Emolienty jako kosmetyki – jak wybrać i kiedy stosować?

Pojęcie emolientu przez wiele lat było stosowane w odniesieniu do składnika kosmetyku mającego określone działanie (pisaliśmy o tym tutaj). Ostatnio jednak o wiele częściej mianem emolientów określa się produkty kosmetyczne, czyli gotowe preparaty, zawierające w swoim składzie substancje o właściwościach emoliencyjnych. Kosmetyki tego typu przeznaczone są do pielęgnacji skóry – natłuszczania, nawilżania, jak również mycia twarzy i/lub ciała.

Brak regulacji

Sęk w tym, że – podobnie jak w przypadku dermokosmetyków i kosmeceutyków – próżno szukać obiektywnej, powszechnie obowiązującej, czy ogólnie akceptowanej definicji tak rozumianego emolientu. Brak również jakichkolwiek regulacji czy wytycznych w tym zakresie – producent może pod tym szyldem wprowadzić na rynek dowolny kosmetyk (tym bardziej, że praktycznie każdy ma swoim składzie jakąś substancję emoliencyjną).

Emolienty na rynku

Emolientami bywają nazywane preparaty, co do których producenci deklarują większą niż przeciętna zawartość substancji tłuszczowych, chroniących skórę przed utratą wody. Mogą to być balsamy, kremy, emulsje, mleczka oraz kosmetyki myjące, takie jak emulsje i olejki do kąpieli, szampony, żele pod prysznic.  Specyfiki oferowane pod szyldem emolientów, często dostępne w sieciach aptecznych, w założeniu przeznaczone są do skóry problematycznej, wymagającej intensywniejszej i bardziej specjalistycznej pielęgnacji – suchej, wrażliwej, a zwłaszcza atopowej. Warto jednak weryfikować deklaracje producentów i  szukać bardziej obiektywnego potwierdzenia właściwości danego kosmetyku, takich jak atesty i certyfikaty jednostek badawczych, wydawane na podstawie wyników rzetelnie przeprowadzonych badań.

Ewa Kamińska
Ewa Kamińska
farmakolog, główny ekspert w zakresie opiniowania m.in. kosmetyków i środków do prania w Instytucie Matki i Dziecka

Z punktu widzenia idealnego działania kosmetyków oferowanych pod nazwą emolientów najlepiej, gdy zawierają one substancje o właściwościach emoliencyjnych w połączeniu  z humektantami (wiążącymi i zatrzymującymi wodę w skórze). Dzięki temu składniki lipofilowe i hydrofilowe uzupełniają się, zapobiegając suchości skóry.

Korzyści ze stosowania emolientów

Odpowiednio dobrane i właściwie stosowane kosmetyki emoliencyjne pomagają zarówno w leczeniu atopowego zapalenia skóry, jak w profilaktyce tego schorzenia – zwłaszcza u najmłodszych.

Wyniki badań przeprowadzonych w ciągu ostatniej dekady – z udziałem nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci – potwierdzają bezpieczeństwo i skuteczność działania takich preparatów na skórę atopową. Co więcej, ich stosowanie, o ile jest systematyczne, skutkuje zmniejszeniem zapotrzebowania na stosowane miejscowo glikokortykosteroidy, czyli maści i kremy sterydowe. Tym samym możliwe jest ograniczenie działań niepożądanych wywoływanych przez te leki.

Przy regularnym stosowaniu kosmetyków przeznaczonych do skóry atopowej u dzieci, można złagodzić jeden z najbardziej dokuczliwych objawów AZS, czyli świąd skóry.

Jeżeli zaś chodzi o profilaktykę, to – według wyników najnowszych badań –  zapobiegawcze stosowanie preparatów emoliencyjnych u noworodków obciążonych ryzykiem wystąpienia AZS zmniejsza to ryzyko nawet o połowę.

Autor: ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty