Drewno w otoczeniu dziecka

Drewno to naturalny, trwały i ponadczasowy surowiec, który ma mnóstwo zastosowań. W ciągu ostatnich lat, dzięki modzie na naturalność, ekologię, rozwiązania zgodne z naturą, drewna używa się w zasadzie do wszystkiego, poczynając od drewnianych elementów wykończeniowych do pokoju dziecka – takich,  jak podłogi, poprzez tradycyjne meble, aż po zabawki, czy inne akcesoria (np. gryzaki). Zacznijmy od elementów wystroju i mebli na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Drewniana podłoga

Jeżeli mamy możliwość urządzenia pokoju dziecięcego od podstaw, ponieważ np. zmieniamy lokum lub planujemy generalny remont, warto pomyśleć o drewnianej podłodze. Drewno jest ciepłe i przyjemne w dotyku – zdecydowanie bardziej niż np. panele laminowane (drewnopochodne).

Podłoga w pokoju malucha powinna być wytrzymała (odporna na ścieranie), łatwa do czyszczenia, ale przede wszystkim bezpieczna dotyczy to również lakieru, ew. innej powłoki zabezpieczającej drewno.

Meble z drewna

Dziecięce meble z drewna, zwłaszcza łóżeczka i kołyski, komody, szafy, krzesełka, kojce czy skrzynie do przechowywania zabawek, od dawna cieszą się popularnością. Drewniane łóżeczko niemowlęce ze szczebelkami to już klasyka (o tym, jak wybrać pierwsze łóżeczko, pisaliśmy tutaj), podobnie jak komoda z przewijakiem (zalety i wady różnych rodzajów przewijaków omówiliśmy tutaj). Łóżeczka z drewna bywają dostępne są również w wersji dostawnej do łóżka rodziców.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Drewno użyte do produkcji mebli powinno być odpowiedniej jakości – sezonowane, bez śladów zgnilizny, sęków, uszkodzeń przez szkodniki. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo chemiczne użytych farb, lakierów czy klejów (ich opary nie mogą działać drażniąco na dziecięcy układ oddechowy).

W przypadku mebli dla niemowląt i dzieci, istotna jest stabilna konstrukcja i staranne wykonanie. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na:

  • gładkie, wyszlifowane powierzchnie
  • zaokrąglone kanty (bez ostrych krawędzi)
  • trwały sposób łączenia poszczególnych elementów.

Nie zawsze łatwo samodzielnie sprawdzić, czy dziecięcy mebel został wykonany zgodnie z  obowiązującymi normami (które określają takie szczegóły, jak np. rozstaw szczebelków w niemowlęcym łóżeczku). Spełnienie tych wymogów jest jednym z warunków wydania pozytywnej opinii Instytutu Matki i Dziecka.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Już wkrótce przyjrzymy się drewnianym zabawkom i innym akcesoriom dla maluchów wykonanym z tego surowca.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty