Jak zadbać o higienę w otoczeniu noworodka i niemowlęcia?

Gdy w domu pojawia się noworodek, stoimy przed trudnym zadaniem. Organizm malucha nie wykształcił jeszcze wszystkich mechanizmów obronnych, jego układ immunologiczny jest niedojrzały, a skóra wyjątkowo delikatna. Musimy zadbać o nieskazitelną czystość, nie używając przy tym zbyt silnych detergentów. Jak temu sprostać?

Kłopotliwe tekstylia

 O praniu i prasowaniu ubrań, pościeli i kocyków naszych pociech już pisaliśmy wielokrotnie (ostatnio tutaj). Wymóg ten dotyczy również rzeczy zupełnie nowych, prosto ze sklepu, ponieważ po pierwsze, stanowią siedlisko licznych bakterii, a po drugie, są one często powleczone apreturą, który ma za zadanie poprawienie wyglądu ubrań oferowanych do sprzedaży. Ubranka, które wrócą z nami i maluchem ze szpitala, zaleca się przed dalszym użytkowaniem wyprać w temp. 90 st. C., ze względu na ryzyko związane z zakażeniami szpitalnymi.

Z uwagi na to, że nie wszystko nadaje się do prania w wysokiej temperaturze, zaś niektórych tekstyliów w ogóle nie da się wyprać, ani nawet wyprasować w tradycyjny sposób – powstaje pytanie, co z takimi rzeczami robić.

Siła w parze

Pomocną dłoń wyciąga do nas technologia, dzięki której mamy obecnie do dyspozycji coś więcej niż żelazko, czyli generator pary, inaczej zwany stacją parową. Zbiornik na wodę wyposażony w boiler doprowadza w takim urządzeniu gorącą parę pod dużym ciśnieniem za pomocą przewodu do stopy żelazka. Na rynku dostępne są generatory o różnych parametrach mocy, pojemności zbiornika na wodę, czasu nagrzewania, z dodatkowymi udogodnieniami typu automatyczne ustawianie temperatury stopy i poziomu pary, czy system zapobiegający kapaniu.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Dzięki dużej ilości pary, która pod ciśnieniem jest wtłaczana w głąb tkaniny, generator umożliwia szybsze i bardziej skuteczne prasowanie, w porównaniu z tradycyjnym żelazkiem parowym. Siła uderzenia w trakcie wyrzutu pary sprawia, że włókna tkanin zostają zmiękczone, przez co z łatwością są wyprasowane nawet najgrubsze i najbardziej oporne materiały, (np. zgnieciona kurtka, tkaniny lniane, czy zaprasowany rant pokrycia na kanapę).

Korzyści i możliwe zastosowania

Korzyści ze stosowania generatora pary jest o wiele więcej:

  • nie niszczy delikatnych tkanin,
  • nie wymaga używania deski do prasowania, która zajmuje dużo miejsca, a jej ciągłe rozkładanie i składanie również nie należy do przyjemności,
  • ubrania są idealnie wygładzone, nawet w trudno dostępnych miejscach, np. w okolicy guzików zapinanych z przodu kaftaników,
  • para usuwa niewypłukane resztki środków piorących, które mogłyby podrażniać wrażliwą skórę maluszka,
  • jest dobrym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ dezynfekuje tkaninę wyłącznie za pomocą pary,
  • doskonale nadaje się także do dezynfekcji i odświeżania materacyków, usuwając z nich roztocza,
  • uprasowane w ten sposób ubrania są gładkie i miękkie, bez używania płynów zmiękczających,
  • można używać go również do odświeżania takich dziecięcych sprzętów, jak: fotelik samochodowy, przytulanki, czy wózek, ponieważ wydobywana para, poza prostowaniem zagnieceń, usuwa również przykre zapachy potu, tłuszczu, czy tytoniu,
  • może pomóc młodej mamie również w czynnościach, przy których żelazko jest niewygodne w użyciu, jak np. prasowanie firanek, zasłonek, czy baldachimów.

Do tematu dbania o czystość i higienę powinniśmy podejść odpowiedzialnie, ponieważ wpływa to bezpośrednio na zdrowie i komfort maluszka. Korzystajmy przy tym zarówno ze wsparcia najbliższych, jak i z urządzeń, które ułatwią nam życie: pomogą ograniczyć czas poświęcany obowiązkom, na rzecz czasu, który możemy spędzić z najbliższymi.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty