Wyposażenie łóżeczka dziecięcego

Dobrze wyposażone łóżeczko to miejsce komfortowego odpoczynku dla dziecka. Powinno przede wszystkim zapewniać najwyższy poziom bezpieczeństwa. Estetyka również ma znaczenie, jednak nie jest najważniejszym parametrem. Łóżeczko dziecięce z właściwym wyposażeniem to nie tylko wygoda dla maluszka, ale także komfort psychiczny dla jego rodziców. Poniżej kilka praktycznych i sprawdzonych wskazówek na temat tego, jakie elementy powinno posiadać łóżeczko, na jakie dodatki zwrócić uwagę, czego unikać i gdzie je ulokować.

Jakie elementy powinno posiadać dobrze wyposażone łóżeczko?

Pościel i pokrowiec

To podstawowe akcesoria w łóżeczku dziecka. Ważne, aby zostały wykonane z odpowiednich surowców. Wśród propozycji wyróżnionych z powodu ich właściwości warto wymienić pościele i pokrowce z dzianiny wiskozowej z bambusem, które posiadają atest Oeko-Tex Standard klasy I. Jest to certyfikat potwierdzający, że wyroby włókiennicze i zabawki tekstylne dla dzieci poniżej trzeciego roku życia są całkowicie wolne od substancji szkodliwych oraz potencjalnie szkodliwych, takich jak barwniki azowe, nikiel i inne metale ciężkie czy chlorowane fenole.

Materac

Długofalowe badania prowadzone przez Instytut Matki i Dziecka sugerują, że niewłaściwie dobrany materac nie tylko obniża komfort wypoczynku malucha, ale także może przyczyniać się do powstawania wad postawy. Powinien być to produkt sprężysty, zapewniający solidne podparcie dla ciała, zwłaszcza dla intensywnie kształtującego się kręgosłupa. Wśród polecanych materiałów,z których może być wykonany materac, warto wymienić:

 • lateks, który zapewnia równomierne podparcie dla ciała, jednak w niektórych przypadkach może uczulać,
 • piankę poliuretanową (PU), o dużej gęstości, która nie dostosowuje się do kształtu ciała – tak, jak ma to miejsce w materacach dla dorosłych,
 • piankę wysokoelastyczną (HR), wytrzymała, przewiewna i o wysokiej gęstości, odporna na trwałe wgniecenia
 • maty roślinne, np. z lnu, włókien kokosa, konopi czy łuski gryczanej, posiadające właściwości grzybo- i bakteriobójcze. Niektóre z nich, na przykład maty kokosowe, mogą uczulać, dlatego jeśli w rodzinie są alergicy, lepiej wstrzymać się z zakupem.

Wypełnienie materaca, podobnie jak pościel, poszewka czy nakładka higieniczna powinno być wykonane z surowców posiadających wspomniany certyfikat bezpieczeństwa Oeko-Tex Standard klasy I. Najbardziej uniwersalne rozmiary materaca to 120 x 60 x 70 cm. Zaleca się kupować go w zestawie z ochraniaczem.

Szczegółowe informacje na temat wyboru najlepszego materaca do łóżeczka można znaleźć tutaj: Jak wybrać pierwsze łóżeczko i  materac dla dziecka?

Prześcieradło

Najbardziej praktyczne i bezpieczne są prześcieradła z gumką, ponieważ dzięki nim materiał stabilnie przylega do materaca, co zmniejsza ryzyko ściągnięcia. Jest to szczególnie ważne, jeśli maluch jest ruchliwy i nie śpi zbyt spokojnie.

Przykrycia

Można wśród nich wymienić śpiworek, rożek czy otulacz. Są alternatywą dla klasycznej kołderki i kocyka. Ich zaletą jest to, że nie ma ryzyka założenia ich przez przypadek na twarz przez dziecko, tak jak to może się zdarzyć z kocykiem i kołderką. Śpiworek czy otulacz dla dziecka musi mieć odpowiedni rozmiar. Zbyt mały będzie uciskał maluszka. Warto kupić o rozmiar większy model, który posłuży na dłużej. Jeśli śpiworek posiada otwory na rączki, upewnijmy się, że są one przymocowane do gumki. Unikniemy w ten sposób ryzyka, że główka niemowlęcia dostanie się w trakcie snu do wnętrza śpiwora. Każde przykrycie powinno być wykonane z naturalnej tkaniny, posiadającej odpowiednie atesty i dostosowanej pod względem grubości do aktualnej pory roku.

 

Poduszka dla niemowlaka: potrzebna czy nie?

Wyposażenie łóżeczka dziecięcego

Zdaniem pediatrów dziecko do pierwszego roku życia w ogóle nie potrzebuje poduszki, a nawet jest ona niewskazana. Leżenie na płaskim, na plecach, jest naturalną pozycją zarówno dla noworodka, jak i niemowlęcia. Obecność poduszki utrudnia swobodne przekręcanie głowy, a mięśnie grzbietu, szyi i karku nie są jeszcze gotowe do unoszenia, co może prowadzić do różnego rodzaju napięć mięśniowych, które w przyszłości będą wymagały rehabilitacji. Poduszka dla niemowlęcia zalecana jest jedynie wtedy, gdy maluszek ma problemy z oddychaniem (np. jest przeziębiony), co wymusza wyższe ułożenie główki podczas snu. Kolejnym argumentem przeciwko stosowaniu poduszek u niemowląt jest stanowisko Amerykańskiej Akademii Pediatrii, która wystosowała zalecenia w sprawie bezpiecznego snu dzieci i przeciwdziałania syndromowi nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Wynika z nich, że w USA co roku umiera przez sen 3,5 tysiąca dzieci, z czego aż 25% spało na poduszce. Nie oznacza to, że obecność poduszki jest bezpośrednią przyczyną SIDS, jednak bez wątpienia jest to czynnik ryzyka, który może utrudniać dziecku oddychanie, a w najgorszym przypadku doprowadzić do uduszenia. To samo dotyczy kocyków czy maskotek. Jeśli już wprowadzać poduszkę, to dopiero po pierwszym roku życia, najlepiej pozbawioną pierza i z kilkustopniowym odchyleniem.  

 

Szczebelki w łóżeczku – zgodność z tzw. normą łóżeczkową

Łóżeczka dziecięce podlegają europejskim normom PN-EN 716-1 oraz PN-EN 716-2. Każde musi w procesie produkcji przejść tzw. test łańcuszkowy. Opiera się on na symulacji związanej z ryzykiem uduszenia się dziecka łańcuszkiem od smoczka, który jest zahaczony o łóżeczko. Mogłoby się wydawać, że w rzeczywistości taka  sytuacja nie mogłaby się zdarzyć, jednak trzeba też wziąć pod uwagę, że raczkujący niemowlak jest narażony na całe mnóstwo niebezpieczeństw, w tym również i takie. W związku z powyższym, łóżeczko dla dziecka musi być pozbawione ostrych krawędzi i jakichkolwiek wystających elementów. Jeśli chodzi o szczebelki w łóżeczku to zalecana odległość pomiędzy nimi nie powinna być mniejsza niż 2,5 cm – tak, aby uniknąć zaklinowania w tej przestrzeni rączki lub nóżki dziecka. Z drugiej strony, odległość ta nie może też przekraczać 6 cm, by nie dostała się tam główka. Ważna jest też wysokość boków łóżeczka, które powinny mieć przynajmniej 60 cm, a przy najwyżej ustawionym materacu minimum 30 cm wysokości.

 

Jakie udogodnienia zapewnić, a czego unikać w dziecięcym łóżeczku?

Łóżeczko dla dziecka dobrze jest wyposażyć w praktyczne dodatki, które będą wygodne zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Oto przykłady funkcjonalnych rozwiązań:

 • przy łóżeczku warto zamontować praktyczny organizer, w którym można będzie przechowywać pieluszki i kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji niemowląt. Organizer powinien wisieć/stać w bezpiecznej odległości od łóżeczka i być pozbawiony ostrych kantów. Umieszczanie go zbyt blisko ogranicza dziecku swobodny dostęp światła i powietrza,
 • fotel do karmienia znajdujący się w pobliżu łóżeczka,
 • lampka ze stłumionym światłem,
 • przewijak w sąsiedztwie łóżeczka,
 • łóżeczko z regulowanym poziomem dna, stanowiącym bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu łóżeczko jest odpowiednie zarówno dla noworodka, jak i dla dwu-trzylatka,
 • wyjmowane szczeble,
 • częściowo opuszczany bok,
 • zamykana szuflada pod łóżeczkiem,
 • łóżeczka na biegunach,
 • łóżeczko w formie kosza wiklinowego.

Nie wszystko jest jednak potrzebne. Poniżej znajduje się lista najważniejszych elementów, których ze względów bezpieczeństwa lepiej unikać, kompletując wyposażenie łóżeczka dla dziecka:

 • zbyt wysokie osłonki i ochraniacze na szczebelki, posiadające troki czy tasiemki o nieodpowiedniej długości,
 • pluszowe maskotki (podobne ryzyko, jak w przypadku stosowania poduszek u niemowląt),
 • baldachimy utrudniające właściwą cyrkulację powietrza (w najgorszym przypadku dziecko może wciągnąć baldachim do łóżeczka i owinąć go sobie wokół szyi),
 • zbyt mocno ozdabiana pościel (na przykład z doszywanymi aplikacjami),
 • zbyt głośne pozytywki, obecne w karuzeli montowanej nad łóżeczkiem (mogą przyczynić się do uszkodzenia słuchu u maluszka).

 

Higiena: co, kiedy i jak często prać?

Optymalna częstotliwość prania pościeli to raz na 2 tygodnie, jeśli jednak w międzyczasie powstaną zabrudzenia, to oczywiście trzeba to robić częściej. Wszelkie przemoczenia, ulania czy przecieki wymagają natychmiastowego prania. W przeciwnym razie zwiększa się ryzyko infekcji lub nawet zakażenia. Ważne jest, by nie dopuścić do zamoczenia materaca. Przydatnym dodatkiem będzie specjalna nakładka higieniczna, która zabezpieczy materac przed plamami pochodzącymi z ulania czy z przemoczonej pieluszki, a także ochroni go przed wchłanianiem potu.

 

Lokalizacja łóżeczka w pomieszczeniu

Łóżeczko dziecięce powinno być usytuowane w taki sposób, by nie narażać malucha na ewentualne przeciągi. Nie powinno więc stać zbyt blisko okna czy drzwi. Nie można też umieszczać go zbyt blisko kaloryfera, by nie doprowadzić do przegrzania maluszka.

Pokój, w którym znajduje się łóżeczko, musi być regularnie wietrzony, możliwie wolny od miejsc, w których mógłby gromadzić się kurz, a także zapewniać swobodny przepływ powietrza.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Optymalna lokalizacja w pomieszczeniu to takie miejsce, które jest dobrze oświetlone i znajduje się naprzeciwko drzwi. Dobrym pomysłem jest przestawienie raz na jakiś czas łóżeczka w inne miejsce, aby dziecko mogło lepiej poznać otoczenie i obserwować je z różnych perspektyw. Pamiętajmy, że maluch zwraca głowę w stronę światła oraz w kierunku, z którego dobiegają ludzkie odgłosy, więc regularne zmiany (np. co 2 tygodnie) w lokalizacji łóżeczka pozwolą uniknąć ryzyka niesymetrycznego rozwoju układu kostno-mięśniowego szyi.

 

Autor: Zespół epozytywnaopinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty