Ząbkowanie – jak pomóc dziecku?

Pierwsze zęby mleczne pojawiają się między 4. a 8. miesiącem życia dziecka. U części dzieci ząbkowanie zaczyna się wcześniej, u innych później. Zazwyczaj jednak towarzyszy mu ból dziąseł, który z kolei objawia się zwiększoną drażliwością i częstym płaczem malca. Okres ząbkowania jest więc trudnym czasem zarówno dla niemowlęcia, jak i jego rodziców. Jak sobie radzić z bolesnym ząbkowaniem? Jak możemy pomóc dziecku?

Dlaczego ząbkowanie sprawia ból?

Zawiązki zębów mlecznych tworzą się w kościach żuchwy i szczęki jeszcze w życiu płodowym. Wyrzynając się na zewnątrz, mleczaki torują sobie drogę przez otwór kostny i dziąsło. Niestety, średnica wspomnianego otworu jest mniejsza niż średnica korony zębowej, co daje uczucie dużego ucisku. Dlatego cały proces jest długotrwały, bywa nieprzyjemny i może sprawiać dziecku dotkliwy często ból. Jednocześnie w tych miejscach często dochodzi do stanów zapalnych, w postaci czerwonych, rozpulchnionych dziąseł, którym towarzyszy zwiększona produkcja śliny.

Alicja Karney
Alicja Karney
Dr n. med. – pediatra, Kierownik Oddziału Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka

Ząbkowanie to proces fizjologiczny, na ogół przebiegający bez powikłań. Zdarza się, że mamy do czynienia z zaburzeniami, objawiającymi się miejscowym zaczerwienieniem, obrzękiem, czy zapaleniem dziąsła w okolicy wyrzynającego się zęba mlecznego. Aby tego uniknąć, warto jak najwcześniej zacząć dbać o higienę jamy ustnej. Poza objawami miejscowymi, mogą wystąpić również bardziej ogólne, takie jak: niepokój i drażliwość, podwyższona temperatura ciała, katar, luźne stolce, mniejszy apetyt, zaburzenia snu, wkładanie do ust i gryzienie palców oraz twardych przedmiotów (zabawek itp.). Jeżeli zaobserwujemy któryś z wymienionych objawów, skonsultujmy się z lekarzem pediatrą i stomatologiem.

Pierwsze objawy ząbkowania

Sygnały świadczące o tym, że dziecko wchodzi w okres ząbkowania, mogą być zróżnicowane, jednak jednoczesne wystąpienie kilku z nich, należałoby potraktować jako jednoznaczny komunikat o wyrzynających się ząbkach.

  1. Pierwszym takim objawem jest zwiększona produkcja śliny u malucha. To z kolei może się objawiać zmianami skórnymi lub wysypką wokół ust i na brodzie. Dlatego tak ważne jest osuszanie tych miejsc oraz systematyczne nawilżanie skóry.
  2. Kolejnym objawem ząbkowania jest wkładanie rączek oraz wszystkich przedmiotów będących w zasięgu dziecka bezpośrednio do buzi. Odczuwane w tym czasie swędzenie wydaje się malcowi nie do zniesienia i samodzielnie próbuje złagodzić odczuwany dyskomfort. Stąd tak ważne jest, żeby w otoczeniu dziecka znajdowały się jedynie bezpieczne, przyjazne ząbkowaniu zabawki i akcesoria.
  3. Znacznie bardziej niepokojącym (z perspektywy rodziców dziecka) objawem ząbkowania, jest podwyższona temperatury ciała gorączka. Zazwyczaj utrzymuje się ona w granicach 37,5-38°C i ustępuje samoczynnie, wraz z pojawieniem się upragnionego ząbka.

Wszystkie te objawy razem, przekładają się na gorsze samopoczucie dziecka, zmniejszoną aktywność czy ogólne rozdrażnienie. Malec traci ochotę na zabawę, nie dopisuje mu apetyt, a ciągły dyskomfort utrudnia nawet spokojny sen.

Autor:Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Już wkrótce przyjrzymy się ofercie gryzaków i podpowiemy, jak wybrać najlepszy dla dziecka.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty