Dlaczego nie warto przegrzewać dziecka? - ePozytywna Opinia

Dlaczego nie warto przegrzewać dziecka?

Poruszając temat przegrzewania dziecka, nie sposób nie wspomnieć o krążącej w sieci anegdocie, że polskie dziecko w Wielkiej Brytanii czy Skandynawii poznajemy po tym, że ma na głowie czapeczkę. W istocie, odwiedzając wspomniane kraje, dziwimy się często, że nawet kilkumiesięczne niemowlęta, przy dość ostrym i silnym wietrze i temperaturze w okolicach 10-15 st. Celsjusza, przebywają na zewnątrz bez nakrycia głowy. U nas to przecież nie do pomyślenia. 

O wadach przegrzewania dzieci

W naszym kraju panuje powszechne przekonanie, że opatulenie dziecka z każdej strony, niezależnie od pogody, jest wyrazem troski o to dziecko, zapobiegając wychłodzeniu, przeziębieniu i innym infekcjom dróg oddechowych. W rzeczywistości bywa jednak odwrotnie. 

Alicja Karney
Alicja Karney
Dr n. med. – pediatra, Kierownik Oddziału Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka

Przegrzewanie może mieć bardzo negatywne skutki:

  • obniża odporność dziecka;
  • powoduje ospałość, zły humor, marudzenie, płaczliwość;
  • jest przyczyną występowania potówek;
  • może prowadzić do udaru cieplnego, stwarzając niebezpieczeństwo dla życia dziecka;
  • zaburza zdolność do termoregulacji;
  • przegrzane, spocone dziecko jest bardziej narażone na choroby;
  • może prowadzić do nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt.

Zalecane temperatury powietrza w domu

Zrozumiałe jest, że rodzice chcą otoczyć nowonarodzone maleństwo jak najlepszą opieką i chronić przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Przyjście na świat oznacza przecież całkowitą zmianę środowiska życia – z wilgotnego i ciepłego na suche i zdecydowanie chłodniejsze. W pierwszym miesiącu życia ośrodek termoregulacji dopiero się wykształca, trzeba więc w tym okresie maluchowi pomóc, stąd na salach szpitalnych i oddziałach noworodkowych tak wysokie temperatury. Po kilku dniach jednak, gdy jesteśmy już z dzieckiem w domu, nie podnośmy temperatury do 25-26 stopni, powinna ona w dzień oscylować wokół 21-22 stopni Celsjusza, zaś w nocy poniżej 20 stopni – zaleca się wręcz, aby było to 18-19 stopni.

Odpowiednia wilgotność 

Oprócz zapewnienia właściwej temperatury w pomieszczeniu, w którym małe dziecko przebywa, zadbajmy również, by powietrze było odpowiednio nawilżone. Wilgotność w domu powinna oscylować między 40 a 60%. Gdy jest zbyt niska, co często zdarza się w okresie zimy, gdy grzeją kaloryfery, powoduje wysuszenie śluzówki w nosie lub w gardle, co zwiększa podatność na infekcje (np. katar, zapalenie gardła). Z kolei przy zbyt dużej wilgotności łatwiej rozwijają się roztocza, które mogą wywoływać u dzieci reakcje alergiczne. 

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Wkrótce podpowiemy, w jaki sposób ubrać malucha do snu, zabawy, czy na spacer, aby nie dopuścić do przegrzania.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty