Jak wyciszyć dziecko przed snem?

Gdy niemowlę nie chce spać, płacze i jest rozdrażnione, w głowach rodziców często pojawia się pytanie: jak wyciszyć dziecko przed snem? Czy szumiące zabawki dla niemowląt to zakup warty uwagi? A może istnieją skuteczniejsze sposoby na wyciszenie dziecka? 

Jak wyciszyć dziecko przed snem?

W ciągu pierwszych tygodni i miesięcy życia, maluch powoli oswaja się ze światem i bodźcami, które docierają do niego ze świata zewnętrznego. Noworodek  i niemowlę nie odróżnia dnia od nocy, nie wie, skąd się biorą wszystkie dźwięki i inne bodźce, które do niego docierają – szczególnie w pierwszych dniach życia. Właśnie dlatego, gdy u malucha pojawiają się kłopoty ze snem, wielu rodziców decyduje się na szumiące zabawki dla niemowląt. Zanim jednak kupi się tego typu gadżet, to warto wypróbować inne, bardziej naturalne metody uspokajania i wyciszania dziecka. Jak wyciszyć niemowlę ze snem przy pomocy naturalnych metod?

Jak wyciszyć niemowlę przed snem?

  • otul dziecko szczelnie kocykiem,
  • przytulaj je i mów łagodnie do niego,
  • kołysz dziecko,
  • wprowadź stały rytm dnia.

Szumiące zabawki czy warto?

Dla dorosłych zasypianie w ciszy jest naturalne jednak niemowlętom może sprawiać dużo problemów. Wszystko przez to, że w okresie prenatalnym do uszu malucha dochodzą różne dźwięki o niskiej częstotliwości (szum wód płodowych, bicie serca matki). Jeżeli otulanie, kołysanie i inne próby uspokojenia dziecka nie działają i zastanawiasz się jak wyciszyć dziecko przed snem, możesz spróbować użyć szumu, który zapewni noworodkowi poczucie bezpieczeństwa.

W sklepach jest pełno szumiących zabawek, które z powodzeniem pomagają w usypianiu noworodka. Należy jednak zachować umiar w ich stosowaniu wszystkie elektroniczne gadżety mają bowiem wpływ na rozwój malca. Mogą się jednak przydać w określonych sytuacjach w trudnym okresie  kolek czy ząbkowania, a także  przy tzw. przebodźcowaniu dziecka. Dzięki niej będziesz wiedziała jak wyciszyć niemowlę przed snem nawet w kryzysowych sytuacjach.

Wyciszanie dziecka szumiące zabawki

Jak wyciszyć niemowlę przed snem, gdy naturalne sposoby nie wystarczają? Najlepiej jest kupić szumiącą zabawkę do uspokajania dziecka, która ma regulowaną głośność szumu. Oprócz tego bezwzględnie należy trzymać taką zabawkę poza łóżkiem dziecięcym, żeby ograniczyć ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Trzymaj ją także z dala od głowy niemowlaka, w trosce o jego słuch.

Nie włączaj  również szumu przez kilka godzin bez przerwy wspomagaj się nim rzadko, przez maksymalnie 1,5 godziny dziennie lub dopóki dziecko nie zaśnie. Wiele zabawek ma wbudowane automatyczne wyłączniki. Pamiętaj, żeby nie rezygnować z naturalnych sposobów jak wyciszyć dziecko przed snem, a dopiero później sięgać po elektroniczne gadżety – tuląc i kołysząc maluszka tworzysz z nim silniejszą więź,, a nic nie daje niemowlakowi takiego poczucia bezpieczeństwa, jak bliskość rodziców.

Autor: ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty