Czy można używać repelentów w aerozolu? - ePozytywna Opinia

Czy można używać repelentów w aerozolu?

Środki ochrony przed kleszczami, komarami i meszkami to preparaty, które dostępne są w różnej formie – na rynku można znaleźć m.in. repelenty w aerozolu. Czy można je stosować bez ograniczeń wiekowych? Czy repelenty w aerozolu są bezpieczne? Jak skutecznie zabezpieczyć się przed ukąszeniami? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Co to są repelenty?

Zastanawiasz się, czym są repelenty? Repelenty to preparaty działające odstraszająco na komary, kleszcze oraz meszki. Dostępne są w różnej formie, np.:

  • kremu,
  • żelu,
  • aerozolu (spray),
  • nasączonych chusteczek, plastrów czy opasek.

Preparaty odstraszające różnią się także składem. Za najskuteczniejsze uważa się repelenty zawierające DEET, tych jednak absolutnie nie należy stosować u dzieci poniżej drugiego roku życia, a najlepiej wstrzymać się z ich użyciem jeszcze przez kolejne 10 lat (aż dziecko ukończy  12 lat). Nowszy repelent – ikarydyna – może być stosowany po ukończeniu przez dziecko 3 lat, z kolei uważany za najbezpieczniejszy dla dzieci IR3535 dopuszczalny jest do użycia w przypadku maluchów, które skończyły 12 miesięcy.

Instytut Matki i Dziecka odradza stosowanie szeroko polecanych olejków eterycznych u dzieci do lat 3 i kobiet ciężarnych – to związki wysoce alergogenne, których skuteczność jest zdecydowanie niższa niż wspomnianych wyżej preparatów.

Repelenty w aerozolu – czy są bezpieczne?

Repelenty w aerozolu nie są polecane dla dzieci – zawierają alkohol, przeważnie denaturowany, który nie tylko podrażnia delikatną skórę malucha, ale może także przenikać do krwi. Aby zapewnić dzieciom ochronę przed kleszczami, komarami, a także meszkami, bezpieczniej jest po prostu unikać miejsc, w których występuje duże ryzyko ukąszenia i stosować zabezpieczenia w postaci moskitiery na wózek czy odpowiedniej odzieży. Jeśli już trzeba użyć repelentu, stanowczo odradzamy preparaty w formie aerozolu – dużo lepiej sprawdzą się środki w formie delikatnego kremu, które są bezpieczniejsze i pozwalają na precyzyjną aplikację.

Ze względu na skład repelentów i związane z tym ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, zaleca się unikanie stosowania repelentów u najmłodszych dzieci, a także kobiet w ciąży.

Autor: Zespół epozytywnaopinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty