Jak korzystać z pieluch?

Przewijanie dziecka to jeden z najbardziej stresujących momentów dla świeżo upieczonych rodziców. Pod znakiem zapytania staje wówczas nie tylko odpowiedni wybór pieluch, ale i częstotliwość ich zmieniania. Jakie pieluchy jednorazowe będą odpowiednie? Jak używać pieluch? Wątpliwości w tym zakresie rozwiewają eksperci Instytutu Matki i Dziecka, którzy podpowiedzą Ci, jak korzystać z pieluch.

Poznaj podstawowe zasady:

  • Dobierz rozmiar pieluszki do wagi dziecka,
  • Zmieniaj pieluszkę maksymalnie co 3 godziny,
  • Zabezpieczaj skórę przed podrażnieniami,
  • Jeśli pieluszki powodują reakcję alergiczną u dziecka – zastosuj  inne.

Jak używać pieluch jednorazowych?

W początkowym okresie rozwoju skóra niemowlęcia jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na podrażnienia. Dlatego też istotne jest, aby maluchom ważącym do 6 kilogramów, mieszczącym się w rozmiarach newborn i mini, zmieniać pieluchę maksymalnie co 3 godziny, a noworodkom – nawet co godzinę. Częste przewijanie dziecka zapobiegnie bowiem podrażnieniom skóry, zapaleniu odpieluszkowemu, reakcjom alergicznym czy też zapaleniom pęcherza moczowego.

Zmiana pieluchy w dzień i w nocy

Częstotliwość zmiany pieluchy dla dzieci za dnia i w nocy różni się z kilku powodów. Pierwszym z nich jest nocne dokarmianie niemowląt, które powoduje częstsze załatwianie przez nie potrzeb fizjologicznych, a co za tym idzie – częstsze przewijanie. W przypadku karmienia piersią ważnym elementem jest regularne sprawdzanie czystości pieluszki, gdyż może się w niej znajdować stolec podrażniający skórę dziecka, na początku nawet w każdej.
Pamiętaj, że choć współczesne pieluchy jednorazowe skutecznie oddzielają wilgotną powierzchnię od skóry dziecka, to ze względu na ciepło i wysoką wilgotność, są także bardzo sprzyjającym środowiskiem do rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Zastanawiając się nad wyborem pieluch jednorazowych dla dziecka, warto korzystać z doświadczeń znajomych, rodziny w tym zakresie, ale nie powinna być to jedyna wytyczna. Każde dziecko reaguje inaczej na określone marki pieluch. Dlatego należy na początek zaopatrzyć się w najmniejsze opakowanie i w razie reakcji uczuleniowych skorzystać z innego typu. Ważne cechy pieluszek jednorazowych to ich miękkość, dobra chłonność i odporność na przemieszczanie zmoczonego wkładu w trakcie użytkowania. Nade wszystko jednak pielucha nie powinna podrażniać skóry dziecka.

Pieluchy na noc dla dzieci

Nawet, gdy dziecko dorasta i nie wymaga już tak częstego przewijania, jak na początku, nie możesz dopuścić do tego, aby spało całą noc w tej samej pieluszce. Jest to niehigieniczne i może powodować odparzenia na skórze niemowlęcia, z których bardzo łatwo dochodzi do różnego rodzaju zakażeń o podłożu grzybiczym i bakteryjnym.

Zapobieganie przed odparzeniami u dzieci

Po każdej zmianie pieluchy dla dzieci dokładnie umyj, a następnie osusz pupę niemowlęcia, przykładając delikatnie do jego skóry bawełniany ręcznik. Zanim jednak ponownie założysz dziecku pieluszkę, niezwykle ważne jest staranne zabezpieczenie jego skóry silnie natłuszczającym preparatem. Dzięki temu jego pupa będzie przez cały czas odpowiednio nawilżona. Jeśli widoczne są zaczerwienienia najlepiej użyj kremu zawierającego tlenek cynku, który pomoże je złagodzić i zminimalizuje ryzyko ich występowania w przyszłości.

Odpowiednia higiena oraz stosowanie kremów nawilżających i maści, to jedna z podstawowych metod zapobiegania odparzeniom. Niemniej istotne jest zapewnienie okolicom intymnym dziecka dopływu powietrza. Dlatego regularne zmiany pieluch powinno się uzupełniać o leżakowanie z gołą pupą, podczas którego ciało malucha odpocznie i się dotleni. Aby jednak móc sobie na to pozwolić, musisz zadbać o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu. Jeśli będzie zbyt niska lub zbyt wysoka, dziecko może się przeziębić. Cyrkulacja powietrza nie powinna zachodzić jednak jedynie wówczas, gdy dziecko odpoczywa bez pieluszki, lecz także, gdy ma ją na sobie.

Podczas zapinania sprawdź, czy między pieluchę a ciało dziecka można swobodnie włożyć dwa palce. Jeśli tak, masz pewność, że została założona prawidłowo. Z czasem, gdy dziecko rośnie, zmienia się także wytrzymałość jego pęcherza, a skóra nie będzie tak podatna na odparzenia. Warto wprowadzić wówczas trening czystości, który pomoże mu nauczyć się samodzielnego załatwiania potrzeb fizjologicznych. Proces taki warto rozpoczynać, gdy dziecko ma około 24 miesięcy, jednocześnie nie przymuszać i nie zrażać dziecka, bo sprawą indywidualną jest gotowość poszczególnych maluchów do tych czynności.

Zmiana pieluszek na pieluchomajtki

Pierwsze lata życia dziecka to etap ciągłej nauki, podczas której poznaje otaczający świat i siebie. Jedną z czynności, którą powinno opanować już w drugim roku życia, jest korzystanie z nocnika. Każde dziecko rozwija się w innym tempie, dlatego też nie można jednoznacznie określić momentu, w którym opanuje tę umiejętność. Istnieją jednakże pewne symptomy, które mówią nam, że jest to dobry moment na rozpoczęcie treningu czystości.

Pieluchy wielorazowe – jak używać?

Dziecko staje się coraz bardziej świadome swoich potrzeb, mówi o nich, a także próbuje samodzielnie zdjąć pieluszkę. Wówczas warto zamienić jednorazowe pieluchy na pieluchy wielorazowe, które można swobodnie zdejmować przed skorzystaniem z nocnika i podciągać po załatwieniu potrzeby. Nauka korzystania z nocnika wymaga nie tylko cierpliwości z Twojej strony, ale i prawidłowego podejścia do tematu. Jeśli dziecko nie będzie zestresowane tą czynnością, to z czasem coraz rzadziej będzie załatwiać się w pieluszkę, aż w końcu nie będzie potrzebowało jej już wcale.


Autor: Ewa Łukasik, Główny Specjalista ds. Opiniowania Wyrobów Użytkowych, Dział Ocen, Instytut Matki i Dziecka

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty