Plastry i opaski z olejkiem na komary i kleszcze - ePozytywna Opinia

Plastry i opaski z olejkiem na komary i kleszcze

Zbliża się lato, a wraz z nim prawdopodobieństwo ukąszenia przez komary i kleszcze. Jak uchronić przed nimi dziecko? Plastry na komary dla dzieci, opaski na kleszcze, odstraszacze w aerozolu – czy są bezpieczne dla najmłodszych?

Produkty do ochrony przed ukąszeniami

Na rynku dostępne są różnego rodzaju rozwiązania, których stosowanie ma odstraszyć komary, meszki i kleszcze. Repelenty te podzielić można na:

  • naturalne olejki eteryczne,
  • syntetyczne substancje chemiczne (DEET, ikarydyna, IR3535).

Repelenty zawierające związki chemiczne są szkodliwe dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych. Dlatego należy całkowicie zrezygnować ze stosowania ich aż do ukończenia przez dziecko 3. roku życia (wyjątkiem są kremy z dodatkiem IR3535, które – o ile nie zawierają innych niedozwolonych substancji – nadają się dla maluchów od 12 miesiąca).

Niestety, również ogólnodostępne plastry na komary, czy opaski na komary i kleszcze dla dzieci nie są całkowicie bezpieczne, szczególnie w przypadku  najmłodszych pociech oraz kobiet w ciąży. Naturalne olejki lawendowe, citronellowe czy eukaliptusowe są związkami wysoce alergogennymi. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo należy całkowicie zrezygnować ze stosowania plastrów na komary dla niemowląt (nawet jeśli przyklejone są do wózka lub ubranka maluszka), repelentów w sprayu, a także opasek z olejkiem – do czasu, aż dziecko ukończy 3 lata. A nawet wtedy należy pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z ulotką dołączoną do produktu, gdyż niektóre z nich (zawierające syntetyczne substancje chemiczne), wskazane są do użytkowania dużo później, np. od 12. czy 18. roku życia.

Jak chronić dzieci przed komarami i kleszczami?

Plastry na komary i opaski na kleszcze to nie jedyne sposoby zabezpieczenia przed ugryzieniami. Aby zapewnić sobie i dziecku należytą ochronę przed komarami i kleszczami:

  • wybieraj ubrania w jasnych kolorach, zrezygnuj jednak z żółtego i pomarańczowego – przyciągają inne owady,
  • stosuj moskitiery – np. na wózek, w oknach mieszkania czy w formie namiotu na łóżko,
  • unikaj miejsc wilgotnych i ciepłych,
  • wybierając się do lasu i na łąkę zakładaj długie spodnie i dłuższe rękawy.

Autor: Zespół epozytywnaopinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty