Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka?

Dziecko rozpoczyna naukę chodzenia? Coraz chętniej stawia pierwsze kroki? Najwyższy czas pomyśleć o obuwiu dla niego! Jaki rozmiar buta dla dziecka będzie odpowiedni na początek? Czy należy kupować buty o większym rozmiarze, czy raczej dopasowane?

Dlaczego odpowiedni rozmiar buta dla dziecka jest tak ważny?

Dopasowanie obuwia dla malca to nie lada wyzwanie, jednak ważne jest, by proces ten wykonać prawidłowo. Dlaczego? Buty mają ogromny wpływ na rozwój stopy maluszka! Źle dopasowany rozmiar może powodować ból, napięcie mięśniowe, a z czasem nawet deformację stópki. Wybierając więc obuwie dla dziecka, warto wziąć pod uwagę nie tylko wygodę, ale także zdrowie maluszka.

Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka?

Jaki rozmiar buta dla dziecka będzie najlepszy? Dobór obuwia może się wydawać trudnym zadaniem, istnieją jednak dwa sposoby na prawidłowy wybór rozmiaru:

  • na tzw. patyczek – polega na przyłożeniu i przycięciu patyczka na długość dziecięcej stopy i włożeniu go do bucika,
  • obrysowanie stopy na kartce i przyłożenie wyciętego rysunku do wkładki z buta.

W ten sposób możemy sprawdzić rozmiar buta dla dziecka 8-miesięcznego, 9-miesięcznego, czy nawet rocznego. Jednak metody te należy traktować jako wstępną selekcję wymiarów. Bardzo ważne jest, by dziecko przymierzyło buty w wybranych rozmiarach. Jak zrobić to skutecznie?

Niestety, mierzenie całych butów nie zda tutaj egzaminu, ponieważ maluch nie jest w stanie określić, czy rozmiar buta jest dla niego odpowiedni, czy nie. W tym przypadku przyda się tu wyjmowana wkładka – poprzez przyłożenie do niej stopy dziecka można sprawdzić, czy but jest za duży, za mały, czy w sam raz. 

Co więcej, niektóre sklepy z obuwiem dla dzieci oferują sprawdzenie rozmiaru za pomocą  przyrządów do mierzenia stóp i określania numeru buta. By precyzyjnie dobrać rozmiar buta dla dziecka, jeden z producentów stworzył wzorniki z odkrytym przodem – dzięki czemu dokładnie widać w nich ułożenie palców. Dlatego warto pytać sprzedawców o dostępne udogodnienia  przy sprawdzaniu rozmiaru buta u dziecka.

O ile większe powinny być buty dla dziecka?

Rozmiaru butów dla dziecka nie należy dopasowywać co do milimetra. Wiadomo, że maluch intensywnie rozwija się i rośnie — jego stopy także. Dlatego warto zostawić kilka milimetrów zapasu.

Co zrobić, gdy nierealne jest przymierzenie buta w sklepie? Należy obrysować stopę dziecka na kartce, zmierzyć długość w jego najdalszych punktach (czyli od pięty do czubka najdłuższego palca) i doliczyć ok. 5 mm do wyniku. Na szczęście wiele sklepów oferuje zwroty zakupionego towaru, z czego możemy skorzystać w razie złego doboru obuwia.

Autor: Zespół epozytywnaopinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty