Karmienie piersią: na co zwrócić uwagę?

Niedawno opisaliśmy, jakie trudności mogą towarzyszyć początkom karmienia piersią i w jaki sposób można karmić tuż po porodzie. Dziś przyjrzymy się, jak to robić na siedząco i o czym pamiętać w trakcie karmienia, niezależnie od pozycji.

Karmienie w pozycji siedzącej

  • Pozycja klasyczna

To najczęściej wybierana przez mamy i ulubiona przez wieloródki pozycja do karmienia piersią. Mama musi usiąść wygodnie, podeprzeć plecy, tak aby odciążyć kręgosłup. Dziecko układamy na ręce tak, by główka znajdowała się w zgięciu naszego łokcia, dłonią podtrzymujemy pupę malca. Dziecko w tej pozycji powinno być ułożone brzuszkiem w stronę naszego brzucha. Ucho, ramię i biodro dziecka powinny stanowić jedną linię. Pozycja ta daje najlepszą kontrolę nad karmieniem. Aby było nam wygodniej, warto, jeszcze przed porodem, zaopatrzyć się w poduszkę do karmienia. Dzięki ułożeniu na niej dziecka, unikniemy bólu ręki, który przy długim karmieniu może się pojawić.

  • Pozycja krzyżowa

Podobnie, jak przypadku pozycji klasycznej, mama musi wygodnie usiąść. Dziecko podtrzymywane jest przez rękę przeciwną do piersi, z której jest karmione. Nasze przedramię podtrzymuje pupę i plecki dziecka, a dłoń – jego główkę. Brzuszek dziecka dotyka brzucha mamy. W tej pozycji możemy bardzo precyzyjnie przytrzymywać dziecko i stymulować do prawidłowego ssania.

  • Pozycja spod pachy

Przytrzymujemy dłonią główkę dziecka, a jego plecy i pupa podparte są naszym przedramieniem, nóżki znajdują się pod pachą, brzuszek przylega do naszego boku. Zadbajmy o to, aby nasza dłoń, która przytrzymuje główkę miała podparcie, oraz, aby tułów dziecka był podparty poduszką do karmienia o odpowiedniej grubości. Wówczas obojgu będzie wygodnie. Jest to pozycja polecana paniom z dużym biustem, a także dla mam wcześniaków i dzieci słabo ssących.

Infografika - karmienie na siedząco

Jak karmić bliźniaki?

Najwygodniejsza do karmienia bliźniąt jest pozycja spod pachy. Możemy wówczas karmić dzieci jednocześnie. Warto jednak, szczególnie na początku, korzystając ze wsparcia partnera lub innej bliskiej osoby i karmić maluchy pojedynczo. Poznamy wówczas ich preferencje, temperament, apetyt.

Ważne przy każdej pozycji

Niezależnie od tego, którą pozycję wybierzemy dla siebie jako najwygodniejszą, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • wygodna pozycja dla mamy to początek drogi do sukcesu w karmieniu piersią – pamiętajmy o prostych plecach, podpartej głowie, oparciu dla nóg,
  • główka, tułów, ramiona dziecka znajdują się w jednej linii – dzięki takiemu ułożeniu ciała maluch nie będzie miał problemu z przełykaniem pokarmu,
  • odpowiednie ułożenie dziecka to prawidłowa jakość ssania,
  • pamiętajmy, że przystawiamy dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka,
  • maluch powinien chwycić pierś szeroko otwartą buzią.

Po czym poznać, że karmienie przebiega prawidłowo?

Warto obserwować malucha, zwracając uwagę na jego zachowanie i reakcje podczas samego karmienia i nie tylko.

Barbara Niezgoda
Barbara Niezgoda
Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), mgr psychologii, Klinika Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka

Jeżeli wszystko przebiega tak, jak powinno, dziecko przy karmieniu jest spokojne, jesteśmy w stanie usłyszeć odgłos połykania pokarmu (przypominający głoskę „k”), i czujemy, że pierś się opróżnia. Maluch, który ssie prawidłowo, jest rozluźniony, nie denerwuje się, nie „cmoka”, moczy kilka pieluszek dziennie, prawidłowo przybiera na wadze.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

O tym, jakie akcesoria mogą być przydatne przy karmieniu, napiszemy już wkrótce.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty