Jak często przewijać dziecko?

Gdy w domu pojawia się malutkie dziecko, zmiana pieluszki staje się – obok karmienia – najczęściej wykonywaną przy nim czynnością. W jakich odstępach czasu należy przewijać noworodka, niemowlę i starszą pociechę? Poniżej podpowiadamy, jakich zasad warto przestrzegać.

Dlaczego częstość przewijania jest ważna?

Im młodsze dziecko, tym jego skóra jest bardziej wrażliwa i delikatna, co czyni ją podatną na podrażnienia.  Drażniąco może działać choćby amoniak zawarty w moczu, zwłaszcza jeśli kontakt z mokrą zawartością pieluszki, w warunkach ograniczonego dostępu powietrza,  potrwa dłużej.

Częste przewijanie zapobiega nie tylko podrażnieniom, reakcjom alergicznym, czy odpieluszkowemu zapaleniu skóry, ale również stanom zapalnym w  układzie  moczowym.

Im młodsze, tym częściej

Niezależnie od tego, czy używamy pieluch jednorazowych czy wielorazowych (więcej o korzystaniu z różnych rodzajów pieluch można znaleźć tutaj), częstotliwość przewijania zależy przede wszystkim od wieku malucha, choć wpływa na nią również rodzaj pokarmu i tryb karmienia.

Najmłodsze dzieci załatwiają się bardzo często. Noworodkom trzeba zmieniać pieluszkę nie rzadziej niż co godzinę, zaś niemowlętom ważącym do 6 kg – nie rzadziej niż co 3 godziny. Jeśli maluszek często budzi się na karmienie, sprawdzajmy, czy nie trzeba go przewinąć – za każdym razem, jak skończy jeść. W okresie, gdy niemowlę jest karmione wyłącznie mlekiem, może siusiać nawet co kilkanaście minut, ponieważ płynny pokarm sprawia, że mocz jest bardzo rozwodniony.

Przy karmieniu piersią, zwłaszcza na początku, podrażnienia skóry może powodować również  stolec dziecka. Z kolei maluch karmiony w nocy będzie częściej załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, co również wiąże się z koniecznością częstszego przewijania.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Nie zapominajmy o zapewnieniu okolicom intymnym dziecka dopływu powietrza. Regularne, dostosowane do wieku, pór karmienia i rytmu dobowego malucha zmiany pieluch to nie wszystko. Powinniśmy stworzyć mu również warunki do leżakowania z gołą pupą – dzięki niemu skóra naszej pociechy przewietrzy się i odpocznie. Niezbędne jest przy tym utrzymanie właściwej temperatury w mieszkaniu.

Nocny dylemat

Gdy dziecko dorasta i nie wymaga już tak częstego przewijania, jak na początku, stajemy często przed dylematem: czy w nocy zmieniać mu pieluszkę, budząc go ze snu, czy raczej pozwolić mu spać. Warto obserwować zwyczaje malucha i reagować na bieżąco. Jeżeli brudna pieluszka z rana jest regułą, nie dopuszczajmy do takich sytuacji – wilgoć i wysoka temperatura to idealne warunki rozwoju dla wywołujących zakażenia drobnoustrojów.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Wszystko, co warto wiedzieć o dziecięcych pieluszkach, wraz z omówieniem plusów i minusów różnych typów pieluch, można znaleźć tutaj.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty