Komary i kleszcze - jak chronić dziecko do 3 lat? - ePozytywna Opinia

Komary i kleszcze – jak chronić dziecko do 3 lat?

Wilgoć i wysoka temperatura sprzyjają kleszczom i komarom. Jak uchronić się przed przykrymi skutkami ukąszeń? Ochrona dzieci przed kleszczami i komarami, szczególnie maluchów poniżej 3. roku życia, powinna być przemyślana. Większość dostępnych na rynku repelentów nie jest zalecana do stosowania przez dzieci przed ukończeniem trzeciego roku życia.

Czy środki na kleszcze i komary dla dzieci są bezpieczne?

Zastanawiasz się, co stosować na kleszcze i komary dla dzieci? Dostępne na rynku preparaty na komary i kleszcze zawierają chemiczne substancje, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka – szczególnie, jeśli nie ukończyło ono jeszcze trzech lat. 

Wśród repelentów dostępnych na rynku znajdują się:

  • DEET – środek o największej skuteczności, zakazany do stosowania u niemowląt oraz dzieci poniżej drugiego roku życia., niewskazany do stosowania u dzieci w wieku 2-12 lat. 
  • Ikarydyna – mniej skuteczny niż DEET, ale znacznie bezpieczniejszy, zalecany do stosowania u dzieci powyżej trzeciego roku życia. 
  • IR3535 – najbezpieczniejszy, o ile ma postać kremu (nie sprayu z alkoholem), może być stosowany u dzieci powyżej 12 miesiąca życia.

Popularność w ostatnich latach zyskały także, reklamowane jako skuteczne odstraszacze, opaski oraz plastry z olejkami, które przyczepia się do ubranka dziecka lub wiesza w jego pobliżu. Stanowczo je odradzamy w kontekście ochrony maluchów. Tego rodzaju preparaty na kleszcze i komary nie nadają się do stosowania dla niemowląt i dzieci w wieku poniżej 3 lat. Zawierają związki alergogenne, które działają drażniąco na spojówki i oczy, a ich skuteczność jest dużo niższa niż repelentu IR3535.

Ochrona dziecka przed komarami i kleszczami

Aby w skuteczny i bezpieczny sposób chronić przed kleszczami i komarami dziecko, które ma mniej niż 3 lata, należy zadbać o jego ochronę w inny sposób niż stosowanie repelentów. Jak uchronić się przed kleszczami i komarami? Zaleca się:

  • stosowanie moskitier na wózki i łóżeczka,
  • zakładanie siatek w oknach,
  • unikanie spacerów w godzinach największej aktywności komarów oraz w okolicy zbiorników wodnych,
  • unikanie  ubranek w żywych kolorach – wabią komary,
  • zakładanie odzieży z długim rękawem i nogawkami, a także okrycia na głowę – ochrona ta wskazana jest szczególnie podczas spacerów po lesie, łąkach, a także parkach.

Autor: Zespół epozytywnaopinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty