Depilacja przed porodem: tak czy nie? Jak przygotować się do porodu?

9 listopada 2022

Jak przygotować się do porodu? To pytanie zadaje sobie każda przyszła mama. Poród jest ważnym wydarzeniem i nic w tym dziwnego, że chcemy być do niego dobrze przygotowane. Królową wszystkich przygotowań do porodu jest odpowiednia edukacja. Każda ciężarna powinna skorzystać z wiedzy, jak przygotować się do porodu, z pomocą szkoły rodzenia lub spotkań z położną środowiskową.

Takie zajęcia pokazują czego spodziewać się w porodzie, jak przebiega, z czym się wiąże oraz jak przygotować siebie i swoje ciało do porodu.

Jak przygotować się do porodu?

Przygotowania należy zacząć już w ciąży. Aktywność fizyczna, jeśli nie ma ku niej przeciwwskazań, jest bardzo ważna i korzystna dla mamy i rozwijającego się maluszka. Przyszłe mamy, ćwiczące regularnie, łatwiej znoszą trudy związane z ciążą i porodem. Coraz większą popularność zdobywają wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Takie spotkania pomagają między innymi przygotować krocze do porodu, rozwiązać bieżące problemy dotyczące typowych dla ciężarnych dolegliwości bólowych oraz ukazują jak postępować z ciałem bezpośrednio po porodzie.

Jak przygotować się do porodu: przygotowanie ciała w ostatnich dniach ciąży

Jeśli chodzi o fizyczne przygotowanie ciała w ostatnich dniach ciąży i bezpośrednio przed porodem, dużo zależy od planowanej drogi porodu. Mamy przygotowujące się do porodu naturalnego będą przygotowywały się inaczej niż mamy, które mają zaplanowane cięcie cesarskie. Najczęściej kobiety szykujące się do narodzin dziecka pytają o lewatywę przed porodem, jak się golić do porodu oraz czy niezbędne jest usunięcie lakieru do paznokci?

Weronika Piekutowska-Kowal

Położna, Blok Porodowy i Operacyjny, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Kobiety planujące poród naturalny zwykle nie wiedzą kiedy on nastąpi, trudno więc dokładnie zaplanować wszystkie przygotowania. Nierzadko poród zaskakuje przyszłą mamę wcześniej i wszystkie przygotowania i plany nie zostają zrealizowane. Jeśli chodzi o przygotowanie ciała do porodu to na szczęście nic strasznego. Żadne z wymienionych zabiegów nie są niezbędne by maluszek przyszedł na świat. Poród i tak się wydarzy niezależnie od tego jak się przygotujemy.

Golenie przed porodem i lewatywa nie są obowiązkowymi punktami porodowych przygotowań, a jedynie opcją mającą służyć komfortowi kobiety. Jeśli chodzi o manicure i pedicure, to może on mieć wpływ na diagnostykę w czasie porodu.

Jak przygotować się do porodu: lewatywa przed porodem

Według najnowszych zaleceń, nie ma wskazań medycznych do wykonywania lewatywy przed porodem. W polskich szpitalach dawno odeszło się od rutynowego stosowania lewatywy w celu przygotowania zarówno do porodu naturalnego jak i planowego cięcia cesarskiego. Jednak wiele kobiet wciąż pyta o to, czy będą miały wykonaną lewatywę, czy jest to konieczne lub możliwe do wykonania w szpitalu.

Weronika Piekutowska-Kowal

Położna, Blok Porodowy i Operacyjny, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Przyszłe mamy obawiają się wypróżnienia w trakcie porodu. W dobie porodów rodzinnych jest to dla nich szczególnie ważne. To prawda, że wypełnione przed porodem jelito opróżni się pod naporem rodzącej się główki, ale ciało kobiety przygotowuje się do porodu, oczyszczając się w sposób naturalny, gdy rozpoczynają się skurcze. W takiej sytuacji w trakcie porodu pojawia się niewielka ilość stolca lub wcale. Jeśli jednak przyszła mama cierpi na zaparcia może wykonać wlewkę doodbytniczą jeszcze w domu.

Wykonanie lewatywy w warunkach domowych

W aptece możliwe są do nabycia zestawy do wykonania domowej lewatywy. Sam zabieg jest łatwy do wykonania, choć u ciężarnej może nie być on aż taki prosty ze względu na ciążowy brzuszek. W ulotce produktu można znaleźć kilka zalecanych sposobów na podanie roztworu do odbytu oraz dokładny opis jak wykonać wlewkę by była ona skuteczna. Jeśli kobieta sama ma problem z wykonaniem takiej lewatywy w domu może zrobić to wspólnie z partnerem lub poprosić o jej wykonanie już w szpitalu.

Warto zwrócić uwagę na to, że niekiedy wykonanie lewatywy może nasilić czynność skurczową macicy. Kobiety rodzące po raz kolejny, jeśli mają takie życzenie, powinny zastosować ją na początku czynności skurczowej.

Czopki glicerynowe jako alternatywa dla lewatywy

Alternatywą dla lewatywy mogą być czopki glicerynowe. Jeśli ostatnie wypróżnienie miało miejsce kilka dni temu zdecydowanie będą one dobrym rozwiązaniem. Aplikacja czopków jest łatwa a oczekiwanie na efekt trwa około 20-30 min. Działanie czopków jest łagodniejsze niż lewatywy. Czopki glicerynowe dostępne są w aptece bez recepty. Niewykorzystane sztuki z opakowania mogą przydać się w połogu.

Jeśli przyszła mama oczekuje na poród w szpitalu lub przygotowuje się do indukcji porodu może poruszyć kwestię czopków lub lewatywy w oddziale. Personel szpitala powinien pomóc przyszłej mamie w tej kwestii.

Golenie przed porodem

Golenie okolic intymnych przed porodem również nie jest niezbędne do tego, by poród się odbył jednak większość kobiet przygotowuje w ten sposób swoje krocze do porodu. Warto pamiętać, że depilacja przed porodem nie jest niezbędna. Kobieta może zdecydować się na golenie przed porodem ale tylko dla własnego komfortu. Jeśli ze względów medycznych personel szpitala uzna golenie krocza przed porodem za konieczne, powinien wcześniej uzyskać zgodę pacjentki.

W szpitalnych oddziałach nie zalecane jest używanie do golenia krocza jednorazowej maszynki. Szpitale powinny być wyposażone w specjalne strzygarki o jednorazowych ostrzach tnących. Służą one do skrócenia owłosienia a nie jego wygolenia „na zero”.

Jak się golić do porodu

Jeśli przyszła mama zdecyduje się jednak na samodzielne usunięcie owłosienia, może wykorzystać kilka metod. Jak się golić do porodu?

Golenie miejsc intymnych maszynką przed porodem

Pierwszą z nich jest golenie maszynką. Kobiety, które nie golą tych miejsc na co dzień lub mają wrażliwą skórę powinny pamiętać, że golenie może wiązać się z podrażnieniem naskórka, zacięciami i zapaleniem mieszków włosowych. Są to mało przyjemne efekty nieprawidłowego golenia lub nadwrażliwości skóry.

Pod względem medycznym lepiej by krocze nie było ogolone niż podrażnione, tak samo jest w kwestii komfortu. Jeśli przyszła mama chce ogolić krocze maszynką, powinna pamiętać o kilku zasadach by golenie było jak najłagodniejsze i higieniczne.

Jak się golić do porodu? Najlepiej zastosować się do następujących zasad: 

  • maszynka powinna być nowa;
  • przed rozpoczęciem depilacji można przygotować naskórek peelingiem;
  • golenie bezpieczniej wykonać z włosem niż pod włos;
  • kremy do depilacji ułatwiają golenie i ograniczają podrażnienia;
  • należy uważać by kremy nie podrażniły śluzówki;
  • po zakończeniu golenia, krocze należy umyć usuwając resztki kosmetyków;
  • do wytarcia świeżo ogolonego krocza używamy czystego ręcznika;
  • po zakończeniu depilacji można użyć kremu po goleniu, który ogranicza wrastanie włosków.

Krocze najlepiej ogolić kilka dni przed porodem, jednak poród naturalny może nie dać się tak łatwo przewidzieć. W goleniu krocza może pomóc partner jeśli ciążowy brzuch utrudnia bezpieczne i dokładne golenie.

Depilacja przed porodem w gabinecie kosmetycznym

Depilacja przed porodem może odbyć się również w gabinecie kosmetycznym. U kobiet w ciąży niezalecane jest stosowanie depilacji laserem czy też światłem ze względu na niezbadany wpływ tych metod na ciążę. Przyszłe mamy mogą za to bez obaw korzystać z depilacji woskiem lub cukrem. Do depilacji przed porodem jak i wszystkich zabiegów kosmetycznych w ciąży najlepiej wybrać sprawdzone miejsce, gdzie zabiegi usuwania owłosienia odbywają się w warunkach bezpiecznych i higienicznych.

Weronika Piekutowska-Kowal

Położna, Blok Porodowy i Operacyjny, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Jeśli przyszła mama ma bujne owłosienie i dobrze się z tym czuje, może wcale nie golić krocza lub zdecydować się na zalecaną przez większość specjalistów formę pośrednią czyli skrócenie owłosienia. Taka forma przygotowania ciała do porodu nie pozostawia podrażnień, a skrócenie owłosienia do około 5-10 mm pozytywnie wpływa na gojenie ran krocza czy pooperacyjnych. Skrócone włoski mniej się pocą, a środki myjące łatwiej usuwają zabrudzenia, gdy owłosienie jest krótsze. Utrzymywanie okolicy rany w czystości i suchości to podstawa jej prawidłowego gojenia.

Jak przygotować się do porodu cięciem cesarskim?

Przygotowanie do planowej operacji cesarskiego cięcia wygląda nieco inaczej niż w przypadku porodu naturalnego. Wszystkie zalecenia, odnośnie golenia i kąpieli przed operacją pacjentka powinna otrzymać w trakcie wizyty kwalifikującej.

Postępowanie w domu i w szpitalu będą odmienne w zależności od tego czy przyszła mama przyjmowana do szpitala jest w dniu operacji, czy w dniu poprzedzającym. Planowe cięcie cesarskie daje nam tą możliwość by odpowiednio przygotować ciało do porodu.

Jak przygotować się do porodu cięciem cesarskim: golenie przed porodem

Jeśli chodzi golenie krocza przed porodem, pacjentki otrzymują zwykle zalecenie by okolice podbrzusza i wzgórka łonowego ogolić w domu na kilka dni przed planowaną operacją. Golenie powinno odbyć się zgodnie ze wskazówkami wymienionymi przy goleniu krocza. Jeśli golenie nie dojdzie do skutku w domu, owłosienie okolicy nacięcia skóry zostanie skrócone strzygarką w oddziale szpitalnym.

Jak przygotować się do porodu cięciem cesarskim: mycie ciała

Weronika Piekutowska-Kowal

Położna, Blok Porodowy i Operacyjny, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Mycie ciała przed operacją może być wykonane z użyciem zwykłego mydła lecz niektóre szpitale zalecają skorzystanie z konkretnego środka. Ma to miejsce szczególnie, gdy kobieta przygotowuje się do cięcia cesarskiego w szpitalu. Do wycierania ciała przed operacją najlepiej użyć czystego lub jednorazowego ręcznika. Przed cięciem cesarskim kobieta ubiera się w koszulę jednorazową lub bawełnianą, którą otrzymuje w szpitalu. Wszystkie te zabiegi mają na celu ograniczenie ryzyka infekcji rany pooperacyjnej i jej prawidłowe gojenie.

Ze względów bezpieczeństwa rodzącej najlepiej usunąć lakier z płytki paznokciowej przed porodem. Niektóre badania wymagają użycia płytki paznokciowej do oceny dobrostanu matki. Kobiety, które są zdecydowane pozostawić ozdobione paznokcie powinny postawić na jasne kolory i płaskie zdobienia. Ze względu na opiekę nad noworodkiem dobrze by paznokcie nie były zbyt długie.

Jak przygotować się do porodu cięciem cesarskim: biżuteria

Również ze względów bezpieczeństwa i na rozwój techniki operacyjnej kobiety przygotowujące się do porodu, szczególnie porodu operacyjnego, proszone są o zdjęcie całej biżuterii. Biżuterię najbezpieczniej zostawić w domu jednak niektóre panie mają kolczyki, które nie powinny być zdejmowane na długo. W takiej sytuacji powinny być wyjęte jedynie na okres porodu lub operacji i w pierwszych godzinach po nim.

Szczególnie ważne jest wyjęcie kolczyka z języka, czy twarzy jednak każda biżuteria pozostająca na ciele przyszłej mamy może być przyczyną komplikacji w trakcie planowanej lub nagłej operacji czy znieczulenia.

Jak przygotować się do porodu cięciem cesarskim: prysznic przed porodem 

Prysznic przed porodem to podstawa. Czyste ciało to w porodzie jest ważne niezależnie od drogi jaką ma się odbyć. Przyszła mama kierująca się do porodu powinna skorzystać z prysznica jeśli tylko akcja porodowa nie postępuje zbyt gwałtownie. Czyste, przygotowane do porodu ciało, to nie tylko komfort dla rodzącej i personelu ale też profilaktyka infekcji. Właściwą higienę ciała przyszła mama powinna stosować również w całym okresie połogu.

Autor

Weronika Piekutowska-Kowal

Położna, Blok Porodowy i Operacyjny, Instytut Matki i Dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję