Jaki gryzak dla dziecka wybrać?

Obecnie na rynku istnieje ogromny wybór gryzaków dla maluszków, najróżniejszego typu. Czym więc kierować się przy podejmowaniu decyzji, który będzie najlepszy dla naszego dziecka? Przede wszystkim musimy brać pod uwagę kwestie bezpieczeństwa zarówno jeśli chodzi o surowce, jak i konstrukcję produktu oraz higienę.

Jak wygląda dobry gryzak?

Gryzak nie powinien posiadać elementów, które mogą się oderwać lub odczepić, ze względu na ryzyko połknięcia. Powinien za to być przebadany przez niezależną jednostkę badawczą, która potwierdzi, że może być używany przez małe dzieci i nie został wyprodukowany z materiałów toksycznych. Dobry gryzak nie może posiadać ostrych krawędzi, nie może też być ciężki – w końcu trzymać go będą maleńkie rączki. Ważne, aby maluch swobodnie mógł włożyć go do buzi, bez obaw o ewentualne zadławienie.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Najodpowiedniejsze gryzaki to takie, które są bezpieczne chemicznie i spełniają swoje zadanie, czyli mechanicznie i termicznie złagodzą ból rozpulchnionych dziąseł. Pamiętajmy, aby każdy gryzak – po użyciu przez dziecko – dokładnie obejrzeć, jeszcze przed dezynfekcją, aby sprawdzić, czy nie został uszkodzony. Pierwsze ząbki malucha są bowiem bardzo ostre. Niestety, spora część żeli i środków farmakologicznych, przeznaczonych  do łagodzenia towarzyszących ząbkowaniu dolegliwości bólowych, nie zda egzaminu w mokrym środowisku buzi dziecka – zostaną przez malucha bardzo szybko zlizane.

Rodzaje gryzaków dla dzieci

W sklepach znajdziemy gryzaki gumowe, wypełnione wodą destylowaną. Są dobre do schładzania w lodówce – szczególnie, gdy maluch cierpi przy ząbkowaniu Do schładzania będą też idealne gryzaki wykonane z kauczuku. Niektóre posiadają specjalne otwory – z łatwością umieścimy w nich środek łagodzący, podawany bezpośrednio na dziąsła. Przy bolesnym ząbkowaniu pomogą też gryzaki materiałowe (tekstylne), przy czym trzeba je po każdym użyciu wygotować. Więcej o samym ząbkowaniu i sposobach łagodzenia jego przebiegu można znaleźć tutaj.

Kolejnym rodzajem gryzaków są te wykonane z drewna, najczęściej klonowego, posiadające naturalne właściwości antybakteryjne. Na drewnianej powierzchni bakterie się nie rozmnażają i neutralizowane są w ciągu kilku godzin.

Dodatkowe wyposażenie gryzaków

Wiele z nowoczesnych propozycji gryzaków, dostępnych w sprzedaży, posiada dodatkowe akcesoria, takie jak:

  • silikonowe wypustki, pełniące rolę masażera,
  • sensoryczne dodatki (najlepiej, aby dały się bezpiecznie odpinać),
  • zawieszki, dzięki którym możemy zabrać gryzak na spacer, bez obawy, że wypadnie dziecku z wózka.

Do zabawy

Najlepiej mieć oczywiście kilka gryzaków, o różnej fakturze i grubości. Nie zapominajmy o tym, że pełnią one także funkcję zabawki dla naszego maluszka i powinny być dla niego atrakcyjne. Dziecko bardzo chętnie dobierze samo swój ulubiony model.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty