Żywienie dziecka a rozwój zębów

Dbając o zdrowie dziecka, warto już od najmłodszych lat uczyć je nawyków jedzeniowych, które wspierać będą jego rozwój. To, co znajduje się w codziennej diecie najmłodszych, ma także wpływ na stan ich zębów, zaczynając od mleczaków. Warto pamiętać, że pierwsze zęby są jeszcze bardziej podatne na próchnicę, niż zęby stałe. Aby ustrzec przed nią dzieci, należy dbać nie tylko o właściwą, regularną higienę oraz wizyty u stomatologa, lecz także o to, co podajemy im na talerzu.

 Po pierwsze, jak najmniej cukru

Wrogiem zdrowych zębów jest cukier i najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z niego – tak, by nie przyzwyczajać dziecka do słodkiego smaku. Jeśli wydaje się to za dużym wyzwaniem – warto zacząć od ograniczania ilości cukru w codziennej diecie. Sposobów jest wiele, bowiem rodzice – w trosce o zdrowie dzieci – szukają wszelakich rozwiązań. Jednym z często stosowanych jest ustalenie jednego dnia w trakcie tygodnia, w którym dozwolone będą słodkie przyjemności. Innym rozwiązaniem jest serwowanie dzieciom czegoś słodkiego bezpośrednio po posiłku, w formie deseru, a nie jako samodzielną przekąskę do podjadania między posiłkami.  Warto unikać chipsów, irysów czy słodkich chrupek, ponieważ przyklejają się one do zębów i pozostają na nich dłużej. Trzeba uważać także na inne pułapki, cukier znajduje się bowiem także w sokach i napojach.

Barbara Obłoj
Barbara Obłoj
Dr n. med - lekarz stomatolog, ekspert Instytutu Matki i Dziecka, właściciel i dyrektor medyczny Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT w Warszawie.

Wielu problemów zdrowotnych możemy uniknąć poprzez prawidłową dietę. Świadomi tego faktu rodzice często już od najmłodszych lat starają się przekazywać dzieciom dobre wzorce, sami także będąc dla dzieci dobrym przykładem. Zawsze powtarzam, że zamiast leczyć, lepiej zapobiegać chorobom, a nawyki zdrowotne są kluczem do zdrowego stylu życia. Mamy łatwy dostęp do wiedzy, dlatego w dużej mierze to od decyzji i konsekwentnego egzekwowania zdrowych nawyków przez rodziców zależy stan zdrowia dziecka.

Co „lubią” zęby?

Na przykład wapń – żucie kawałka sera skutecznie neutralizuje działanie szkodliwych dla szkliwa kwasów.  Pierwiastek ten znajdziemy również w maślance, kefirze, jogurcie, tłustych rybach oraz brokułach (byle krótko gotowanych).

Lista warzyw, owoców, czy innych produktów przyjaznych zębom jest długa. W przypadku starszych dzieci warto pamiętać o marchewce – a to dlatego, że ma ona znakomity wpływ na ich zęby. Chrupanie marchewki pomaga formować prawidłowy zgryz i prostuje zęby. Co więcej, bogata w witaminę A marchew wzmacnia dziąsła, mineralizuje zęby i stymuluje wytwarzanie śliny, która niszczy szkodliwe bakterie powstałe w jamie ustnej. Dobrze oczyszcza też przestrzenie międzyzębowe z resztek pokarmowych.

Marchewka - najlepszy przyjaciel zębów

Co jeszcze warto dodać do menu dziecka?

  • Jabłka to dla zębów owoce idealne. Nieprzesadnie słodkie, pobudzają za to produkcję śliny; oczyszczają zęby i dostarczają im potrzebnych składników.
  • Truskawki, dzięki wysokiej zawartości kwasu jabłkowego, zadbają o lśniącą biel mleczaków, skutecznie walczą też z kamieniem i zapaleniami w jamie ustnej.
  • Olej kokosowy zapobiega próchnicy, zwalcza pleśniawki oraz zwiększa wchłanianie wapnia i magnezu. To wszystko sprawia, że niektórzy stomatolodzy radzą od czasu do czasu… umyć nim zęby!
  • Zielona herbata zawiera fluor – zatem, w ramach „domowej fluoryzacji”, można dzieciom podawać jej słaby, pachnący napar.

Na zdrowe zęby: co jeszcze?

Prostota i skuteczność

Dieta przyjazna dziecięcym zębom nie wymaga wielu zmian, czy wyrzeczeń. Po pierwsze, dopilnujmy, by znalazły się w niej składniki, które mają dobroczynne działanie dla zębów. Po drugie, ograniczmy ilość słodkich przekąsek w ciągu dnia. W przyszłości nasze dzieci z pewnością będą nam wdzięczne, że zadbaliśmy o ich zdrowie!

Autor: dr n. med. Barbara Obłoj, lekarz stomatolog, ekspert Instytutu Matki i Dziecka, właściciel i dyrektor medyczny Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT w Warszawie.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty