Karmienie piersią: jak najwygodniej po porodzie?

Czekając na nasze, mające się niedługo pojawić maleństwo, na ogół wyobrażamy sobie tylko cudowne chwile, które na nas czekają. Realia bywają jednak często trudniejsze – dotyczy to m.in. karmienia piersią. W naszym poradniku podpowiadamy, jaką pozycję wybrać w konkretnych sytuacjach oraz jakie akcesoria mogą nam tę czynność ułatwić.

Trudne początki

Zdarza się, że karmienie piersią jest dla młodych mam sporym wyzwaniem – zwłaszcza na początku. Nie każdy noworodek ma silny odruch ssania, czasami maluszek nie potrafi prawidłowo złapać piersi, a pokarm w początkowym może wytwarzać się nieco wolniej, niż byśmy chciały, na skutek czego niemowlę może – przejściowo – nieco spaść na wadze (w pierwszym tygodniu życia spadek wagi następuje z powodów fizjologicznych). Wszystkie te okoliczności mogą działać przygnębiająco, nie tylko podczas prób karmienia. Jeżeli dodamy do tego huśtawkę hormonalną po porodzie, nie dziwi fakt, że niejedna świeżo upieczona mama daje upust silnym emocjom, na sali po  porodowej i po powrocie do domu.

Dajmy dobie prawo do przeżywania zarówno radości, jak i smutku, ale nie poddawajmy się! W końcu matki od pokoleń karmią swoje pociechy i z pewnością nie tylko my mamy wątpliwości, czy trudności.

W jakiej pozycji najlepiej?

Podejdźmy do tematu zadaniowo, zaczynając od wyboru pozycji, która pomorze opanować właściwą technikę karmienia. Naprawdę warto o to zadbać, skoro jednorazowe karmienie może trwać nawet kilkadziesiąt minut, a częstotliwość – zwłaszcza w przypadku najmłodszych niemowląt – bywa duża.

Przede wszystkim warto znaleźć jak najlepszą pozycję dla siebie, nie zapominając oczywiście o maluszku. Gdy mamie będzie wygodnie, nic jej nie będzie bolało, czy uwierało, to i maleństwo będzie w lepszej formie, czując jej spokój i komfort.

Karmienie tuż po porodzie

Zaraz po porodzie wygodniejsze, a nawet wskazane może okazać się karmienie na leżąco.

Infografika - Karmienie po porodzie

  • Pozycja leżąca

Jest ona szczególnie polecana tuż po porodzie, kiedy nasze krocze jest zbyt obolałe, aby swobodnie siedzieć. Połóżmy się na boku, wybierając najwygodniejszą pozycję. Głowa powinna być dobrze podparta na poduszce. Maleństwo układamy na boku, brzuszkiem do brzucha. Aby dziecko leżało stabilnie, nie odsuwało się od nas, warto jego plecki również podeprzeć poduszką, lub zrolowanym kocem. Pozycja ta jest również polecana podczas nocnego karmienia.

  • Pozycja na wznak

To pozycja szczególnie polecana mamom po cesarskim cięciu. W tej pozycji mama leży na plecach, a dziecko na brzuszku przy boku mamy, która podtrzymuje je ręką. Pod tę rękę dobrze jest podłożyć sobie poduszkę, aby nie bolała przy dłuższym karmieniu. Nie zapominajmy także o podparciu głowy.

Pierwszy kontakt

Barbara Niezgoda
Barbara Niezgoda
Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), mgr psychologii, Klinika Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka

Zaraz po porodzie ważny jest kontakt „skóra do skóry” – sprzyja produkcji niezbędnych do hormonów, przez co ma ogromne znaczenie dla dalszej laktacji. Najlepiej, jeśli uda się również od razu przyłożyć noworodka do piersi – pierwszy pokarm, czyli tzw. siara, to bomba składników odżywczych, które dziecko dostaje tylko raz w życiu. Pomaga mu wzmocnić się po wysiłku związanym z przyjściem na świat. W początkowym okresie warto być przygotowanym na bardzo częste karmienie – nawet kilkanaście razy na dobę.

Kontakt „skóra do skóry” zaraz po porodzie ważny jest nie tylko z punktu widzenia późniejszego karmienia maluszka – zapewnia bowiem bliskość i poczucie bezpieczeństwa (więcej na temat można znaleźć tutaj).

Autor: Zespól ePozytywnaOpinia.pl

O innych pozycjach do karmienia – na siedząco, a także o tym, na co zwrócić uwagę podczas karmienia (niezależnie od pozycji), piszemy tutaj.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty