Pasta do zębów – z fluorem czy bez? - ePozytywna Opinia

Pasta do zębów – z fluorem czy bez?

Fluor to jeden z najbardziej „dyskusyjnych” pierwiastków. Jest właściwie wszechobecny: naturalnie występuje w wodzie, glebie, powietrzu, a w przemyśle używa się go m.in. w procesach produkcji teflonu, freonu, trawienia szkła czy wzbogacania uranu. Jednak najwięcej o fluorze mówi się w kontekście jego obecności w pastach do zębów. Czy faktycznie powinniśmy unikać past z fluorem?

To pytanie bardzo często pada z ust rodziców, którzy chcą dokonać właściwego wyboru dla swoich dzieci.

Co przemawia za fluorem? 

Czy fluor pomaga chronić zęby przed próchnicą? Tak – uodparnia szkliwo zębów na niekorzystne działanie kwasów. Ma właściwości przeciwpróchnicze i bakteriobójcze, ułatwia remineralizację, czyli uzupełnianie ubytków minerałów w szkliwie. Wbudowuje się w szkliwo, przez co ząb staje się twardszy.

Druga strona medalu, czyli negatywne skutki fluoru

Obecność fluoru może wywoływać także negatywne skutki. Lista niekorzystnych działań jest długa i znacznie wykracza poza zagadnienia stomatologiczne. Przyjmowanie za dużych dawek tego pierwiastka może prowadzić do fluorozy. Kumulując się w kościach, fluor może blokować wchłanianie magnezu przez organizm. Może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów: mózgu, układu kostnego i jelita grubego; powodować alergię i zmiany czynności tarczycy, wpływać niekorzystnie na układ nerwowy; uszkadzać układ odpornościowy; potęgować działanie leków psychotropowych, powodując ospałość, uległość na sugestie; może zaburzać funkcjonowanie tarczycy i wszystkich układów enzymatycznych. Fluor jest też jednym z naturalnych czynników przyspieszających starzenie. U dzieci jego nadmiar może powodować chroniczne zmęczenie, obniżenie poziomu IQ, obniżenie umiejętności uczenia się, apatię i depresję.

Fluor – owszem, ale z umiarem

Granica między dawką leczniczą, a toksyczną jest bardzo cienka – co nie ułatwia decyzji o stosowaniu bądź niestosowaniu pasty z fluorem, czy zabiegów dodatkowej fluoryzacji.

Barbara Obłoj
Barbara Obłoj
Dr n. med - lekarz stomatolog, ekspert Instytutu Matki i Dziecka, właściciel i dyrektor medyczny Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT w Warszawie.

Pasta do zębów dla dzieci do trzeciego roku życia nie powinna w ogóle zawierać fluoru, ze względu na możliwość jej połknięcia. Dzieci powyżej trzeciego roku życia mogą używać pasty do zębów z fluorem pod kontrolą rodziców. Ilość pasty nakładana na szczoteczkę powinna być wielkości ziarnka grochu. Dorosłym zaleca się natomiast nakładanie ok. 2 cm pasty zawierającej fluor.

W przypadku wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z dentystą, który doradzi, jakie pasty zawierają odpowiednie ilości fluoru. Zwłaszcza, jeśli używamy innych produktów zawierających ten pierwiastek, takich jak płyny do płukania jamy ustnej.

Musimy pamiętać, że fluor jest dostępny w wielu produktach spożywczych – np. dodawany jest do wód mineralizowanych; znajduje się w serze cheddar, herbacie, soi, rybach itd. Zachowanie zdrowego umiaru także w tym przypadku wydaje się najrozsądniejszym wyjściem. Podsumowując – warto używać pasty z fluorem, ponieważ korzystnie wpływa ona na zęby, zwłaszcza osób w młodym wieku. Należy jednak pamiętać, by kontrolować jej ilość odpowiednio do wieku.

Autor: Dr n. med. Barbara Obłoj, lekarz stomatolog, ekspert Instytutu Matki i Dziecka, właściciel i dyrektor medyczny Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT w Warszawie.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty