Od kiedy podstawka zamiast fotelika?

Dzieci, a i nierzadko rodzice, zastanawiają się, “od kiedy siedzisko zamiast fotelika” i niecierpliwie odliczają centymetry. Ty też zastanawiasz się, od kiedy możesz stosować siedzisko zamiast fotelika dla swojego dziecka? Podstawka zamiast fotelika to nie jest dobry wybór. Dlaczego? Dowiesz się z naszego artykułu!

Czy można stosować siedzisko zamiast fotelika?

Dzieci powinny jeździć w foteliku do osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu, niezależnie od wieku (w poprzedniej wersji przepisów obowiązywał również limit wiekowy 12 lat – można go traktować jako kryterium pomocnicze). Foteliki oferowane przez różnego rodzaju firmy, dostępne są najczęściej w trzech kategoriach wagowych:

  • 0-13 kg;
  • 9-18 kg;
  • 15-36 kg.

Co jednak zrobić, kiedy dziecko przekroczy wagę 36 kg przy niższym wzroście? Czy siedzisko zamiast fotelika jest dobrym rozwiązaniem? Podstawka chroni, co prawda, rodzica przed mandatem, poza tym jest tańszym rozwiązaniem, nie spełnia jednak swojej podstawowej funkcji, czyli ochrony dziecka podczas wypadku – pas barkowy oraz biodrowy znajdują się w niewłaściwym miejscu, brak też ochrony głowy podczas zderzenia bocznego. Jeśli dziecko wyrosło już z fotelika, w pierwszej kolejności należy poszukać modelu z większym zakresem wagowym, przeznaczonego dla cięższych dzieci. Niektórzy producenci modeli do 36 kg przewidują możliwość demontażu pleców i używania samego siedziska (można to sprawdzić w instrukcji). Foteliki zawsze powinny posiadać homologację europejską oraz pozytywnie przejść testy ADAC.

Dlaczego podstawka zamiast fotelika to zły pomysł?

Zwykła, styropianowa podstawka to podwyższenie, które nie chroni dziecka podczas wypadku, choć stosowanie jej jest zgodne z obowiązującym prawem. W przeciwieństwie do fotelików, siedzisko nie jest przymocowane trwale do tylnej kanapy, brak systemu montażu (np. ISOFIX) sprawia, że podczas zderzenia czołowego dziecko leci do przodu, podstawka wysuwa się spod jego pupy, a pas wpija się w szyję lub zaciska w nieodpowiednim miejscu na brzuchu, miażdżąc nierozwinięte jeszcze do końca organy wewnętrzne. Podstawka nie chroni również w przypadku zderzenia bocznego – w przeciwieństwie do fotelika nie posiada zagłówka, który ochroni głowę dziecka przed uderzeniem w szybę.

Aby zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo podczas podróży, wybieraj dostosowane do jego wagi i wzrostu foteliki, które uzyskały wysoką ocenę w testach zderzeniowych, np. ADAC. W razie wątpliwości skorzystaj z porady fachowców w punktach, które specjalizują się w dopasowywaniu fotelików do dziecka i pojazdu.

 

Autor: Zespół epozytywnaopinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty