Tekstylia bambusowe – na lato i nie tylko

Włókno bambusowe i wyroby z niego wykonane zyskują w ostatnich kilku latach na popularności. Ich niewątpliwe zalety sprawiają, że rodzice, kompletując wyprawkę dla noworodka, czy też kupując tekstylia dla starszych niemowląt i dzieci, chętnie sięgają po bambusowe ubranka, kocyki i inne akcesoria – zwłaszcza w okresie letnim. Jeżeli jednak zastanawiasz się, czy wszystko, co obiecują producenci i sprzedawcy, jest prawdą, ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

Bambus, czyli co?

Zacznijmy od tego, jak powstaje przędza bambusowa, która podbija rynek dziecięcych i dorosłych tekstyliów? Bambus to roślina występująca głównie w Azji. Ma tam idealne warunki do wzrostu, a rośnie bardzo szybko. Potrafi przyrastać nawet 1 metr na dobę. Uprawa jest bardzo wydajna – wystarczy rok od posadzenia, aby można było użyć go do produkcji włókna, a w porównaniu do bawełny, zbiory bambusa z takiej samej powierzchni są dziesięciokrotnie większe. Na korzyść bambusa przemawia również to, że jest rośliną posiadającą właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, a więc odporną na ataki szkodników. Dzięki temu do jego uprawy nie są konieczne chemiczne środki opryskowe (tak jak np. w przypadku bawełny) – jest zatem tańsza i bardziej przyjazna dla środowiska.

Jak powstaje włókno bambusowe?

Jeżeli chodzi o samą produkcję przędzy, to można ją wytwarzać z użyciem środków chemicznych lub (rzadziej) przy wykorzystaniu  naturalnych enzymów. W obu przypadkach chodzi o zmiękczenie i rozpuszczenie bardzo twardych łodyg bambusa, a następnie, wytworzenie z powstałej papki (masy celulozowej) cieniutkich nitek, wykorzystywanych już bezpośrednio do produkcji tkanin (np. pościelowych, zasłonowych) lub dzianin (na ręczniki, ubranka, skarpetki itp.).

Infografika - rodzaje włókien

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Mimo, że bambus jest naturalnie występującą rośliną, włókno z niej wytworzone zaliczane jest do włókien chemicznych – sztucznych. Proces produkcji wygląda tak samo, jak w przypadku wiskozy – inny jest tylko surowiec (bambus zamiast celulozy z drzew iglastych lub rzadziej liściastych). Dlatego tkanina bambusowa bywa czasem nazywana wiskozą bambusową. 

Dlaczego dobre na lato?

Bambus to zatem naturalny i przyjazny dla środowiska surowiec, choć wytworzone z niego włókno naturalne już nie jest, a jego wytwarzanie najczęściej trudno nazwać w pełni ekologicznym. Ma jednak niewątpliwe zalety – zwłaszcza w okresie letnim tekstylia bambusowe cenione są za swoje właściwości:

  1. higroskopijne – pochłaniają wodę znacznie lepiej niż bawełna
  2. termoregulacyjne – odprowadzają wilgoć z ciała, dając uczucie chłodu (zimą z kolei pochłania wilgoć z otoczenia, dając skórze poczucie ciepła)
  3. kojące dla skóry – są lekkie, miękkie i delikatne.

Więcej o tkaninach na dziecięce ubranka pisaliśmy tutaj, zaś praktyczne porady dotyczącego ubierania noworodka w okresie letnim można znaleźć tutaj.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

O innych zaletach tekstyliów bambusowych – zarówno faktycznych, jak i tych niesłusznie im przypisywanych, możesz przeczytać tutaj.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty