Płyny do płukania tkanin

Rolą płynów do płukania tkanin jest zmiękczenie tkaniny i nadanie jej przyjemnego zapachu. Lubimy je stosować, bo sprawiają, że ubrania są przyjemne w dotyku i noszeniu. Czy płyn do płukania może być szkodliwy dla dzieci?

Jaki jest skład płynów do płukania tkanin?

Płyny do płukania tkanin zawierają substancje powierzchniowo czynne (przeważnie surfaktanty kationowe), podobne do stosowanych m.in. w proszkach i płynach do prania czy szamponach, a także konserwanty. Ponadto w składzie niemal każdego płynu do płukania znajduje się kompozycja zapachowa, która sprawia, że ubranka ładnie pachną i długo utrzymują świeżość. Niestety, jest jeden problem – wszystkie składniki, które zawiera płyn do płukania tkanin, dodane do ostatniego płukania, przenikają w strukturę materiału ubranek, pozostają w niej i mają stały kontakt ze skórą dziecka.

 

Płyny do płukania dla dzieci – czy są bezpieczne?

Badania wykazały, że surfaktanty, konserwanty i kompozycje zapachowe zawarte np. w płynie do płukania tkanin działają drażniąco na skórę, ponadto wymienione dwie ostatnie grupy związków są najczęściej uczulającymi składnikami kosmetyków i środków do prania. Im dziecko jest młodsze, tym ryzyko takiego działania jest większe – największą wrażliwość wykazują noworodki, niemowlęta i małe dzieci. Skóra dziecka do 3. roku życia jest bowiem

bardziej podatna na podrażnienia i uszkodzenia mechaniczne oraz charakteryzuje się większą przepuszczalnością dla substancji obcych, niż skóra dorosłego. Jej kontakt z nieodpowiednimi do wieku dziecka substancjami pociąga za sobą ryzyko wystąpienia podrażnienia i alergizacji.

 

Od kiedy można zacząć stosować płyn do płukania tkanin dla dzieci?

Płyn do płukania tkanin może powodować alergie oraz podrażnienia i nie należy go stosować dopóki dziecko nie ukończy 3 lat. Dla dzieci od 4. roku życia przeznaczone są specjalne płyny do płukania ubranek, które zawierają surfaktanty o łagodnym działaniu na skórę i kompozycje zapachowe pozbawione najczęściej występujących alergenów. Odradzałabym jednak używania tych płynów u dzieci z alergią lub skórą atopową, podobnie jak odradzam stosowania jakiegokolwiek płynu do płukania ubranek w przypadku, gdy dziecko nie ukończyło 3 lat, nawet jeśli producent podaje takie zalecenie na etykiecie swojego wyrobu.


Autor: Ewa Kamińska, Kierownik Zakładu Farmakologii, Instytut Matki i Dziecka

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty