Fotelik tyłem do kierunku jazdy – co warto wiedzieć? - ePozytywna Opinia

Fotelik tyłem do kierunku jazdy – co warto wiedzieć?

Nie wiesz, jaki fotelik wybrać? Fotelik tyłem do kierunku jazdy, czy raczej przodem? Czy fotelik RWF jest bezpieczniejszy niż model FWF? Dowiedz się, co warto wiedzieć o fotelikach RWF!

Fotelik RWF – bezpieczniejszy niż FWF?

Fotelik RWF (ang. Rear Way Facing) to model montowany tyłem do kierunku jazdy. Rozwiązanie to zalecane jest dzieciom nawet do 6. roku życia. Dlaczego tak długo? To proste – ustawienie fotelika na tylnej kanapie tyłem do kierunku jazdy to w razie  zderzenia najbezpieczniejsze rozwiązanie dla dziecka. Doskonale obrazują to testy zderzeniowe – podczas kolizji fotelik absorbuje siłę uderzenia i przesuwa się do przodu – dziecko przewożone w foteliku typu RWF wciskane jest w fotelik, co zapewnia mu bezpieczeństwo.

W foteliku FWF (ang. Forwar Way Facing), czyli modelu montowanym przodem do kierunku jazdy, siła działa na dziecko, pasy zaciskają się na nim, mogąc uszkodzić niewykształcony jeszcze układ kostny czy narządy wewnętrzne. Podczas zderzenia następuje mocne szarpnięcie szyi, na uszkodzenie narażony jest niewykształcony do końca kręgosłup.

Tak długo, jak tylko można, przewoź swoje dziecko w foteliku samochodowym zamontowanym tyłem do kierunku jazdy!

Uwaga! Fotelik RWF nie może być zamontowany na przednim siedzeniu przy włączonych poduszkach powietrznych! Najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka to środek tylnej kanapy.

Jaki fotelik tyłem do kierunku jazdy wybrać?

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, kupując fotelik RWF dla swojego dziecka? Weź pod uwagę poniższe parametry:

  • dopasowanie do wagi, wzrostu i wieku dziecka,
  • system mocowania dobrany do Twojego samochodu (np. z ISOFIX),
  • wysoka ocena w testach zderzeniowych (4 lub 5),
  • łatwość codziennej obsługi.

Pamiętaj! Nie kupuj fotelików z drugiej ręki! Używane (lub stare) foteliki do jazdy tyłem mogą mieć mikrouszkodzenia, które podczas zderzenia zadecydują o bezpieczeństwie Twojego dziecka. Nie ryzykuj, wybieraj produkty nowe, pochodzące od sprawdzonych producentów, chyba że używany fotelik pochodzi z zaufanego źródła.

zespół epozytywnaopinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty