Pierwsza kąpiel noworodka – jak się do niej przygotować?

Pierwsza kąpiel noworodka w domu bywa dość stresującym wydarzeniem dla młodych rodziców. Prawdopodobnie w Twojej głowie pojawia się obawa, że nie mając wprawy, zrobisz dziecku krzywdę. Dlatego podpowiadamy, jak się przygotować do kąpieli malucha, aby odbyła się bez stresu ze strony zarówno rodziców, jak i dziecka. Zaopiniowaliśmy w Instytucie wiele produktów przydatnych podczas kąpieli – w naszej bazie znajdziesz wanienki i maty, ręczniki i bezpieczne kosmetyki. Korzystaj z nich i miej pewność, że wybrane przez Ciebie produkty, są stuprocentowo bezpieczne.

Poniżej znajdziesz listę produktów, które należy przygotować jeszcze przed rozpoczęciem kąpieli.

Co potrzebne do pierwszej kąpieli?

 • Duży ręcznik do otulenia dziecka po kąpieli (koniecznie go wypierz i wyprasuj przed pierwszym użyciem). Zamiast zwykłego ręcznika możesz kupić specjalny ręcznik dla dzieci – z doszytym kapturkiem. Dobrym wyborem będzie ręcznik z bambusowego włókna, który dobrze chłonie wilgoć i po praniu pozostaje miękki, w przeciwieństwie do bawełny, która bywa szorstka,
 • Pieluszkę z tetry do wyłożenia nią wanny. Możesz także użyć specjalnej maty do wanienek. Może ona być wykonana z gąbki, lecz należy dbać o jej dezynfekcję – regularnie prać i suszyć. Nie stosuj też jednej maty dłużej niż trzy tygodnie, ponieważ mogą się w niej rozwinąć bakterie,
 • Gaziki do przemycia oczu,
 • Mydełko do kąpieli dla niemowląt. Możesz użyć też innego kosmetyku pod warunkiem, że jest przeznaczony dla dzieci od pierwszego dnia życia,
 • Oliwkę dla dzieci,
 • Krem lub maść przeciwko odparzeniom do posmarowania pupy dziecka,
 • Czystą pieluszkę i ubranka,
 • Miękką szczoteczkę do włosów dla dzieci (o ile zachodzi taka konieczność, bo nie wszystkie noworodki mają gęste włosy),
 • Pałeczki do czyszczenia uszu – koniecznie specjalnie dla dzieci, bo mają grubszy środek zapobiegający uszkodzeniu błony bębenkowej,
 • Chusteczki nawilżane – gdyby przy rozbieraniu dziecka okazało się, że ma brudną pieluszkę,
 • Jeśli dziecko ma bardzo suchą skórę, do wanny możesz wlać odrobinę natłuszczającej emulsji. Sprawdza się też kąpiel w rozpuszczonych kryształkach nadmanganianu potasu, czy kąpiel noworodka w krochmalu z mąki ziemniaczanej, jednak w tej kwestii najlepiej zapytaj o opinię położną lub pediatrę.

Gdzie ustawić wanienkę?

Miejsce na pierwszą kąpiel dziecka wcale nie musi być w łazience. Nie każda łazienka ma wystarczająco dużo miejsca, a do kąpieli, szczególnie na początku, może przydać się druga osoba do pomocy. Może więc być to stół w pokoju lub specjalny stelaż na wanienkę. Bez względu na to, gdzie odbywa się pierwsza kąpiel niemowlaka, powinno być to pomieszczenie ciepłe i pozbawione przeciągów. Nie przegrzewaj jednak zbyt pokoju: optymalna temperatura to 22-25 stopni. Woda powinna mieć natomiast 37 stopni – możesz to sprawdzić za pomocą termometru lub łokciem, na pewno jednak nie sprawdzaj temperatury dłonią. Wody w wannie nie powinno być dużo – wystarczy wlać jej tyle, by sięgała 10 cm powyżej dna.
Tych rzeczy wydaje się dużo, ale po dojściu do wprawy z kąpielami wcale nie jest to skomplikowane. Niektóre z nich są potrzebne tylko na początku – na przykład gaziki jałowe.

Jak wygląda kąpiel noworodka?

Pierwsza kąpiel dziecka nie powinna trwać zbyt długo. Optymalny czas kąpieli maluszka wynosi 5 minut. Dłuższe przebywanie w wodzie może przesuszyć delikatną skórę dziecka. Woda szybko robi się też zimna, a jest jej niewiele.

Pierwsza kąpiel – jak się przygotować?

Kąpiel rozpocznij poza wanienką od wymycia twarzy wacikiem i przetarcia oczu gazikiem zwilżonym solą fizjologiczną. Pałeczką do mycia uszu przemyj je delikatnie . Nie wciskaj jednak patyczka do ucha. Wystarczy, że oczyścisz je z widocznej woskowiny. Główkę malucha możesz umyć jeszcze na przewijaku. Na mokrą myjkę nałóż odrobinę szamponu (na początku, w pierwszym miesiącu tylko wodę z mydłem) i pocieraj główkę dziecka kolistym ruchem. Nie musisz spłukiwać – tę czynność możesz wykonać już w wanience.

Prawą rękę podłóż pod pośladki malucha, a lewą podtrzymaj główkę i kark. Kiedy włożysz dziecko do wanienki, usuń dłoń spod pośladków i delikatnie je myj, podtrzymując główkę. Mycie zacznij od spłukania namydlonych włosów. Mycie oczu noworodka – uważaj, żeby nie zalać oczu i uszu.

Dziecko musisz trzymać delikatnie, ale jednocześnie pewnie. Mokra, namydlona skóra jest śliska i łatwo o urazy. Dla pewności na początku poproś kogoś bliskiego o asystowanie.

Podczas pierwszych kąpieli uważaj, by nie zamoczyć gojącego się pępka. Jeśli jednak tak się stanie, możesz go delikatnie osuszyć sterylnym gazikiem.

Wszelkich kosmetyków do kąpieli używaj oszczędnie, żeby zmniejszyć ryzyko podrażnień i ewentualnych alergii. Pozytywną Opinię Instytutu posiadają tylko najlepsze i najbezpieczniejsze z nich. W pierwszym miesiącu życia skóra niemowlęcia jest szczególnie wrażliwa, dlatego zwracaj uwagę na to, z czego korzystasz.

Z czasem kąpiel będzie coraz łatwiejsza, choć jednocześnie bardziej absorbująca, bo dziecko będzie coraz bardziej ruchliwe i samodzielne.

Po wyjęciu dziecka z wody delikatnie osusz skórę ręcznikiem, bez pocierania. Jeśli skóra tego wymaga, czyli jest sucha lub łuszcząca się, szczególnie w fałdkach na udach i szyi oraz w zgięciach kolan i łokci możesz posmarować ją delikatnie oliwką lub kremem dla dzieci. Koniecznie zwróć uwagę, od którego dnia życia można używać takiego kosmetyku.

Ubranie, które przygotujesz dla dziecka po kąpieli, zwłaszcza na początku, powinno być wygodne i łatwe do założenia. Na początek proponujemy zapinane z przodu body, bez konieczności wkładania przez głowę, oraz pajacyk lub śpiochy jako warstwę wierzchnią.


Autor: Ewa Łukasik, Główny Specjalista ds. Opiniowania Wyrobów Użytkowych, Dział Ocen, Instytut Matki i Dziecka

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty