Jak chronić dziecko przed słońcem?

Jak długo maluch może przebywać na słońcu? Jaka ochrona dzieci przed słońcem będzie skuteczna? Przedstawiamy poradnik, z którego dowiecie się, jak zabezpieczyć pociechę przed promieniami słonecznymi w samochodzie, na spacerze oraz jakie produkty wybrać, aby zapobiec oparzeniom słonecznym. Dlaczego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie dziecka przed nadmiernym opalaniem? Skóra niemowląt jest bardzo wrażliwa na działanie promieni UV, ponieważ dopiero “uczy się” mechanizmów, które ochronią dziecko przed skutkami kontaktu ze słońcem. Dlatego do trzeciego roku życia powinniśmy szczególnie dbać o skórę malucha w słoneczne dni i zapewnić mu maksymalną ochronę przed słońcem.

Dlaczego ochrona dzieci przed słońcem jest istotna?

Dlaczego należy chronić skórę dziecka przed słońcem? Chodzi tu głównie o promieniowanie UVA i UVB, które ma niekorzystny wpływ na komórki skóry i może doprowadzić do raka skóry, czyli czerniaka. Pamiętajmy, że dziecięca skóra jest znacznie cieńsza od skóry dorosłego, dlatego bywa bardziej narażona na czynniki zewnętrzne, takie jak promienie słoneczne.

Jak chronić przed słońcem dziecko na spacerze?

Najprostszym sposobem na ochronę dziecka przed słońcem jest… unikanie spacerów. Lepiej nie wychodzić z maluchem na słońce w godzinach, gdy operuje ono najmocniej, czyli między 10 a 17, zwłaszcza latem. Jeśli w tym czasie wychodzisz z dzieckiem z domu, na spacery wybieraj zacienione alejki i gęste parki.

Niemowlęta w gondolach, ale także maluchy w spacerówkach, w słoneczne dni powinny być osłaniane parasolką. Jest to znacznie lepszy sposób niż rozłożona budka gondoli, ponieważ oprócz cienia parasolka zapewnia również przepływ powietrza, co jest niezwykle ważne w gorące dni.

Pamiętajmy też o posmarowaniu odsłoniętych części ciała dziecka, które narażone są na kontakt ze słońcem (rączki, nóżki, buzia), kremem ochronnym dla dzieci.

Jak chronić przed słońcem dziecko w podróży?

Ochrona dziecka przed słońcem w podróży jest niezwykle ważna. Wbrew pozorom w samochodzie maluszek również narażony jest na promieniowanie UVA, które przenika przez szyby. Nawet w pochmurny dzień może dojść do oparzenia słonecznego, gdyż wtedy również dociera do nas promieniowanie UV. Dla ochrony skóry dziecka warto stosować przeciwsłoneczne nakładki na szyby, które zniwelują promienie słoneczne do minimum, a także smarować odsłonięte części ciała  kremem ochronnym dla dzieci.

Jak jeszcze można chronić dziecko przed słońcem?

Ważnym elementem ochrony dziecka przed słońcem jest wybór odpowiedniego ubranka z filtrem UV (ze wskaźnikiem UPF – ultraviolet protection factor). Uszyte są ze specjalnego włókna odbijającego promieniowanie. Ponadto lepiej ochronią przed słońcem tkaniny o gęstszym splocie oraz w jasnych kolorach – ciemne kolory ubrań absorbują promienie słoneczne bardziej niż jasne, które je odbijają.

Aby skutecznie chronić dziecko przed słońcem, konieczne jest nakrycie głowy z szerokim daszkiem na całą twarz. Zaleca się także noszenie przez dzieci dobrze przylegających okularów przeciwsłonecznych, które dodatkowo zabezpieczą wzrok przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Ważne, aby szkła miały odpowiednią ochronę przed UV oraz zabarwienie – wbrew pozorom, od szkieł ciemnych lepsze będą te w kolorze żółtym lub pomarańczowym.

Autor: Zespół epozytywnaopinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty