Jak dbać o zęby w ciąży?

Ciąża to stan szczególny i nie da się ukryć, że wiele spraw w życiu kobiety w tym okresie przebiega inaczej niż zwykle. Pojawia się pytanie, czy w ciąży należy zmienić zasady higieny jamy ustnej, czy może jest to tylko sprytny zabieg marketingowy producentów past i akcesoriów dentystycznych? Jeśli spodziewasz się dziecka lub planujesz ciążę, koniecznie przeczytaj nasz stomatologiczny poradnik.

Mdłości – zmora przyszłej mamy

Mdłości to ciążowy temat rzeka. Cierpi na nie mnóstwo kobiet, a wywołać je może właściwie wszystko – nie tylko miętowy smak pasty do zębów, ale nawet… samo szczotkowanie! Oczywiście, zaniechanie lub ograniczenie dbałości o zęby pod pretekstem mdłości to bardzo zły pomysł.

W zestawie zaleceń organizacji Alliance for a Cavity Free Future, opracowanych dla kobiet w ciąży, radzi się szczotkowanie zębów pastą z fluorem dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Jeśli wystąpią wymioty, nudności lub refluks, można przepłukać usta wodą lub roztworem sody oczyszczonej (łyżeczka na szklankę) i przesunąć mycie zębów o pół godziny, by ograniczyć ryzyko erozji szkliwa.

Do higieny jamy ustnej w czasie ciąży można stosować preparaty uwalniające fluor. Poza pastą do zębów mogą być to bezalkoholowe roztwory 0,02% fluorku sodu (dwa razy dziennie) lub 0,05% (raz dziennie). W II i III trymestrze ciąży możemy też używać chlorheksydyny. Usta należy płukać co dzień bezalkoholowym roztworem o stężeniu 0,12%.

Co jeszcze można zrobić? Warto spróbować innych past. Może nudności nie będzie wywoływać pasta owocowa albo ziołowa? Reakcja na pewne smaki i zapachy to sprawa indywidualna, warto więc znaleźć produkt, który będzie nam odpowiadał.

Ratunku! Moje dziąsła krwawią!

Obrzęk, zaczerwienienie, zwiększona tkliwość… oraz czerwona strużka w umywalce po każdym myciu lub nitkowaniu? To objawy zapalenia dziąseł, na które cierpi ponad połowa ciężarnych.

Stan zapalny dziąseł jest spowodowany zwiększonym przepływem krwi do jamy ustnej oraz wyższym poziomem progesteronu. Sprawia on, że dziąsła stają się bardziej podatne na działanie bakterii w płytce nazębnej. W przypadku zapalenia, nie należy zaprzestawać dbania o higienę. Lepiej jest myć zęby dłużej, za to bardzo delikatnie. Można również płukać dziąsła naparem z szałwii lub rumianku, które działają łagodząco i obkurczająco.

Ważne jest także czyszczenie powierzchni stycznych zębów nicią dentystyczną. Wiele pacjentek ma opory przed umieszczaniem nici zbyt głęboko – w czasie ciąży dziąsła często krwawią, a to tym bardziej odstrasza nas przed „drażnieniem” ich nicią – niestety, takie myślenie to błędne koło. Jeśli w kieszonkach przyzębowych pod dziąsłami pozostaną resztki pokarmu, przysporzymy cierpiącym dziąsłom jeszcze więcej kłopotów. Pamiętajmy, że na usunięcie podpowierzchniowych resztek nie ma innej metody – nie pomoże płukanie, ani szczotkowanie.

A może tak… wybielić sobie uśmiech?

Z tym poczekajmy. Większość stomatologów stwierdza jednogłośnie, że ciąża to nie najlepszy czas na zabiegi wybielające. Wpływ stosowanych do wybielania preparatów na płód nie jest dokładnie znany, dlatego lepiej nie podejmować tego ryzyka.

Zęby w czasie ciąży strasznie się psują!

Może po prostu odłożyć leczenie zębów na potem? To zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Udowodniono już, że próchnica, kamień nazębny czy choroby przyzębia mogą być pośrednią przyczyną niskiej masy urodzeniowej noworodka, a także wywoływać przedwczesne skurcze. Próchnica zwiększa też ryzyko zakażenia w trakcie porodu i tuż po nim.

Co ważne – podczas wizyty u stomatologa, koniecznie uprzedźmy go o tym, że jesteśmy w ciąży – to pomoże mu dobrać odpowiednie leczenie. I pamiętajmy: leczenie stomatologiczne może z powodzeniem być prowadzone w całym okresie ciąży, a zatem, przyszłe mamy, koniec z wymówkami – warto również w tym czasie dbać o piękny uśmiech i zdrowe zęby!

Autor: Dr n. med. Barbara Obłoj, lekarz stomatolog, ekspert Instytutu Matki i Dziecka, właściciel i dyrektor medyczny Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT w Warszawie.

Oceń ten wpis!