Jak urządzić pokój dla niemowlęcia?

Urządzanie pokoju dziecięcego jest jednym z najbardziej lubianych przez przyszłych rodziców zajęć. Zanim jednak przystąpisz do działania, zastanów się, jakie rozwiązania będą dla Twojej rodziny najlepsze. Kiedy rodzice oczekują pierwszego dziecka, nie wiedzą jeszcze dokładnie, czego się spodziewać, co będzie istotnym, a co zupełnie zbędnym elementem wyposażenia pokoju dziecięcego. Najlepiej, jeśli po prostu pomyślisz o tym, jakie czynności będą przez Ciebie codziennie i wielokrotnie wykonywane w pokoju maleństwa. Dopiero po tym zastanów się jakich mebli, dodatków i akcesoriów będziesz potrzebować.

Jeśli nie masz pewności co do tego, co powinno znaleźć się w pokoju Twojego maleństwa, skorzystaj ze wsparcia ekspertów Instytutu Matki i Dziecka, którzy podpowiedzą Ci, jak go urządzić.

Jak powinien wyglądać pokój niemowlęcia i jakie elementy wyposażenia powinien zawierać?

  • pomalowane na jasny kolor ściany,
  • łóżeczko,
  • wygodny fotel,
  • komoda z ubrankami i kosmetykami do pielęgnacji dziecka,
  • lampka dająca delikatne światło.

Z dalszej części artykułu dowiesz się, dlaczego właśnie te elementy są tak ważne i nie może ich zabraknąć w pokoju Twojego maleństwa.

 

Razem czy oddzielnie?

To najważniejszy dylemat, który muszą rozstrzygnąć młodzi rodzice. Oba rozwiązania mają wady i zalety. Za pozostawieniem (w początkowym okresie) dziecka w sypialni rodziców przemawia przede wszystkim wygoda. Noworodki i niemowlęta często budzą się w nocy, trzeba je karmić i przewijać –  nawet co 1,5 godziny. Z tego właśnie powodu wielu rodziców początkowo stawia łóżeczko dziecka obok swojego. Inni decydują się z kolei na przyzwyczajanie nowego członka rodziny od małego do jego pokoju.  Zaletą tego rozwiązania jest to, że sypialnia rodziców wciąż pozostaje ich wspólną przestrzenią, co pozytywnie wpływa na relacje partnerskie. Wstawanie do śpiącego w drugim pokoju dziecka, może się jednak okazać dość uciążliwe i męczące.

Bez względu na to, na jaki wariant się zdecydujesz, pamiętaj, aby przygotować przestrzeń, w której będziecie przebywać z niemowlęciem w taki sposób, aby była funkcjonalna i bezpieczna dla Was i maleństwa.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Urządzając pokój czy kącik dla malucha, weźmy pod uwagę potrzeby dziecka i wygodę rodziców. Wiele lat doświadczenia w zakresie opiniowania sprawiło, że nasi eksperci zwracają szczególną uwagę  na bezpieczeństwo, funkcjonalność, wygodę i estetykę. Zachęcamy, żebyście podczas aranżowania pokoi dla swoich pociech brali pod uwagę te same aspekty. W ten sposób będziecie mogli mieć pewność, że Wasz maluszek dorasta w bezpiecznej i przyjaznej jego rozwojowi przestrzeni. Zbyt dużo elementów wyposażenia pokoju, jaskrawość barw czy nadmiar bodźców może  mieć wpływ na niedojrzały system nerwowy dziecka, a co za tym idzie negatywny wpływ na jego rozwój.

Jak urządzić pokój dla niemowlęcia w sypialni rodziców?

Nie wszyscy rodzice mają możliwość wygospodarowania dla malucha osobnego pokoju. W takim wypadku trzeba wykazać się nie lada sprytem i umiejętnością aranżowania przestrzeni. Na początku warto się zastanowić, jak powiększyć dostępną przestrzeń. Być może duże łóżko warto zamienić na rozkładaną kanapę, a niepraktyczny stolik pod telewizor zastąpić np. komodą z szufladami. W przypadku, kiedy nie ma możliwości urządzenia osobnego pokoju, warto zainwestować w meble wielofunkcyjne i składane, np. łóżeczko z szufladą na pościel, przewijak do zamontowania na ścianie. Możliwe do mocowania na ścianie sprzęty  warto powiesić w trwały sposób na ścianie, by nie zajmować niepotrzebnie przestrzeni. Można też rozważyć postawienie parawanu, aby oddzielić miejsce, w którym śpi dziecko od reszty pomieszczenia.

Od czego zacząć urządzanie pokoju?

Wszelkie prace remontowe najlepiej zacząć przed narodzinami dziecka, żeby maluch nie był narażony na zapach świeżo malowanych ścian czy lakieru do drewna. Podczas wyboru środków do odnawiania pokoju najlepiej zapytaj sprzedawcę o atesty farb i lakierów, z przeznaczeniem do pokoju dziecięcego. Dzięki temu będziesz  mieć pewność, że zakupione przez Ciebie produkty są bezpieczne dla Twojego maleństwa.  Zarówno podłoga, jak i ściany pokoju dziecięcego powinny być trwałe i łatwozmywalne: okres niemowlęcy minie szybko, a dzieci mają nieograniczone pokłady kreatywności.

 

Kolejna ważna decyzja to wybór kolorystyki pokoju. Na rynku jest dużo tapet w kolorowe wzory. Pamiętajmy jednak, że o ile niemowlęciu wszystko jedno, czy ma tapetę w misie, czy serduszka, to przedszkolakowi może już się ona mniej podobać. Jeśli więc nie planujemy szybko kolejnego remontu, lepiej zdecydować się na stonowane kolory ścian i na przykład naklejki, które można łatwo zdjąć ze ściany, kiedy się znudzą. Nie wybieraj też zbyt ciemnych i intensywnych barw – mogą one męczyć wzrok Twojego dziecka i dodatkowo zaciemniać wnętrze.

 

Co powinno znaleźć się w pokoju dla niemowlęcia?

Podczas urządzania dziecięcego kącika zastanów się nad tym, jakie czynności będziesz w nim wykonywać. Najważniejsze z nich to przewijanie i karmienie.  Pod tym kątem planuj zakup mebli i akcesoriów oraz aranżację przestrzeni. Najważniejszym elementem pokoju dla Twojego dziecka jest w początkowym okresie jego życia łóżeczko. To właśnie w nim maleństwo będzie spędzało większość czasu. O tym, jak wybrać najlepszy materac i łóżeczko przeczytasz w osobnym artykule, a tymczasem zastanówmy się, jakie inne elementy powinny się znaleźć w pokoju niemowlęcia.

 

Wygodny fotel, na którym można tulić i karmić dziecko to nieobowiązkowy, ale ważny element wyposażenia pokoiku dziecięcego. Ma to znaczenie, szczególnie kiedy mama planuje karmić piersią: często karmienia trwają długo i wygodny fotel jest bardzo ważny z powodu dobrego podparcia kręgosłupa mamy i możliwości lepszego przystawiania dziecka do piersi. Przy okazji warto pomyśleć o stoliku obok fotela, aby móc położyć tam coś do picia, książkę czy telefon. Nawet jeśli będziesz preferować karmienie w pozycji leżącej, miejsce do siedzenia w pokoju także może okazać się przydatne.

 

Kolejnym ważnym elementem jest przewijak lub komoda z blatem do przewijania. Rzeczy, z których będziesz korzystać najczęściej, takie  jak kosmetyki do przewijania, pieluchy i ubranka powinny być w zasięgu ręki. Zastanów się, gdzie je ustawisz, bo nie możesz nawet na chwilę odejść od przewijaka, jeżeli leży na nim dziecko. Postaraj się też znaleźć już miejsce na pierwsze zabawki i książeczki. Rozważ zakup nowych/dodatkowych mebli, jeśli ciężko wygospodarować miejsce w tych, które masz. Na pewno przyda się także miejsce na kosmetyki i niezbędne rzeczy. Wszystkie szafy i regały należy przymocować do ściany, by nie przewróciły się na raczkującego czy chodzącego malucha. Eksperci Instytutu Matki i Dziecka ostrzegają, że około 40% wypadków z udziałem dzieci zdarza się w ich własnych domach, dlatego właśnie funkcjonalne i bezpieczne zagospodarowanie  przestrzeni mieszkania jest tak ważne.

 

Jeśli chodzi o oświetlenie pokoju, to poza lampą oświetlającą całe pomieszczenie, przyda się również dająca stonowane światło lampka nocna z żółtym światłem. Przyda się do usypiania, nocnego karmienia i wykonywania wszelkich czynności w nocy.

Jakie normy powinny spełniać meble dla dzieci?

Meble do pokoju niemowlęcego powinny spełniać wymagania norm europejskich, m.in.  w zakresie wytrzymałościowym, chemicznym i konstrukcyjnym. Zwracamy na to szczególną uwagę podczas prowadzenia wszelkich prac opiniodawczych. Dla każdego elementu mebli do pokoju dziecięcego obowiązuje inna norma, wg której wykonany produkt gwarantuje bezpieczeństwo użytkownikom. Pod względem chemicznym, czyli bezpieczeństwa użytych klejów, farb i lakierów meble dziecięce powinny spełniać wymogi normy zabawkowej PN-EN 71, co gwarantuje, że są bezpieczne dla dzieci m.in. w zakresie migracji pierwiastków, w tym metali ciężkich czy występowania szkodliwego dla systemu nerwowego formaldehydu. W zakresie wytrzymałości obowiązuje norma PN-EN 1725. Producenci nie mają jednak obowiązku zamieszczania tych informacji na opakowaniach produktów czy w ofercie handlowej, warto więc pytać sprzedawców, czy meble zostały przebadane przez niezależne laboratorium i posiadają certyfikat międzynarodowej jednostki certyfikującej np. w Polsce PCA lub niemiecki TUV oraz SGS. Wyroby bezpieczne, sprawdzone przez tzw. niezależną trzecią stronę, oznakowane są znakiem zgodności, właściwym dla danej jednostki.

Nie warto przesadzać z zabawkami: to najczęściej kupowany prezent, więc na pewno wkrótce pokój się nimi zapełni.

 

Autor: Ewa Łukasik Główny Specjalista ds. Opiniowania Wyrobów Użytkowych, Dział Ocen, Instytut Matki i Dziecka

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty