Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka?

Czy nawilżacz powietrza to urządzenie niezbędne dla dziecka? Kiedy takie urządzenie się przydaje i jaki model wybrać spośród dostępnych na rynku? Czego o nawilżaczach powietrza dla dzieci raczej nie dowiesz się z rankingu czy wpisów na forum? O czym przede wszystkim trzeba pamiętać, kupując nawilżacz powietrza do domu, w którym są dzieci? Wyczerpujące odpowiedzi i wskazówki znajdziesz w tekście poniżej. 

Przez długie lata najprostszym sposobem nawilżania powietrza w pomieszczeniach była mokra, tetrowa pieluszka  lub ręcznik powieszony na rurkach ciepłego kaloryfera. Obecnie, w celu nawilżania przesuszonego powietrza w domu, zwłaszcza w długim okresie grzewczym, można zaopatrzyć się w różnego typu urządzenia i produkty, mające właśnie takie zastosowanie i funkcje.

Decydując się na wybór określonego urządzenia, trzeba przeanalizować jego funkcjonalne cechy i zminimalizować ryzyko zakażeń, które mogą być konsekwencją zarówno nieodpowiedniej jakości sprzętu, jak i jego niewłaściwego użytkowania.

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?

O to, jaki nawilżacz powietrza dla dziecka wybrać, zatroskani rodzice pytają na niejednym forum, w rozmowach ze specjalistami, innymi rodzicami czy handlowcami. Wiadomo bowiem, że zarówno zbyt przesuszone, jak i zbyt wilgotne powietrze jest nieodpowiednie i może stać się powodem problemów zdrowotnych, głównie ze śluzówkami (katary, zapalenia gardła, krtani, zatok, a także spojówek).

Jolanta Wacławek
Jolanta Wacławek

Prawidłowa wilgotność powietrza powinna utrzymywać się na poziomie 30-65 procent. Zimą, czyli od późnej jesieni do wczesnej wiosny, w okresie grzewczym, jej poziom spada poniżej minimum. W okresach przejściowych: wiosną i jesienią – bez ogrzewania – wilgotność wzrasta powyżej maksimum, zwłaszcza w starszych budynkach, niedogrzanych, nieodpowiednio ocieplonych, niezabezpieczonych przed wilgocią z zewnątrz. Takie warunki sprzyjają rozwojowi bakterii, pleśni i grzybów, co stanowi potencjalne źródło zakażeń.

Gdy w domu jest za sucho, najszybciej informują nas o tym rośliny domowe, pokazując zaschnięty rant na liściach. Ostrzegawczym sygnałem bywa też uporczywy kaszel malucha, pojawiający się przy zasypianiu – wówczas często zaczyna się poszukiwanie odpowiednich urządzeń i produktów, które zapewnią dobre, tzw. zdrowe powietrze w pomieszczeniach, gdzie przebywa rodzina z dzieckiem.

Nawilżacz powietrza: główne typy urządzeń

Rodzice mogą znaleźć w sieci niejeden ranking nawilżaczy powietrza dla dziecka. Wybór nie jest prosty, bo nawilżacze powietrza wykonane są w różnych technologiach, a co za tym idzie, mają różne parametry i cenę. Jaki zatem nawilżacz powietrza wybrać, zwłaszcza z myślą o dziecku? Pomocnymi w tej sytuacji mogą być wskazówki i rozeznanie w temacie, jakie typy urządzeń do nawilżania są dostępne, w jaki sposób działają, oraz, czy jesteśmy w stanie użytkować je w taki sposób, by powietrza nie „wzbogacać” w pleśnie i grzyby.

Główne typy dostępnych obecnie w sprzedaży nawilżaczy powietrza, to:

  • parowe,
  • ultradźwiękowe,
  • ewaporacyjne.

Każdy z nich nawilża powietrze inaczej: model parowy działa na zasadzie grzałki i wytwarzania ciepłej pary, która unosi się w pomieszczeniach (nie oszczędza prądu, można się łatwo oparzyć, więc stosowanie w pokojach dziecięcych – niewskazane).

Działanie nawilżacza ultradźwiękowego polega na rozbijaniu cząsteczek wody ultradźwiękami – co ma swoje wady, gdyż są one słyszalne i nieodpowiednie dla zwierząt, ponadto mogą źle oddziaływać na dzieci.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Ultradźwięki rozbijają minerały, które są obecne w wodzie, wytwarzając biały pył z kamienia, nieobojętny dla zdrowia. Aby nie narażać siebie i dzieci na jego wdychanie, do napełniania – zamiast tzw. kranówki – należy używać wody destylowanej. Koszt eksploatacji w związku z tym, niestety, rośnie.

Ostatnia kategoria, czyli nawilżacze ewaporacyjne to urządzenia wytwarzające parę mechanicznie na zimno przez dyski lub matę ewaporacyjną. Powietrze jest wydmuchiwane z urządzenia w formie niewidocznej, chłodnej mgiełki.

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka wybrać?

Z powyższych opisów można wnioskować, że spośród wymienionych to ostatni typ – ewaporacyjny jest odpowiedzią na pytanie, jaki wybrać nawilżacz powietrza dla dziecka. Ale prawda jest taka, że żadna metoda nawilżania powietrza nie będzie bezpieczna i skuteczna, jeżeli będziemy nieodpowiednio postępować z samym urządzeniem, zaniedbamy codzienne wylewanie nadmiaru wody, czy osuszanie, odkamienianie komory z wodą (np. kwaskiem cytrynowym).

Jak używać nawilżacza powietrza?

Pozostawianie wody w zbiorniku może powodować szybkie gromadzenie się pleśni i grzybów. Koniecznie zastosujmy się do zaleceń producenta, przeczytajmy dokładnie instrukcję dotyczącą wymiany filtrów czy mat i dysków ewaporacyjnych. Nie żałujmy czasu na dbałość o te urządzenia, gdyż od ich czystości zależy jakość powietrza w otoczeniu dziecka. Powodzeniem cieszą się urządzenia, które mają w swoim wyposażeniu regulator wilgotności – tzw. higrostat, pozwalający wybierać poziom nawilżania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nawilżacza powietrza?

Decydując się na urządzenie do nawilżania powietrza w domu, sprawdźmy jego wydajność, czyli dostosowanie do kubatury pomieszczenia, w jakim będzie sprawował swoje funkcje. Wydajność wyrażana jest w m3/h – parametr ten powinien wskazać, czy jest to urządzenie odpowiednie do konkretnego pokoju dziecięcego. Kolejny parametr to głośność, która nie powinna być wyższa niż 50 dB. Obecność filtra odkamieniającego jest mile widziana, bo przedłuży żywotność urządzenia, ale nie zapomnijmy o jego wymianie zgodnie ze wskazówkami producenta (średnio co 3-6 miesięcy, w zależności od modelu).

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Nie tylko nawilżanie

Omawiając nawilżacze powietrza dla dziecka, celowo nie wspominamy tu o większych, skomplikowanych urządzeniach, łączących funkcje nawilżacza czy oczyszczacza powietrza z jonizacją, bo jest to odrębny temat wymagający szczegółowego omówienia i zestawienia większej liczby cech.

Generalnie urządzenia te są duże, raczej kosztowne, za sprawą zaawansowanej technologii jonizacji i najlepiej sprawdzają się tam, gdzie istnieją wskazania do przeciwdziałania smogowi czy oczyszczania powietrza z alergenów. Przydają się zatem w sytuacji, gdy mamy w domu dzieci ze zdiagnozowaną alergią, astmą czy innymi przewlekłymi chorobami układu oddechowego.


Autorka: Ewa Łukasik – główna specjalistka ds. opiniowania wyrobów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka.

Konsultacja: Jolanta Wacławek – lekarz pediatra, Oddział Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka.

 

Oceń ten wpis!