Jak przygotować dzieci do świąt?

W grudniu, a czasem nawet wcześniej, zaczyna się gorączka świątecznych przygotowań. Nadzieje i oczekiwania – zarówno nasze, jak i naszych pociech – nakręca przekaz płynący z reklam i świątecznych dekoracji w sklepach. Chcemy wypaść jak najlepiej – pięknie ubrać choinkę, wspaniale udekorować dom, przygotować pyszne potrawy, ofiarować i dostać idealne prezenty. 

Spirala oczekiwań

Im bliżej  świąt, tym więcej oczekiwań – zarówno ze strony rodziców, jak i dzieci, którym ogólnie panująca atmosfera, w tym również nasze zniecierpliwienie, zdenerwowanie i rozdrażnienie, bardzo się udziela.  

Justyna Cieślińska
Justyna Cieślińska
Psycholog pracujący w Instytucie Matki i Dziecka

Zarówno podczas przygotowań, jak i w czasie świątecznych spotkań (rodzinnych i nie tylko) łatwo o przestymulowanie – sprzyja temu nadmiar bodźców, nowe, czasem nietypowe sytuacje i zachowania oraz kontakt z obcymi, rzadko widywanymi członkami rodziny, czy dalszymi znajomymi.

 

Przygotowania ważniejsze niż święta

Czas oczekiwania i przygotowań do świąt jest bardzo ważny – właściwie nawet ważniejszy niż same święta, ponieważ to, co zrobimy w tym okresie, można w większym stopniu zaplanować i kontrolować. Warto jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem, nazywając po kolei, co będzie się działo, opisując świąteczne tradycje i rytuały. Wspólną zabawą, rozbudowującą dziecięcą wyobraźnię, może stać się przygotowanie kolacji wigilijnej najpierw dla lalek lub pluszaków naszego malucha. Ułatwimy mu w ten sposób odnalezienie swojej roli w procesie przygotowań. Posłuchajmy również, co ono samo ma do powiedzenia, co myśli i czuje – nasza pociecha może przecież odbierać święta zupełnie inaczej niż my.

Zaangażowanie przez zadanie

Zadbajmy, aby nasza pociecha uczestniczyła w przygotowaniach świątecznych oraz wiedziała, co, kiedy i dlaczego się odbywa. Najlepiej – w zależności od predyspozycji i chęci – zaproponować dziecku konkretne zadania do wykonania, oczywiście dostosowane do jego wieku i możliwości. Już kilkumiesięczne dziecko chętnie obserwuje i naśladuje czynności domowe wykonywane przez opiekunów. Maluch będzie aktywnie zaangażowany w sensoryczne zabawy z mąką, przesypywanie fasoli z jednej miseczki do drugiej. Zabawę tego rodzaju możemy  zorganizować również z użyciem innych produktów sypkich – w miarę usprawnienia się ruchów ręki (ryż, soczewica, kasza itp.). Dziecko w wieku przedszkolnym będzie czerpało radość np. z wykonania kartek świątecznych jako podarunków dla bliskich. Ważnym elementem wieczoru wigilijnego może stać się także występ naszej pociechy lub rodzeństwa: dzieci wspólnie mogą przygotować się do wykonania pięknej kolędy lub wyrecytować tekst ulubionej pastorałki.

W ten sposób dziecko będzie miało swoją rolę do spełnienia, przez co bardziej zaangażuje się w przygotowania. Spróbujmy zachęcić je do ofiarowania innym w prezencie z okazji świąt swojego czasu i wysiłku – odwiedzin u babci czy dziadka, podarowania własnoręcznie wykonanych ozdób choinkowych itp.   

Bliskość w czasie świąt

Gwiazdka to jedna z tych okazji w roku, kiedy cała rodzina przebywa razem w domu, kiedy wspólnie dąży do wykreowania świątecznej atmosfery. Pamiętajmy, że w tym szczególnym czasie zdarzają się czasem trudne momenty – również dlatego, że rodzina otwiera się na wzajemne potrzeby, pojawia się przestrzeń do poruszania różnych tematów, np. związanych z planami na przyszły rok. 

Justyna Cieślińska
Justyna Cieślińska
Psycholog pracujący w Instytucie Matki i Dziecka

W czasie świąt starajmy się wspólnie z dzieckiem przeżywać to, co się wokół dzieje – pozwalając jednocześnie, żeby nasza pociecha mogła samodzielnie zmierzyć się z nowymi sytuacjami, takimi jak kontakt z nieznajomymi, składanie życzeń, śpiewanie kolęd czy rozpakowywanie prezentów. Obserwujmy rozwój wydarzeń wokół dziecka, wspierajmy je poprzez swoją obecność i zaangażowanie, a także przychodźmy z pomocą, gdy dziecko zasygnalizuje taką potrzebę.

Dla młodszych dzieci bardzo stresująca może być chociażby chwila wręczania prezentów przez św. Mikołaja – zdarza się, że jego niecodzienny strój i zachowanie wywołują nie tylko chęć poznania i ciekawość, ale czasem także onieśmielenie dziecka. Jeśli w czasie świąt pojawią się jakiekolwiek trudne emocje, pomóżmy dziecku je nazwać, żeby łatwiej można było je „oswoić” i rozładować. 

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty