Szkolny plecak: jak dobrać wielkość i dobrze go spakować?

Niedawno podpowiadaliśmy, na co zwracać uwagę przy wyborze szkolnego tornistra i plecaka. Oprócz właściwej konstrukcji, ergonomicznych szelek i innych niezbędnych elementów, dobry plecak do szkoły musi być dopasowany do wieku, wzrostu i postury noszącego go ucznia.

Wielkość plecaka

Plecaka szkolnego nie wybierajmy „na oko” czy „na wyrost”– aby dobrze spełniał swoją funkcję, był wygodny i nie obciążał nadmiernie ramion czy pleców, powinien być kupiony na miarę. Najlepiej, aby przed zakupem przyszły użytkownik mógł go przymierzyć i ponosić przez kilka minut, ze zbliżonym do rzeczywistego obciążeniem.

Aby plecak nie był za duży, jego górna krawędź nie może sięgać wyżej niż linia ramion, zaś dno powinno znajdować się  na wysokości miednicy dziecka. Jeśli chodzi o szerokość – plecak czy tornister nie powinien wystawać poza obrys pleców. Trzeci wymiar, czyli głębokość, często przesądza o pakowności – w zbyt płytkim tornistrze czy plecaku nie zmieści się zbyt wiele przedmiotów.

Pojemność plecaków przeznaczonych do szkoły podstawowej waha się zwykle od 20 do 30 litrów, zależnie od kategorii wiekowej.  Niezależnie od rozmiarów i pojemności, każdy tornister czy plecak powinien mieścić format A4 – ważne, aby posiadał przynajmniej jedną takiej wielkości komorę.

Funkcjonalność  plecaka – komory, kieszenie i przegrody

Wśród szkolnych plecaków i tornistrów przeważają modele 2- i 3-komorowe – przed wyborem warto zastanowić się, ile książek i zeszytów oraz jakie dodatkowe akcesoria nasze dziecko będzie najczęściej ze sobą zabierać. Ważne są również dodatkowe kieszenie i przegródki – ułatwiają utrzymanie porządku w plecaku i jego codzienne pakowanie.

Największa, główna komora w plecaku powinna być o kilka cm większa niż format A4 – najlepiej, aby znajdowała się w części przylegającej do pleców. Druga komora powinna mieścić format A4 i/lub A5, zaś zewnętrzne kieszenie można przeznaczyć na dodatkowe przybory i akcesoria, drugie śniadanie oraz coś do picia.

Jak pakować plecak do szkoły?

Co do zasady, największe i najcięższe przedmioty należy umieszczać z tyłu, jak najbliżej pleców, zaś im są lżejsze, tym bliżej przodu mogą się znaleźć.

Zatem najlepszym miejscem dla dużych i ciężkich podręczników czy teczek będzie przylegająca bezpośrednio do pleców, najlepiej wydzielona  przegrodą, część głównej komory dzięki temu tylna ściana plecaka będzie dodatkowo usztywniona, a ramiona i barki najmniej obciążone. Do drugiej komory zmieszczą się pozostałe książki i zeszyty, zaś do trzeciej pozostałe przybory czy piórnik, na które można również znaleźć miejsce w kieszeni np. z przodu. Aby uniknąć zabrudzenia książek czy zeszytów, drugie śniadanie warto spakować do osobnej kieszeni (są na rynku modele wyposażone w specjalnie do tego przeznaczoną kieszeń termiczną) . Boczna kieszeń (np. z siatki) wykończona gumką to najlepsze miejsce na napój. Worek ze strojem do przebrania na wf zajmuje trochę miejsca, dlatego spakujmy go do głównej komory, ew.  przymocujmy na zewnątrz plecaka.  Wewnętrzna kieszeń,  zapinana na suwak lub tzw. organizer przyda się na przechowywanie cennych przedmiotów (np. kluczy, portfela czy telefonu).

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty

Brak rekomendowanych produktów.