Jak zachęcić dziecko do dbania o zęby?

Każdemu rodzicowi zależy, by jego dziecko miało zdrowe zęby, jednak przekonanie pociechy do systematycznego dbania o nie może wydawać się nie lada wyzwaniem. Dzieci często traktują tę czynność jako przykry obowiązek, którego chciałyby za wszelką cenę uniknąć. Jak sprawić, by codzienna pielęgnacja uzębienia stała się przyjemnością?

Po pierwsze – dobry przykład

W kwestii dbania o zęby obowiązują dokładnie te same zasady, co w każdym innym aspekcie związanym z wychowaniem dzieci – rodzice powinni swoim zachowaniem dawać najmłodszym przykład właściwych praktyk. Jeśli chcemy, aby dziecko czytało książki, nic nie przysłuży się temu lepiej, niż widok czytających rodziców. Jeśli pragniemy wyrobić w dziecku dobry nawyk dbałości o higienę jamy ustnej – należy jak najwcześniej wprowadzić rytuał codziennego mycia zębów. Dziecko powinno towarzyszyć rodzicom w łazience; obserwować, jak myją zęby mama i tata, a także, co oczywiste, otrzymywać od nich pomoc podczas mycia mleczaków.

Im wcześniej, tym lepiej

Rodzice często pytają, kiedy zacząć przyzwyczajanie dziecka do higieny zębów. Prawda jest taka, że im wcześniej, tym lepiej. 

Barbara Obłoj
Barbara Obłoj
Dr n. med - lekarz stomatolog, ekspert Instytutu Matki i Dziecka, właściciel i dyrektor medyczny Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT w Warszawie.

Nawet u bezzębnych jeszcze niemowląt znakomicie sprawdza się podawanie do zabawy gumowej szczoteczki – tak, aby same wielokrotnie w ciągu dnia wkładały ją do buzi i dotykały gumowymi wypustkami dziąseł oraz podniebienia. To sprawi, że manewrowanie w ustach czymś podobnym do szczoteczki szybko wyda się dzieciom wygodne i naturalne. Należy pamiętać o tym, by szczoteczka-zabawka była zawsze czysta.

Mycie zębów jako dobra zabawa

Jak zachęcać maluchy do mycia zębów? Tu także obowiązuje identyczna reguła jak w innych procesach wychowawczych. Wokół mycia zębów dobrze jest zbudować pozytywną atmosferę: egzekwować tę czynność spokojnie i konsekwentnie, zaciekawić dzieci oraz pomóc im zrozumieć, po co się to robi. Bardzo dobrym pomysłem jest czytanie dziecku ilustrowanych bajek poświęconych myciu zębów. Warto używać kolorowych akcesoriów: ładnej szczoteczki, kubka, past smakowych, malutkiej klepsydry do mierzenia czasu mycia. Wszystko to sprawi, że rytuał mycia zębów zyska znamiona dobrej zabawy. 

Odrobina motywacji i kontroli

Można również wprowadzić system nagradzania (np. naklejkami) za prawidłowe mycie zębów, jak również kontroli, która przekona dzieci, że trzeba to robić starannie. W tym celu można wykorzystać płyn lub tabletki barwiące zęby. Zastosowane po szczotkowaniu, wykażą, czy zęby są dokładnie umyte, a dla dziecka mogą być formą rozrywki. Dzięki takiemu podejściu, dziecko przestanie postrzegać mycie zębów jako nudny obowiązek, a najlepszym prezentem będzie zdrowe uzębienie oraz trwałe nawyki higieny. 

Ucząc dzieci nowych czynności należy pamiętać, że wszystkie zmiany i lekcje należy wprowadzać powoli i cierpliwie. Złość i nadmierna kontrola nigdy nie będą dobrym nauczycielem, mogą jedynie zniechęcić dziecko do dbania o zęby. Towarzyszenie dziecku w poznawaniu świata, to przygoda, którą rodzice jeszcze przez długie lata wspominają z sentymentem.

W kolejnych tekstach na temat dbania o zęby u dzieci, podpowiemy, jak oswoić malucha z wizytami u dentysty i jak wybrać dobrą pastę do zębów.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty