Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z niepodważalnych zalet picia wody, jednak czasami trudno stosować je w praktyce. My, osoby dorosłe, popełniamy w tej kwestii grzech zaniechania, więc cóż dziwić się dzieciom? Niezależnie od wieku, łatwo przyzwyczajamy się do słodkich smaków, z których trudno nam potem zrezygnować. Jak więc wybrnąć z tej sytuacji? Jak sprawić, by dziecko piło wodę?

Ideał a rzeczywistość

Idealnie byłoby, gdyby nasz maluch od początku był pojony tylko i wyłącznie wodą. Trudno jednak zadbać o ten reżim. Babcie i ciocie, często w dobrej wierze – przekonane na podstawie reklam TV o zdrowym wyborze – kupują naszemu maluchowi soki, czy napoje. W praktyce, często nie mają one nic wspólnego ze zdrowiem, ale dziecku smakują. Dziecko, które rozsmakuje się w sokach i słodkich napojach, prawdopodobnie nie będzie zachwycone podaniem wody do picia.

Eksperci EPO w magazynie Dada&Rodzina

Jak zaprzyjaźnić naszą pociechę z wodą?

Oto praktyczne sposoby, po które warto sięgnąć, aby dziecko zaczęło chętniej wybierać do picia wodę.

  • Jeżeli nasz maluch stał się już smakoszem soków, najprostszą metodą odzwyczajania go będzie rozcieńczanie ich wodą. Zaczynamy od małej ilości i stopniowo ją zwiększamy. Czas takiego „odstawiania” jest uzależniony od indywidualnych preferencji dziecka. U niektórych dzieci można zacząć od rozcieńczania „pół na pół” i wówczas potrwa to dość krótko, u innych trzeba będzie zmieniać proporcje stopniowo i wówczas czas ten się wydłuży.
  • Woda, jak to woda, nie zachwyci dziecka jaskrawym kolorem, czy musującymi bąbelkami (powinna być niegazowana). Musimy więc zadbać o jej urozmaicenie. Możemy przygotować z dzieckiem kostki lodu w zabawnych kształtach, lub jeszcze lepiej, zalewając wodą foremki do lodu, umieścić wewnątrz owoce, takie jak maliny, pokrojone kawałki pomarańczy, czy cytryny. Taka kolorowa kostka lodu, będzie pięknie i ciekawie wyglądać w kubeczku. A ile przyjemności z jej przygotowania? Możemy również przygotować świeże dodatki, np. liście mięty, czy po prostu świeże owoce, które dodamy do wody tuż przed wypiciem. Dziecko mogąc samodzielnie o tym zdecydować poczuje się docenione.
  • Wybór kubka to sprawa niezwykle istotna. Z pewnością może zachęcić do częstszego sięgania po wodę. Duży wybór wzorów i kolorów na rynku sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Aby aparat mowy rozwijał się prawidłowo – dziecko po ukończeniu roku powinno pić z kubka, nie z butelki ze smoczkiem.
  • Zaangażujmy dziecko w wybór wody. Jeżeli pijemy butelkowaną, wspólnie wybierzmy ją w sklepie. Jeżeli decydujemy się na filtrowaną z dzbanka, może dziecko mogłoby go napełniać lub towarzyszyć nam przy tej czynności. Poczuje się za to odpowiedzialne.
  • Tłumaczmy i wyjaśniajmy maluchowi, dlaczego woda jest lepsza od soków i napojów. Zrozumienie istoty naszych intencji może okazać się pomocne.
  • Nagradzajmy i chwalmy za to, że nasz maluch wybiera wodę. Każdy lubi, gdy jego wysiłek jest doceniony.
  • Zadbajmy o to, aby woda była zawsze w zasięgu wzroku dziecka – żeby mogło w każdej chwili po nią sięgnąć lub zakomunikować, że chce pić.
  • Rzecz niebagatelna – dajmy dobry przykład. Dzieci nas obserwują i naśladują. Jeżeli zobaczą, że my również pijemy wodę, stracą argument sięgania po napoje słodzone. Jak zmotywujemy dziecko do picia wody, jeżeli sami będziemy pić colę?
  • W przypadku starszych dzieci, posiadających urządzenia typu smartfon, czy tablet, możemy zachęcić je poprzez ściągnięcie aplikacji przypominającej o konieczności napicia się wody, często w formie zabawnych obrazków, czy mini gier. Każdy rodzic wie, jak skutecznie nowoczesne technologie przyciągają nasze dzieci.

Jaka woda najlepsza?

Ważna jest przede wszystkim jakość i skład. Jeśli chodzi o wody butelkowane, nie każda nadaje się dla niemowląt i małych dzieci. Wybierajmy wody źródlane i naturalne wody mineralne – ale tylko te niskosodowe, niskozmineralizowane i średniozmineralizowane oraz niskosiarczanowe.

Małgorzata Więch
Małgorzata Więch
dr inż. - specjalista w zakresie żywienia, Zakład Żywienia, Instytut Matki i Dziecka

Wody niskosodowe i niskosiarczanowe to takie, w których ilość jonów sodu i siarczanowych nie przekracza 20 mg/l. Wody takie są polecane nie tylko do picia, lecz także do przygotowywania mleka modyfikowanego i potraw. Wodę butelkowaną należy przechowywać w suchym, chłodnym, zacienionym, wolnym od obcych zapachów miejscu. Po otwarciu butelki najlepiej spożyć wodę w ciągu 12 godzin, a wodę przechowywaną w lodówce w ciągu 48 godzin. Dziecko powinno pić wodę o temperaturze pokojowej. Woda w opakowaniach jednostkowych o pojemności nie większej niż 1,5 l. zapewnia szybkie zużycie wody i zmniejsza ryzyko jej zanieczyszczenia. Dzieciom do ukończenia 1. roku życia powinno się podawać do picia wodę po przegotowaniu.

Najlepszy wybór, zwłaszcza dla niemowląt i małych dzieci, to woda o zrównoważonym składzie mineralnym – tylko takie wody mają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka (znajdziesz je tutaj). Po więcej informacji o tym, jaka powinna być odpowiednia  dla dziecka woda, zajrzyj tutaj.

Do dzieła!

Wpojenie w nasze dzieci konieczności picia wody jest pewnym wyzwaniem dla rodziców, jednak rozmowa, świadomość i systematyczność, wraz z odrobiną zabawy i dobrym przykładem, może to znacznie ułatwić.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty