcy. W tym czasie można oczywiście stopniowo wracać do normalnej aktywności, zgodnie z zaleceniami. Obecność szwów nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.

To, jak wyglądają szwy rozpuszczalne po cc, zależy od rodzaju nici użytej do zamknięcia skóry. Może mieć ona kolor biały i wówczas jest kompletnie niewidoczna w ranie. Jeśli nić jest koloru niebieskiego lub fioletowego, może w niektórych obszarach rany delikatnie prześwitywać pod skórą. Warto jednak podkreślić, że tak naprawdę to, jak wyglądają szwy rozpuszczalne po cc, nie ma żadnego znaczenia dla ostatecznego wyglądu blizny.

Kiedy skonsultować się z ginekologiem: objawy

Czasami blizna po cięciu cesarskim, w obrębie skóry, wygląda prawidłowo, ale w głębszych warstwach jamy brzusznej dochodzi do nieprawidłowego gojenia, zrostów wewnątrzotrzewnowych lub niepełnego zrośnięcia macicy. Jakie objawy powinny skłonić do konsultacji z ginekologiem?

 • Ból podczas oddawania moczu;
 • Utrzymujący się ból w podbrzuszu;
 • Dolegliwości bólowe w obrębie tkanki podskórnej, powtarzające się przy miesiączce;
 • Przedłużone krwawienia lub plamienie między miesiączkami;
 • Trudności z zajściem w kolejną ciążę.

Proces gojenia się rany po cięciu cesarskim wymaga troskliwej opieki, by zmniejszyć szanse powikłań. Stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych np. tego co najlepiej pomaga na bliznę po cc, a także ogólna dbałość o ten obszar od pierwszych dni po operacji, pozwala najczęściej uzyskać oczekiwany efekt fizjologiczny i wizualny blizny.

W sytuacji niepowodzenia procesu gojenia, powstania bliznowców lub innych niechcianych zmian, istnieją metody lecznicze, dające szansę poprawy tego stanu i tym samym większego komfortu życia.

Autor

Katarzyna Opuchlik

Specjalista położnictwa i ginekologii, Klinika Położnictwa i Ginekologii, Instytut Matki i Dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję