Głowa na słońcu, czyli bez nakrycia ani rusz

O tym, jak ważna jest ochrona przed szkodliwymi skutkami słońca, pisaliśmy już wielokrotnie (ostatnio tutaj), ale temat pozostaje aktualny co roku, zwłaszcza latem. Szczególnie powinniśmy zadbać o najmłodszych członków rodziny, których niedojrzały organizm jest bardziej niż w przypadku dorosłych narażony na niebezpieczeństwo.

Jak długo na słońcu?

Najważniejsze, o czym powinniśmy pamiętać, to czas, jaki  możemy bezpiecznie spędzić z dzieckiem na otwartym słońcu. Fani kąpieli słonecznych mogą być niepocieszeni, ponieważ niemowlę do ukończenia pół roku w ogóle nie powinno przebywać na otwartym słońcu. U starszych niemowląt i dzieci kontakt z promieniami słonecznymi nie powinien trwać zbyt długo w upalne dni, gdy temperatura powietrza przekracza 25-27 st. C, lepiej korzystać ze słońca rano lub późnym popołudniem. Unikanie bezpośredniego nasłonecznienia nie zwalnia nas z konieczności zabezpieczenia skóry dziecka i zadbania o właściwą odzież – przede wszystkim nakrycie głowy, które chroni przed udarem słonecznym.

Ryzyko udaru słonecznego

Duże, bezpośrednie nasłonecznieniu – przede wszystkim głowy oraz karku – może wywołać udar słoneczny (rodzaj udaru cieplnego, czyli przegrzania organizmu). Działanie promieni słonecznych na skórę głowy prowadzi do przekrwienia opon mózgowych i mózgu. Małe dzieci są narażone na ryzyko udaru słonecznego bardziej niż dorośli, ze względu na cienką skórę głowy oraz nie w pełni wykształcone mechanizmy termoregulacyjne. Główne objawy udaru słonecznego u dzieci to:

  • bóle i zawroty głowy,
  • wycieńczenie, apatyczność,
  • dreszcze,
  • brak potliwości,
  • zapadnięcie oczu i ciemiączka,
  • zahamowane oddawanie moczu,
  • wymioty,
  • zwiotczenie mięśni,
  • utrata przytomności.

Należy w takiej sytuacji dążyć do szybkiego schłodzenia dziecka np. okładami ze zmoczonych chłodną wodą ręczników i niezwłocznie wezwać pogotowie, ponieważ jest to stan zagrożenia życia.

Co na głowę dla dziecka?

Ochrona głowy jest zatem przy słonecznej pogodzie dziecku niezbędna. Nakrycie głowy nie może być zbyt grube, aby nie przyczyniać się do większego przegrzania. Powinno być wykonane z naturalnego, przewiewnego materiału, najlepiej w jasnych kolorach. Może być to czapka z daszkiem, kaszkiet, czy kapelusz.  W przypadku młodszych pociech e sprawdzić się model z wiązaniem dziecko tak szybko go nie zgubi. Jeżeli zdecydujemy się na czapkę z daszkiem,  wybierzmy wariant, posiadający doszytą warstwę materiału w celu ochrony karku i uszu przed promieniowaniem słonecznym. Ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem są czapki, czy inna odzież posiadająca filtry UV dla dzieci najczęściej SPF 30 i SPF 50. To dobre rozwiązanie, szczególnie nad morzem, gdzie dziecko jest większym stopniu narażone na promieniowanie słoneczne.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

W ofercie letnich nakryć głowy dla dzieci przeważają modele materiałowe i słomkowe (z włókna papierowego). Wybierając taki produkt, warto go najpierw dziecku przymierzyć, aby dopasować go do kształtu i wielkości głowy. Czapka czy kapelusz nie może uciskać, ani uwierać – zbyt ciasne nakrycie głowy wzmaga potliwość. Czapki zwykle mają doszyty z tyłu pasek umożliwiający regulację obwodu. Zarówno rondo kapelusza, jak i daszek czapki powinny być na tyle duże, aby ocieniać twarz dziecka. Dobre jakościowo nakrycia głowy dla dzieci można poznać po starannym wykończeniu – zmiękczonych i przykrytych dodatkową warstwą materiału szwach wewnętrznych (nie drażnią skóry), trwale przyszytych elementach i ozdobach (bez możliwości oderwania). Jak w przypadku wszystkich tekstyliów dla dzieci, istotne jest bezpieczeństwo chemiczne użytych surowców nie mogą drażnić wrażliwej skóry, ani błon śluzowych.  

Spędzając czas w plenerze, nad morzem i nie tylko, można również  zaopatrzyć się w namiot ochronny, który w bardzo prosty sposób rozłożymy np. na piasku.  Nasze dziecko będzie mogło w nim odpocząć i schronić się przed słońcem.  Zadbajmy, aby wypoczynek podczas słonecznej pogody był dla niego bezpieczny.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

 

 

 

 

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty