Czy w ciąży można podróżować samolotem?

Latanie samolotem jest najbezpieczniejszym rodzajem transportu – nie trzeba nikogo do tego przekonywać. Dostępność cen  i liczba połączeń sprawiają, że często i chętnie korzystamy z połączeń lotniczych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Wielogodzinna podróż samochodem, szczególnie uciążliwa dla kobiet w ciąży, blado wypada w porównaniu z np. godzinnym lotem krajowym. Wybór samolotu jest wówczas bardzo kuszący. Wielu przyszłym mamom zapala się jednak czerwona lampka i w głowie kołacze się pytanie: czy na pewno w ciąży mogę latać samolotem? Postaramy się na nie odpowiedzieć.

 

Względy medyczne i subiektywne

Generalna zasada jest taka, że jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i nie występują żadne powikłania, nie ma przeciwwskazań do lotów samolotem.  

Katarzyna Opuchlik
Katarzyna Opuchlik
ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka

Obawy dotyczące latania samolotem w ciąży sprowadzają się głównie do trzech zagadnień. Mowa tu o: – potencjalnym wpływie względnego niedotlenienia płodu, spowodowanego obniżonym ciśnieniem parcjalnym tlenu w kabinie, – szkodliwym działaniu promieniowania jonizującego na rozwój płodu oraz – zwiększonym ryzyku chorób zatorowo-zakrzepowych. Wykazano, że spadek stężenia tlenu w trakcie pojedynczego lotu jest tak nieznaczny, iż nie ma wpływu na przebieg prawidłowo rozwijającej się ciąży. W przypadku promieniowania jonizującego nie ma możliwości dokładnego oszacowania dawki, na jaką narażony jest płód podczas lotu, ale w wyliczeniach teoretycznych jest ona minimalna i bez znaczenia dla zdrowia ciężarnej i płodu. Nie udowodniono również związku pomiędzy podróżami samolotem, a większą częstością występowania wad wrodzonych u płodu. Ryzyko zakrzepicy natomiast uzależnione jest od innych czynników predysponujących oraz od czasu trwania lotu. Uważa się, że lot trwający do 4 godzin w przypadku ciąży fizjologicznej, bez dodatkowych czynników ryzyka zakrzepicy, nie stanowi zagrożenia dla jej przebiegu. Loty dłuższe niż 4 godziny wiążą się z nieznacznie podwyższonym ryzykiem zakrzepicy. W ramach profilaktyki konieczne jest odpowiednie nawodnienie, jakakolwiek, nawet niewielka aktywność ruchowa (np. spacer po pokładzie samolotu) oraz sporadyczne napinanie mięśni łydek (co usprawnia krążenie żylne).

 

Badania dowodzą, że różnica ciśnienia, czy spadek wilgotności powietrza, nie wpływają negatywnie na prawidłowo rozwijającą się ciążę. Niewielkie promieniowanie jonizujące również nie stanowi zagrożenia dla ciężarnej i nie zwiększa ryzyka przedwczesnego porodu.  .

Czynnikiem, który mógłby nas odwieść od podróży samolotem na początku ciąży jest… złe samopoczucie. Mdłości czy senność, które utrudniają codzienne funkcjonowanie przyszłym mamom, będą zapewne towarzyszyć im również w samolocie.

Objawy te, oczywiście nieprzyjemne, nie są jednak medycznym przeciwwskazaniem do podróży. Indywidualną kwestią pozostaje zatem to, czy przyszła mama musi odbyć podróż w tym konkretnym terminie, czy może ją przełożyć o kilka tygodni.

 

Drugi trymestr najlepszy

Zdecydowana większość przyszłych mam uważa drugi trymestr ciąży za najlepszy okres w ciągu dziewięciu miesięcy oczekiwania na maleństwo. Dolegliwości wczesnej ciąży  mamy już za sobą, a brzuch nie jest jeszcze tak duży, aby przeszkadzał w poruszaniu się. Parcie na pęcherz również staje się mniej dokuczliwe. Z tych właśnie względów jest to najlepszy czas na podróż samolotem. 

O czym warto więc pamiętać, aby ta podróż była bezpieczna, a nasze samopoczucie dobre?

Oto kilka wskazówek:

  • Bezwzględna zasada: poinformuj lekarza prowadzącego ciążę o planowanej podróży.
  • Już przed wejściem na pokład samolotu możemy sobie ułatwić podróż i poinformować obsługę lotniska o ciąży, prawdopodobnie nie będziemy musiały wówczas stać w kolejce np. do bramek bezpieczeństwa. Ważna uwaga: obecnie używane bramki magnetyczne są bezpieczne dla rozwijającego się dziecka, ale jeżeli chcemy ich uniknąć, możemy poddać się tradycyjnej kontroli. Możemy również wykupić opcję pierwszeństwa wejścia na pokład.
  • Na podróż wybierzmy luźne, wygodne ubrania z naturalnych materiałów.
  • Pamiętajmy o tym, aby podczas podróży pić dużo wody. W ciąży zapotrzebowanie na nią wzrasta. Przydatna może również być woda termalna, która w trudnych warunkach przyjemnie nawilży i schłodzi twarz.
  • Zrezygnujmy z gazowanych napojów.
  • W samolocie, jeżeli mamy taką możliwość, wybierzmy miejsce przy przejściu, po pierwsze po to, aby wychodzenie do toalety nie było problemem, po drugie – aby móc wstać, rozprostować nogi, wykonać delikatne ćwiczenia. Siedzenie podczas długiego lotu w jednej pozycji może sprzyjać powstawaniu opuchlizny i zakrzepów. Pamiętajmy, aby nie siadać przy wyjściu ewakuacyjnym!
  • Ciąża nie zwalnia z zapinania pasów w samolocie, możemy poprosić o pomoc stewardessę, która je odpowiednio wyreguluje.

 

 

Im bliżej porodu, tym więcej ograniczeń

Jeżeli okaże się, że musimy lecieć samolotem  w trzecim trymestrze i lekarz prowadzący ciążę wyrazi na to zgodę, należy sprawdzić na stronie internetowej przewoźnika lotniczego, jakie dana linia ma wymogi odnośnie wieku ciąży. Niektóre linie pozwalają na podróż samolotem kobietom do 34 tygodnia, inne do 36, a jeszcze inne do 37 tygodnia ciąży pojedynczej. W przypadku ciąży mnogiej jest to o 2 do 4 tygodni mniej. 

Od około 28 tygodnia musimy pamiętać o zaświadczeniu od lekarza, zapewniającym przewoźnika o bezpieczeństwie takiej podróży. Najlepiej, gdyby było przetłumaczone na język angielski. Powinno być wydane 7 do 14 dni przed planowanym lotem – termin ten również należy potwierdzić u przewoźnika, ponieważ linie lotnicze mają swoje wewnętrzne przepisy w tym zakresie. Niektóre linie lotnicze mają gotowe do pobrania druki – warto to wcześniej sprawdzić. Dokument ten będzie potrzebny już podczas odprawy, bez niego możemy nie zostać wpuszczone na pokład samolotu.

 

Ważne dokumenty

Poza zaświadczeniem, w podróż zabieramy oczywiście całą ciążową dokumentację medyczną. Warto również – dla własnego komfortu psychicznego – zorientować się przed wylotem, gdzie na miejscu zlokalizowany jest najbliższy szpital. Jeżeli wybieramy się za granicę, możemy rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych posiada taką ofertę.

 

Krótsze dystanse bez egzotyki

Pamiętajmy również o tym, aby w miarę możliwości, nawet w II trymestrze ciąży, nie wybierać zbyt długich lotów, najlepiej takie do 3-4 godzin. Oczywiście ostateczna decyzja należy do Was, ale zdecydowanie odradzamy w tym czasie egzotyczne wycieczki. Radykalna zmiana klimatu, stref czasowych, konieczność przyjęcia dodatkowych szczepień, czy też zupełnie inna dieta, to atrakcje, z których radzimy zrezygnować w okresie ciąży. 

Katarzyna Opuchlik
Katarzyna Opuchlik
ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka

Okazjonalne loty samolotem nie są przeciwskazane w niepowikłanej ciąży, ale zawsze wymagają konsultacji z lekarzem prowadzącym. W przypadku lotów częstych, odbywanych na przykład zawodowo, decyzję o kontynuacji pracy w takiej formie podejmuje się indywidualnie, uwzględniając wszystkie czynniki mające znaczenie dla konkretnej pacjentki i jej dziecka. W ciąży powikłanej chorobami przewlekłymi u matki, zaburzeniami rozwoju płodu, czy nieprawidłowościami łożyska, decyzję o możliwości odbycia lotu samolotem, jak również innych podróży powinno się uzależnić od opinii lekarza prowadzącego.

 

Podsumowując: jeżeli występuje konieczność, czy też potrzeba udania się w podróż samolotem w okresie ciąży, nie obawiajmy się tego nadmiernie. 

Pamiętajmy o niezbędnych kwestiach formalnych, uzależnionych od etapu ciąży, ale przede wszystkim słuchajmy naszego lekarza prowadzącego – on najlepiej oceni nasz stan zdrowia i możliwości fizyczne w danym momencie.

 

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

 

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty