Czy Twoje dziecko już siedzi?

Gdy nasza pociecha zbliża się powoli do 6. miesiąca życia, zewsząd zaczynamy słyszeć pytanie: czy ona/on już siedzi? Zadają je zarówno osoby z najbliższego otoczenia, jak ciocie, czy babcie, ale także koleżanki i koledzy również posiadający małe dzieci. O ile tym pierwszym można wybaczyć, bo prezentują nieco inne spojrzenie na wychowanie dzieci, o tyle pytania ze strony innych rodziców maluchów mogą zaskakiwać.

Kiedy i jakie umiejętności u niemowlaka?

W ciągu ostatnich kilku lat w mediach społecznościowych, na blogach, itp. miejscach w sieci, nie wspominając już o literaturze fachowej, pełno jest informacji o tym, jakich czynności w danym okresie życia niemowlęcia możemy się spodziewać. Zwykle źródła te zaznaczają, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, choć oczywiście są widełki czasowe, które sugerują, kiedy mniej więcej pewne umiejętności powinny się pojawić – aby dać rodzicom możliwość skonsultowania się ze specjalistą, jeżeli zaobserwują sytuację znacznie odbiegającą od normy.

Jak kształtuje się prawidłowy rozwój ruchowy niemowlęcia (do momentu samodzielnego siadania), pokazujemy poniżej.

Infografika - rozwój ruchowy niemowlęcia

Zdaniem specjalistów

Pierwsze próby siadania dzieci mogą podejmować między 5-7 miesiącem życia. Podkreślamy – po pierwsze, mogą (a nie muszą), a po drugie, chodzi o początki, a nie opanowanie tej umiejętności w pełni! Wszystko zależy od predyspozycji maluszka – niektóre dzieci będą przymierzać się do siadania wcześniej, inne później.

Nic na siłę, bo można zaszkodzić

Widzimy więc wyraźnie, że zakres wiekowy dla poszczególnych czynności, które wykonuje dziecko, jest dość szeroki. Najlepszym wyjściem dla rodziców będzie więc …spokojne czekanie i wspomaganie rozwoju dziecka, ale nie starym zwyczajem naszych mam i babć, polegającym na sadzaniu „na siłę” i podpieraniu poduszkami. Taka praktyka może maluchowi tylko zaszkodzić, sprzyja bowiem przyjmowaniu nieprawidłowej postawy w pozycji siedzącej, z  zaokrąglonymi plecami, zgarbionymi ramionami i głową wysuniętą do przodu. Paradoksalnie, zamiast cokolwiek przyspieszyć, sadzanie dziecka „na siłę” może opóźnić opanowanie umiejętności samodzielnego siadania. Dajmy zatem naszemu maluchowi czas na rozwój w swoim rytmie.

Może się zdarzyć tak, że usiądzie w 8. czy 9. miesiącu życia i będzie to również prawidłowe. Według niektórych badaczy rozwoju ruchowego dziecka, samodzielne siadanie może pojawić się nawet jeszcze później. Ważne, by maluch sam przyjmował tę pozycję i potrafił ją zmienić.

Najpierw na brzuszku

Rodzice doskonale wiedzą, że bardzo korzystne dla rozwoju niemowlęcia jest leżenie na brzuszku, kładźmy więc naszego malca jak najczęściej na macie, bawmy się z nim, to najlepsze wspomaganie jego rozwoju.

Alicja Karney
Alicja Karney
Dr n. med. – pediatra, Kierownik Oddziału Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka

Pamiętajmy, że ze względu na ryzyko wystąpienie SIDS (zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej) nie powinniśmy pozostawiać noworodków i młodszych niemowląt leżących czy śpiących na brzuszku bez opieki, zwłaszcza do ukończenia czwartego miesiąca życia Kładąc dziecko na brzuszku, zadbajmy, aby leżało na twardym podłożu, a nie miękkim materacu, bez poduszek, czy kocyków.

Ostrożnie z przesiadką do spacerówki

Bądźmy również ostrożni w kwestii zmiany wózka z gondoli na spacerówkę. Bywa to trudne, ale dopóki niemowlę nie potrafi samodzielnie siadać, nie powinno jeździć w wózku spacerowym (pisaliśmy o tym tutaj).

Kiedy do specjalisty?

Jeżeli jednak coś w rozwoju malucha nas niepokoi, ewentualnie po ukończeniu 10. miesiąca życia w dalszym ciągu nie siada on samodzielnie, warto wybrać się do lekarza, aby zbadał dziecko i doradził co należy robić, a w razie konieczności zalecił leczenie.

Dziecko siedzi i co dalej?

Gdy już malec sam usiądzie, to prawdopodobnie w niedługim czasie zacznie raczkować, a to oznacza wycieczki po całym domu, konieczność zadbania o bezpieczeństwo i pracę nad naszą kondycją, bo nagle okaże się, że są w naszym domu zakątki, które nasz mały podróżnik z lubością będzie się udawał.

A dopóki ten moment nie nadejdzie, pamiętajmy, że półroczne dziecko nie musi samodzielnie siedzieć! Nie dajmy się zatem terroryzować temu poglądowi.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty